- Alkotó Napok Székesfehérváron
Két kézműves mesterség elsajátítására adnak lehetőséget a Fehérvári Kézművesek Egyesületének szervezésében zajló három napos Alkotó Napok. Az Alkotó Napokon jobban elmélyülhetnek a résztvevők a munkafolyamatokban, mint az év közbeni szakkörökön. Míg a vászonszövés fortélyait Jeszenszky Zsuzsanna szövőoktatótól tudják ellesni a résztvevők, addig a faragás világába Varga Csaba avatja be az érdeklődőket. Varga Csaba a Heves Megyei Népművészeti Egyesületnek is tagja, ezért örömmel adunk hírt oktató tevékenységéről.
- Bútorfestők tanulmányútja Gömörben
A korábbi évek kapcsolatát folytatva, egy 11 fős baráti bútorfestő közösség Gelsei Sándor festett bútor készítő népi iparművész szakmai vezetésével és a miskolci Pálné Guba Erika szervezéséve a Homoródalmási Kuckó Kézműves Egyesület tagjaival 14 észak-magyarországi, zömmel festett kazettás templomot látogatott meg. Mindez május elején borsodi és a határ másik oldalán, gömöri településeket érintett. A szakmai tapasztalatok mellett különleges élmény volt a több száz kilométerre élő magyar kultúrák találkozása.
- A Vachott kör látogatása a Palóc Népművészeti Kiállításon
Vachott Kör Irodalombarát és Alkotó Egyesület mátrafüredi alkotótáborának tagjai látogatták meg a mátrafüredi Palóc Népművészeti Kiállítást. Lovászné Juhász Rita népi iparművész vezette körbe az érdeklődőket és mutatta be az általa készített történelmi és palóc viseletbe öltöztetett babákat. Viselettörténeti előadást érdeklődve hallgatták a különféle művészeti ágakban jeleskedő vendégek. A látogatás végén kötetlen beszélgetés során Lovász Zsolt a Palóc Néprajzi Magángyűjteményért Alapítvány Elnöke ismertette a Kiállítás működtetésének menetét. Távozáskor a vendégek megköszönték a fogadtatást és további erőt és kitartást kívántak a hagyományőrző munkához.
- Alkotótábor és kiállítás Csanádpalotán
A Páneurópai Kulturális Egyesület megszervezte 2. alkotótáborát, melyhez az alkotók kiállítása is társult, amire 2024. augusztus 2. és 15-e között került sor. A Heves Megyei Népművészeti Egyesület tagjai közül Balatoni Tibor fafaragó és Varga Csaba fa, csont és szarufaragó kapott meghívást, hogy részt vegyen a tábor munkájában és a kiállításon bemutassa alkotásit. A táborban gyermekek is részt vettek, ahol a fafaragással is ismerkedtek.
- Alkotótábor Gyenesdiáson
A gyenesdiási Kárpáti korzón rendezték meg a IV. Stihl Fafaragó Alkotótábort, 13 résztvevővel. Ebben az évben szobrok, padok készültek, de faesztergával készült művek is bemutatásra kerültek.
Simon Attila minden évben részes volt a munkának, most a betlehem egyik pásztorát faragta.
- Látványos pad készült a Rétesnapokra
Jubileumi XX. Felsőtárkányi Rétesnapok 2024. augusztus 10-11-én a csodás felsőtárkányi tóparton kerültek megrendezésre. Színes programok, kézműves rétesek és kézműves vásár várta a kilátogatókat egész hétvégén. Felsőtárkány egyik legnagyobb és legnépszerűbb rendezvénye, a Felsőtárkányi Rétesnapok. Erre ez alkalomra ajánlotta fel Barta Zsolt fafaragó, egyesületünk tagja, hogy elkészít a tópartra egy padot, melyen Felsőtárkány felírat van és a boldogasszony papucsa nevű, itt tenyésző védett kosbor (orchidea) díszíti. A pad látványfaragásként a helyszínen készült, és az ünnepre a helyére került. Az idelátogatók kedvenc fotózkodási helyévé vált igen gyorsan.
- 38. Mesterségek Ünnepe
Idén 38. alkalommal rendezte meg a Népművészeti Egyesületek Szövetsége hazánk legnagyobb és legrangosabb népművészeti fesztiválját, a Mesterségek Ünnepét. A Heves Megyei Népművészeti Egyesület több látványműhellyel és kézműves bemutatóval érkezett. Varga Csaba a szarukürt karcolásának technikáját bemutatva vonzotta a látogatókat. Kovács Zsolt üvegfestő finom ecsetvonásai nyomán míves üvegtárgyak születtek a helyszínen. Berzeviczy-Fehér Jánosné modern-hagyományos palóc viseletei kimagasló színvonalon képviselik öltözködés kultúránkat. Fiala Magdolna és Kaszab Katalin szövők sátrában szövés bemutatóban gyönyörködhettek a látogatók. Vásárolni is lehetett a szebbnél szebb sálak, vállkendők, takácsmintával díszített neszeszerek, terítők, kenyeres zsákok közül. Torba Ildikó szűrrátétes technikával készült ma is hordható öltözeti darabokat, használati tárgyakat, valamint kalotaszegi bujkákat, mellényeket és nyargalással díszített öveket, hátizsákokat kínált a vásárban.
HMNE a Mesterségek Ünnepén
Mesterek, műhelyek, hangulatok
HEOL cikkek:
https://www.heol.hu/helyi-kozelet/2024/08/legugyesebb-mestereink-mar-jav…
https://www.heol.hu/helyi-kultura/2024/08/mives-portekakkal-varnak-kedde…
- Martin György-díjat kapott Kiss István
Kiss István fafaragó népi iparművészt, a Heves Megyei Népművészeti Egyesület elnökét Augusztus 20., a Nemzeti Ünnep alkalmából Hankó Balázs Kulturális és Innovációs miniszter Martin György díjjal tüntette ki, a népi iparművészet hagyományainak megőrzése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként.
A díjátadásra 2024. augusztus 16-án került sor a pesti Vigadóban.
- FolkTrend 2024
Idén is a Mesterségek Ünnepén került bemutatásra a „folkTREND!” – „A hagyomány régi, a stílus új” című divatbemutató. Augusztus 20-án a Budai Várban nemcsak az idei év díjazottjai, hanem az elmúlt évek legjobbjai is bemutatásra kerültek egy fergeteges táncprodukció keretében. A Fitos Dezső Társulat összművészeti előadást varázsolt a divatbemutatóból.
Egyesületünk 3 tagja is képviseltette magát ezen a rendezvényen.
Berzeviczy-Fehér Jánosné Ircsi ruháit a palóc viseletekből táplálkozó, letisztultság jellemezi. Minden darabja egyedi, aprólékosan kidolgozott és harmóniát sugárzó.
Torba Ildikó szűrrátéttel díszített ruhái izgalmas, új megfogalmazásban elevenítik fel a cifraszűrök szépségét. Ruhadíszei együtt élnek az alapruhával, annak szerves részét képezik. Férfiak számára is készített ünnepi viseletet: újragondolt szűrgallért és kalotaszegi bujkát.
Molnár-Madarász Melinda Meyke Gömöri fehér csomós hímzésű kollekciója is életre kelt a táncos produkció nyomán.
Csodás ruhák, lenyűgöző élmény, remek koreográfia. A hagyomány a régi, a stílus új.