• Tiszafüredi festett asztalos munkák mintái

K.Csilléry Klára néprajzkutató 1953-ban adta ki a Tiszaigar környékén végzett kutatásai eredményeit, miszerint az 1850 körüli évtizedekben főként klasszicista stílusban készült festett bútorok egy sajátos helyi stílust képviselnek .A Karcag-Mezőtúr-Tiszafüred vidéki Jász-Nagykun részben református népessége módosabb paraszti, iparos, kisnemesi rétegei szintén kedvelték a festett bútorokat. Szín és formaviláguk visszafogottabb, mint a késő reneszánsz /Erdély, Felvidék/ és a barokk /dél-Baranya/ festett asztalosmunkái, kedvelt motívumai a gránátalma és a vonalkázott ágfűzér. Utalás van arra, hogy a Tiszafüredi Református templom mennyezet valaha festett volt, máig a kórus mennyezetén hullámos indák között a kálvin-rózsa maradt meg. Ennek a kevésbé ismert bútorfestő stílusnak a motívumait dolgozta fel Gelse Sándor bútorfestő, népi iparművész.

teljes cikk és képek: http://hmne.hu/tartalom/tiszaf%C3%BCredi-festett-asztalos-munk%C3%A1k-mint%C3%A1i

  • HMNE-Mesterek és Inasok – Elindult a hímzés oktatás

A Csoóri Sándor Alap támogatásával, a „HMNE- Mesterek és Inasok” program keretében elkezdődnek a képzések, melynek keretében két mester adja át tudását két inasnak. Most Lovászné Juhász Rita Gránátalma díjas népi iparművész a Népművészet ifjú mestere hímzésre tanítja Punyi-Jevuczó Diánát. ki Budapestről érkezett a mesterhez. Nem idegen neki a hagyományőrzés, a népi világgal való foglakozás, hiszen régebb óta foglakozik a „női szerepek” vizsgálatával, a népi „kaláris” hagyományaival, készítésével, továbbadásával („Fonóasszony” blog), ezért örömmel vállalta, hogy a palóc szabad rajzú hímzésekkel is megismerkedjen.

A hímzésoktatás már a harmadik foglalkozáson is túl van.

Teljes cikk és képek:

  1. alkalom:

http://hmne.hu/tartalom/hmne-mesterek-%C3%A9s-inasok-elindult-h%C3%ADmz%C3%A9s-oktat%C3%A1s

2-3. alkalom:

http://hmne.hu/tartalom/hmne-mesterek-%C3%A9s-inasok-h%C3%ADmz%C3%A9s-oktat%C3%A1s-folytat%C3%B3dik

  • Országos Viseletkonferencia – Felhívás

A Heves Megyei Népművészeti Egyesület, és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége közös rendezésében a „VISELETEK RÉGEN ÉS MA” XII. Országos Viseletkonferenciára

Célunk tanácskozási és találkozási lehetőséget teremteni egyéni alkotók műhelyek, szakkörök és szakemberek számára. Szeretnénk, ha a konferencia hozzájárulna az olyan ma is hordható viseletek népszerűsítéséhez, amelyek a hagyományos formákat, motívumokat őrzik.

A konferencia időpontja: 2025. Április 25-26.

A részletes felhívás és jelentkezési lapok:

http://hmne.hu/iras/xiii-orsz%C3%A1gos-viseletkonferencia-felh%C3%ADv%C3%A1s