- Varga Csaba és barátai kiállítása Móron
2025. április 24-én a Szent György-heti Vigasságok nyitányaként különleges fa- és csontfaragásokban gyönyörködhettek az érdeklődők a móri Lamberg-kastély Művelődési Központban. A Varga Csaba és barátai, valamint Balogh József „Bozsó” nevéhez fűződő kiállítás ünnepélyes megnyitóján Czachesz Gábor alpolgármester köszöntötte a vendégeket, míg a kiállítókat Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke méltatta. Gratulálunk Varga Csaba Király Zsiga-díjas fafaragó népi iparművésznek, aki két egyesületben is szolgálja a népművészetet.
- „Viseletek régen és Ma” XIII. Országos Viseletkonferencia Egerben – 2025. 04. 25 – 26.
A Heves Megyei Népművészeti Egyesület a Népművészeti Egyesületek Szövetségével közösen rendezte meg 13.-ik alkalommal az Országos Viseletkonferenciát Egerben, 2025. 04. 25-én és 26-án.
A rendezvényt a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósítottuk meg. A Magyar Művészeti Akadémia 2024-ben a Heves megyei Népművészeti Egyesületnek odaítélt díjával járó támogatását is az egri Viseletkonferencia megrendezésére használtuk fel.
A kiállítás megnyitó után, 13 órától kezdetét vette a „Viseletek Régen és Ma” XIII. Országos Viseletkonferencia.
A konferenciát Igyártó Gabriella, a NESZ ügyvezető igazgatója, Kékedi László az MMA Népművészeti Tagozat vezetője és Kiss István a HMNE elnöke nyitotta meg. A levezető elnök Berzeviczy-Fehér Jánosné, hímző, viseletkészítő a Népművészet Mestere volt.
Előadást tartott:
- Dr Fülemile Ágnes Néprajzkutató a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutató Központ Néprajztudomány Intézet főmunkatársa: „Kalotaszegi népművészet felfedezése”
- Kiss Gabriella Népi Iparművész a Népművészet Ifjú Mestere: „Kalotaszeg Asszonyai régen és ma”
- Molnár Madarász Melinda, a Meyke márkanév megalapítója, divattervező, designer: „Tradíció és Divat – Gömör virágai”
- Barsi Csaba a Herman Ottó Múzeum munkatársa, az MMA népművészeti ösztöndíjasa: „Pitykegombok sorokban, különböző korokban”
- dr. Simonovics Ildikó divattörténész a Magyar Nemzeti Múzeum múzeológusa: „Közönség Sztár szerepben a Magyar Menyasszony projekt”
- Szabó Erzsó Junior Príma-díjas textilművész:” Egy selyem-nemez menyasszonyi ruha története”
- HAGYOMÁNY ÉS DIVAT Kiállítás Egerben 2025. április 25 – május 22.
A XIII. az Országos Viseletkonferencia kísérő eseménye a Hagyomány és Divat kiállítás Egerben, 2025. április 25 – május 22-ig volt látható.
Nagy öröm számunkra, hogy viseletkészítéssel egyre többen foglalkoznak és fontos az alkotók, viseletvarrók számára is az, hogy Egerben bemutatkozzanak, valamint az egri Konferencián részt is vegyenek. Egerben a Hagyomány és Divat kiállításon kiállítani, megjelenni rangot jelent!
Összesen 24 Egyéni kiállító és 4 Alkotócsoport , a Kéz-Mű-Hely, Mindenasszony Öltőkör, Boglárka Hímző Klub és a Szent Rita vajdasági csoport küldte el a kiállításunkra az alkotásait. 51 viselet kollekció került kiállításra a hozzátartozó kiegészítőkkel, valamint Kaszab Katalin és Fiala Magdolna egri alkotók, az Egyesületünk tagjai különleges vállkendői, melyek jó kiegészítői a kiállításra kerülő ruhakölteményeknek!
- Vezetőség választó közgyűlés
A Heves megyei Népművészeti Egyesület 2025.05.10-én tartotta tisztújító közgyűlését, melynek eredményeként az új vezetőség az alábbiak szerint alakult:
Elnök: Kiss István; Titkár: Mucsonyi Zsolt; Alelnök: Kaszab Katalin; Vezetőségi tag: Kovács Zsolt; Vezetőségi tag: Fiala Magdolna
Felügyelőbizottság elnöke: Czipó Tamás; Felügyelőbizottság tagja: Füleki János; Felügyelőbizottság tagja: Molnár János
A vezetőség mandátuma három évre, 2028.05.10-ig szól
- XXI. Virágzó népművészet – 2025
A XXI. Virágzó Népművészet kiállításán több mint háromszáz zsűrizett pályaművet láthat a közönség Herman Ottó Múzeumban.
A Heves Megyei Népművészeti Egyesület három tagja is a kiállítók között van, Szontaghné Demeter Ágnes, népi iparművész lószőrékszer garnitúráit, Szabó Zsolt fafaragásait és Kiss István népi iparművész busó maszkját is láthatja az érdeklődő közönség. Külön öröm, hogy Szontaghné Demeter Ágnes Különdíjat, Szabó Zsolt pedig könyvjutalmat kapott gyönyörű munkájuk elismeréseként.
- Kiss István fafaragó, népi iparművész az MMA köztestületi tagja lett
Kiss István fafaragó, Király Zsiga-díjas, Gránátalma-díjas, Martin György-díjas, Magyar Kézműves Remek díjas népi iparművészt a Magyar Művészeti Akadémia 24/2025. számú döntésével köztestületi tagnak felvette.