- „DIVAT A HAGYOMÁNY” 40 év a Népművészet Szolgálatában
Berzeviczy-Fehér Jánosné hímző- viseletkészítő a népművészet mestere és Tanítványainak kiállítása: Dr. Pétery-Schmidtné Stafira Bettina-Méry Rebeka-Fehér Szabó Nikolett 2024. október 12-én Fedémesen nyílt kiállításon 23 komplett viselet került bemutatásra, kiállításra. A kiállítási anyagok mind-mind az elmúlt 40 év díjnyertes alkotásai. Ezenkívül a kiállításon láthatók palóc vőlegényingek, hímzett és subrikált ingruhák is. Az alkotó fontosnak tartja, hogy az elmúlt 40 évnyi alkotásai mellett a tanítványai is bemutatkozzanak. A Csoóri Sándor Alap – Mester és Inas programnak köszönhetően mind három tanítvány részt vett a hímző- és viseletkészítő mesterkurzuson.
Teljes cikk, fotók és videó: http://hmne.hu/tartalom/%E2%80%9Edivat-hagyom%C3%A1ny%E2%80%9D-40-%C3%A9v-n%C3%A9pm%C5%B1v%C3%A9szet-szolg%C3%A1lat%C3%A1ban
- 1956-os emlékmű avatása Emődön
Az Emődi Önkormányzat kérésére tervezte és készítette el Kiss István fafaragó, népi iparművész az 1956-os emlékművet. A faragást Kisgyőr által adományozott rönkből kezdte meg Emődön, látvány faragás keretében. Érdeklődő napközisek és felnőttek előtt bontakozott ki a szobor a rönkből. Az emlékmű befejezésére műhelyében került sor. A szobor felavatása október 22-én az Nemzeti Ünnep előestéjén, koszorúzással egybekötve történt. Az avató ünnepségen Bódi Csaba polgármester köszöntőjét követően Kiss István így mutatta be az emlékművet: „Az utcaköveken áttörő kopjafát féltőn öleli körbe a forradalom lyukas zászlaja. A kopjafa mint egyetemes magyar szimbólum beszél hozzánk. Jelképei történeteket mesélnek el. Ebben az esetben a betlehemi csillag a reményt, a parázs a mélyben szunnyadó mindig fellobbanó szabadságvágyat, a csúcsán a bimbós tulipán a fiatalságot, az örök megújulást jelképezi. A kockakő pedig a forradalmak legkézenfekvőbb fegyvere, talajként és védelemként is szolgál a küzdelemben. Ezzel az emlékművel a magyar szabadság ifjú hőseinek állítunk emléket akik őrizték a szabadságba vetett hitet és remélték a győzelmet. A szabadság bajnokaira emlékezzünk most, mert ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak! …”
- Oklevél átadás
A Kultúráért és Innovációért Felelős Minisztere a Heves Megyei Népművészeti Egyesület, a Csoóri Sándor Program támogatottja részére, néphagyományok továbbadása iránti kiemelkedő elkötelezettsége elismeréseként oklevelet adományozott. Az Egyesület példaértékű nemzetépítő munkájával élővé teszi a magyar népművészeti hagyományokat. Megőrzi és gyarapítja szellemi, tárgyi kulturális örökségünket az eljövendő nemzedékek számára. Az oklevél átadására 2024. október 25-én, az ”1100 év Európában, 20 év az Unióban” programsorozat nyitányaként került sor Egerben a Városházán.
Príma Díjat kapott Berzeviczy-Fehér Jánosné
- Príma Díjat kapott Berzeviczy-Fehér Jánosné
Október 26-án tartotta a VOSZ Heves Vármegyei Szervezete a 2024-es Év vállalkozója és Príma gálát.- Berzeviczy-Fehér Jánosné népi iparművész, a Népművészet Mestere – a magyar népművészet és közművelődés kategóriában Príma-díjat kapott.
