- „Az Árgyélus kismadár….“
A Kecskeméti Katona József Múzeum Szórakaténusz Játékmúzem és Műhelye, a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteménye, a Duna-Tisza közi Népűvészeti Egyesület, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Népi -, és Kézműves Játék Szakmai Bizottsága, valamint a Játék Céh Egyesület közösen tematikus játékpályázatot hirdetett, melynek a témája a madár ábrázolás a játékokban volt.
70 alkotó több mint 100 alkotását küldte el a pályázatra. Köszönet a résztvevőknek, népművészeknek, kézműveseknek, iparművészeknek, akik benyújtották alkotásaikat. Gondolkodtak rajta, megtervezték, kivitelezték, és elhozták/küldték a játékaikat. Ahány alkotó, annyi fajta megközelítés, technikában, anyagban, gondolatiságban. Voltak akik verses, vagy mesei élményeikhez nyúltak vissza (Apró-Tőzsér Bernadett: A cinege cipője, nemez madár; Vida Andrea: A kiskakas gyémánt félkrajcárja, textil játék, Gyulay Mari: Hattyúk tava, nemez), volt aki a mozgás bemutatására koncentrált (Tamás Béndek eleven fajátékok, a Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum 9. lpm. szobrásztanulói óriás gójája), volt aki az egész kicsi babák számára alkotott fehér textil alapon fekete hímzéssel madár motívumos baba-játékot (Szöllősi Boglárka: fekete-fehér textil babakártya), voltak színpompás nemez-madarak (Gera Klára madarai), kerámia madársípok leírással, számítógépes alkalmazás készítésével behangolva (Sánta Márton cserépsípjai) termésekből készített egyensúlyi játékok (Tunger Aranka: egyensúlyi játékok) kicsi gyerekkézbe illő madárka kulcstartók bőrből (Halmai Edina), klasszikus kesztyűsbábok (Kiss Sándorné), volt bábszínház (Kerékgyártó Emese Andrea), madaras malomjátékkal festett hokedli, és sámlik (Horváthné Pleszkán Orsolya), Babuka madár (Kiss Gabriella), szabadtéri vásári játékok (Porkoláb Antal, Fabatka Porta) és volt kalickába zárt láthatatlan madár is, aki csak akkor volt látható, ha a hintáját megmozgattuk (Tóth Lóránt), és még sok-sok csuda, és mind madár!
Voltak alkotó csoportok által benyújtott alkotások (Apáról Fiúra NK Egyesület Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport: hímzett amőba játék), Orfűi kézművesek (az élet körforgását bemutató társasjáték), kovácsok közös alkotása (madárfészkes kapu-csengő), családi közös alkotások (Bárány Mara és Raffay István: fából és gyékényből készült úsztatható madarak, Cseh József és Cseh-Hallai Laura Judit fajátékai).
A kiállítást megnyitotta Dr. Györgyi Erzsébet a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke.
Köszönet illeti azokat, akik lehetővé tették ennek a kiállításnak, és a hozzá kapcsolódó szakmai napnak a megrendezését (Szabó Kocsis Zsuzsanna, a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Múzeum Gyűjteményének vezetője, Berei Andrea a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület elnöke, Kolozsvári István, a NESZ elnöke.) Támogatóink a Csoóri Sándor Alap, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége.
Köszönet Kalmár Ágnes segítségéért, akihez szakmai kérdésekkel mindig fordulhattunk, és a szakmai nap előadója volt.
Köszönet Sevella Zsuzsának, aki szintén a szakmai nap előadója volt.
Köszönjük Vágó Piroska munkáját a kiállítás előkészítésében, szervezésében, valamint a Népi Iparművészeti Gyűjtemény munkatársainak a segítséget a kivitelezésben.
A rendezésben közreműködtek Halmos Anna, és Nagy Mari, a fotózásban Bánóczi Lídia, és Gémesné Deák Júlia.
A kiállításon láthatóak voltak Pereczes Hanna Virág, Vidák Brigitta, és Ifj.Vidák István nemez alkotásai is.
A kiállítást rendezte, és a virtuális kiállítás fotóit készítette Hellenbach Gabriella iparművész.
1 fotó többet mond 100 szónál. Nyomtatott kiadványra most nem volt lehetőségünk, de fontosnak érezzük, hogy ez a sok kreatív alkotás így együtt megtekinthető legyen mindenki számára. Ezért virtuális kiállítást hoztunk létre, ahol az összes alkotás megtekinthető:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3407545642708645&type=3