• Kézműves értékeink című kiállításunk megnyitója, és az MMA ELISMERŐ OKLEVELÉNEK átadása a Fehérvári Kézműves Egyesülete részére

November 9-én a Zentai úti Általános Iskola énekkara – Csikós-Árky Brigitta tanárnő vezetésével -kedves énekkel ünnepi hangulatot teremtett. A megnyitó során többször is élvezhettük a gyerekek csengő hangját.

A Zentai úti Általános Iskola tanárnője, Kovácsné Marosfi Éva két verssel szerzett kellemes meglepetést a kézműveseknek, köszönjük!

A Fehérvári Kézművesek Egyesülete nevében Szenczi Jánosné, az egyesület elnöke köszöntötte a velünk együtt ünneplőket a Kézműves értékeink kiállítás megnyitóján.

Horváth Miklós Csaba alpolgármester elismerő szavait követően a polgármester úr gratulációját is átadta részünkre, majd megnyitotta a kiállítást.

A Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozata A MAGYAR NÉPMŰVÉSZET ÉLETBEN TARTÁSÁÉRT ÉS TOVÁBBÖRÖKÍTÉSÉÉRT VÉGZETT TEVÉKENYSÉGÉÉRT, ÁLDOZATOS KÖZÖSSÉGFORMÁLÓ MUNKÁJA ELISMERÉSEKÉNT – AZ MMA ELISMERŐ OKLEVELÉT – ADOMÁNYOZZA A FEHÉRVÁRI KÉZMŰVESEK EGYESÜLETE RÉSZÉRE a Népművészeti Tagozat Tagozatvezetője, Kékedi László nevében az oklevelet Landgráf Katalin adta át.

Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézműves Egyesület elnökének gondolatai az egyesületről, saját rendezvényeinkről, elért eredményeinkről:

„Egyesületünk 2010-ben kapta meg Székesfehérvár Város Önkormányzatától az Europa-Nostra díjas Skanzenben lévő Rác utca 27. szám alatti házat. Az előző tulajdonos által erősen elhasználódott házat egyesületünk tagjainak közös munkájával, pályázatok segítségével és sok-sok támogatással varázsoltuk olyanná, ahogy most kinéz. Mindenki ismeri Gárdonyi Géza „híres idézetét, hogy …a falak ereje nem a kőben vagyon, hanem a védők lelkében.” Igaz, de ahhoz, hogy egyesületünk fennmaradjon, kellett a kő is, a sokféle építőanyag, hogy a fal is szilárdan álljon. És a falat védők lelki ereje is kellett. És ezek a védők egyesületünk tagjai, akik egy erős közösséget alkotnak, akik lelkében szilárdan áll a kézművesség szeretete, a kézművesség iránti hűség, elkötelezettség, a kézműves tudás átadása, átörökítése.

Az alkotóházunkban szakmai műhelyekkel, közösségi teremmel szép udvarral várjuk az alkotni vágyókat, a táborozókat, a hozzánk betérőket.

A „Kézművesek háza” 2018 tavaszán bekerült Székesfehérvár Város értéktárába, majd 2019. tavaszán a Fejér Megyei Értéktárba.

Egyesületünk tavaly ünnepelte a 25 éves évfordulóját, mely alkalomból megjelentettük a 25 év – 25 mesterség című ünnepi kiadványt. Mikor a nyomdában átvettük a könyvünket, már tudtuk, hogy a 25 év, az igaz, de már nem 25 mesterség, hanem már több mesterségről is tudósíthatnánk, az újonnan belépő tagjaink miatt.

Egyesületünket 1998-ban 15 tag alapította, ma a taglétszámunk 130 fő.

A célunk változatlanul a kulturális örökség védelme, a magyar és nemzetiségi tárgyalkotó népművészet, népi iparművészet és az iparművészet értékeinek megőrzése, új alkotások létrehozása, a népi kézművesség továbbörökítése. Hogy mennyire felelünk meg ennek a célnak, azt a ma nyíló kiállítás megmutatja Önöknek. 55 alkotó 185 munkája látható a termekben. Tagjaink egy része népi kézművességgel, másik része iparművészeti tevékenységgel foglalkozik. Külön örülünk annak, hogy ebben az évben több fiatal alkotó jelentkezett hozzánk egyesületi tagnak, és az ő munkáik is itt szerepelnek ezen a kiállításon.

Egyesületünk saját rendezvényekkel büszkélkedhet: Tűzzel-vassal Fesztivál, Tojásfestő-maraton, Betlehemi szép csillag pályázat és kiállítás, Advent a Rác utcában, valamint szakmai napok és szakkörök tartása. Az idén volt a XX. Tűzzel-vassal Fesztivált, mely a késesek, késkészítők és fegyverkovácsok országos találkozója, s mely rendezvény 2018-ban szintén bekerült Székesfehérvár Város Értéktárába, 2019-ben a Fejér Megyei Értéktárba.

Az idén lesz 22 éve, hogy meghirdettük és rendezzük évről évre a „Betlehemi szép csillag” alkotópályázatot és kiállítást, 16. alkalommal tartottuk a Tojásfestő-maratont húsvét előtt reggeltől-estig, és több mint 10 éve tartunk országos érdeklődésű szakmai napokat, nyári táborokat.

Egyesületünk 2016-ban a Népművészeti Egyesületek Szövetségétől megkapta „Az év műhelye” díjat.

Megalakulásunk 20.évfordulójára dicsérő oklevelet kaptunk a Népművészeti Egyesületek Szövetségétől.

Megalakulásunk 25.évfordulójára 2023-ban Székesfehérvár polgármesterétől elismerő oklevelet, a Népművészeti Egyesületek Szövetségétől dicsérő oklevelet kaptunk. Mindkét kerek évforduló alkalmával ünnepi kiadványt készítettünk egyesületünk tagjairól, és az őáltaluk művelt kézműves mesterségekről.

2024-ben egyesületünk megkapta Székesfehérvár Város legmagasabb rangú kulturális kitüntetését, a Pro Cultura Albae Regiae díjat.

Büszke vagyok az egyesületünkre, a közösségünkre, büszke vagyok az elért eredményeinkre, a sikereinkre.

A kiállítás 2024. november 21-ig, hétfőtől csütörtökig 13 – 17 óra között, pénteken és szombaton 10 – 17 óra között látogatható.

  • Fazekas Szakmai Nap

Október 26-án „MÁZ FELETT – MÁZ ALATT FAZEKAS SZAKMAI NAP” címmel fazekas szakmai napot tartottunk Csuporné Angyal Zsuzsa szakmai vezetésével.

A nap programja: Nagyszerű előadások, remek, magas szintű előadókkal, hasznos gyakorlati foglalkozások.

A jelenlévők hasznos ismeretekkel gazdagodtak.

  • Őszi szünet

    DÁTUM   Kézműves foglalkozások iskolásoknak az őszi szünetben.

A Fehérvári Kézművesek Egyesülete szeretettel várja az érdeklődőket a Rác utcai Kézművesek házában, egy kellemes őszi szüneti programra!

  • Műhelyeink

Nagy örömünkre működnek szakköri foglalkozásaink. Sokan rendszeresen jönnek, de új érdeklődők is felkeresik kézműves házunkat.

Eseményeinkkel kapcsolatban további képeket lehet megtekinteni a www.fehervarikezmuvesek.hu oldalunkon a Galériában vagy Kézművesek Háza    FB oldalunkon.