Berzeviczy-Fehér Jánosné Egyesületünk kiváló tagja, korábbi elnöke, szakmája elismert alkotója. A szülői házból hozta magával a népművészet szeretetét, érdeklődését és a hagyomány tiszteletét. Mindig hű maradt Palócföldhöz, fontos számára, hogy Palócföld viseletét és hímzéseit megismertesse másokkal is. A palóc népművészet az ihlető forrása annak a frissességnek és letisztultságnak, amely idén 40 éve jellemzi a Berzeviczy-Fehér Jánosné által készített viseleteket.
teljes cikk, képek és videó: http://hmne.hu/tartalom/pr%C3%ADma-d%C3%ADjat-kapott-berzeviczy-feh%C3%A9r-j%C3%A1nosn%C3%A9
- Szűrrátét-készítő foglalkozás a Barkóknál
Torba Ildikó szűrrátét készítő népi iparművész a Barkó Kézműves Egyesület meghívására Ózdon tartott kézműves foglalkozást október végén. A Művésztanya a Hagyományok Háza hálózati programjának keretében fontosnak tartja, hogy új mesterségekkel ismerkedjenek meg a tagjai. Ildikó egy mini kiállítás keretében mutatta be néhány munkáját, szűrrátétes ruhákat, ékszereket és táskákat, mesélt a szűrről, szűrrátétről. A gyakorlati foglalkozás keretében pedig mindenki elkészítette a saját nyakékét, fülbevalóját és akasztós díszét is. A csendes, elmélyült munka után színes, látványos ékszerekkel távoztak a program boldog résztvevői.
képek:
- Szól a rádió 2.- Farkas József
Második alkalommal Somosvári Eszter Anna beszélget Farkas József fafaragóval a Szent István Rádióban. Fafaragásról és zarándoklatokról esik szó. Számtalan rádió felvétel készült a Heves Megyei Népművészeti Egyesületről és tagjairól. Úgy döntöttünk, hogy ezeket közzé tesszük. „Szól a rádió” címen új sorozatot indítottunk, hogy ezeket a riportokat megismerjék. A könnyebb kezelhetőség miatt „videósítottuk” egy minimális képanyaggal, mert most a szó, a mondanivaló a fontos. Itt látható, hallható: https://youtu.be/e7EHv4moEC8
- Múzeumi inspiráció a kortárs népi iparművészetben-konferencia
2024. november 6-án a Dobó István Vármúzeum és a MTA MAB Néprajzi és Kulturális Antropológiai Munkabizottsága szervezésében a múzeumi gyűjtemények és a kortárs népi iparművészek kapcsolatáról rendeztek konferenciát a Ziffer galériában A múzeumi gyűjtemények változatos kincsei, a muzeológiai munka számtalan módon válhatnak az inspiráció forrásává. Számos művész számára egy-egy műtárgy adja az alkotás szikráját, válik egy életen át az ihlet forrásává. Az előadások betekintést nyújtottak ezen alkotói folyamatokba, az adatgyűjtéstől a gyakorlati megvalósításig. Tizenkét szakember osztotta meg gondolatait és tapasztalatait az észak-magyarországi régiót érintve. Egyesületünkből Berzeviczy-Fehér Jánosné népi iparművész, Népművészet Mestere és Gelsei Sándor népi iparművész tartott előadást.
teljes cikk és képek: http://hmne.hu/tartalom/m%C3%BAzeumi-inspir%C3%A1ci%C3%B3-kort%C3%A1rs-n%C3%A9pi-iparm%C5%B1v%C3%A9szetben-konferencia
- Festett kazettás mennyezetek a Felföldön
Az ország északi régiójában, a Felföldön fekvő kazettás mennyezetű templomok közül négy meglátogatására szervezett Egyesületünk szakmai tanulmányutat. A látóút szakmai vezetője Gelsei Sándor népi iparművész volt. Az érdeklődők, egy kisbuszt megtöltve indultunk a ködös őszi időben csodákat látni. Az úticél, Szentsimon, Kissikátor, Zubogy és Rudabánya volt.
Teljes cikk és képek: http://hmne.hu/tartalom/festett-kazett%C3%A1s-mennyezetek-felf%C3%B6ld%C3%B6n