Hírek, információk a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesületről 2025. májusban

  • Kiállítások
  • Érzékenyítő
  • Református Egység Napja Debrecenben
  • aSzakkörök záró programja

Egyesületi tagunk, Török László, fafaragó népi iparművész első önálló kiállítását nyitottuk meg a VOKE Egyetértés Művelődési Központ kiállító termében május 6-án. Az alkotó a hajdúszoboszlói fafaragók nemes hagyományait követve faragott bútorokkal, kisbútorokkal, faragott tükrösökkel mutatkozott be. A tárlaton ezeken kívül láthatóak a pásztorművészet hagyományos használati tárgyai is. Minden alkotása a NIO zsűri elismerő jelzését is magán viseli.

„Öröm kovácsolás” volt május 17-én Debrecen – Fancsikán.

Befejeződött a Csoóri Sándor Alap által támogatott, több éve sikeresen működő Érzékenyítő projektünk. Az egyetemi hallgatók a kurzus foglalkozásainak „ráadásaként” Molnár József és fia, Molnár Rudolf kovácsműhelyében tettek  látogatást. A fiatalok megismerkedtek a tűzikovács mesterség alapjaival és vállalkoztak arra, hogy ki is próbáljanak egy-egy alapműveletet. Minden diák készített néhány apróbb tárgyat a mesterek, Molnál József és Mercs János kovácsmester segítségével. Élményekkel gazdagodva tértek vissza a debreceni tanyavilágból a városba.

A Debrecenben, 2025. május 24-én a Református Egység Napja rendezvény sorozat alkalmával egyesületünk felkérést kapott arra, hogy kézműves bemutatókkal, gyermek játszóházzal gazdagítsunk a hozzánk látogató hazai és külföldről érkező családok tagjainak programjait.

Radics László és Radics Zoltán mézeskalács díszítést, dr. Csapóné dr. Riskó Tünde gyöngyékszer készítését, Hutkai László apróbb bőrtárgyak készítését, Dobosné Hajdú Anikó a nemezművességet mutatta be és tanította a látogatóknak. A foglalkozásokat az esős, hűvös időjárás miatt, a tervezett szabadtéri helyszín helyett a közeli Vojtina Bábszinház tereiben tartottuk. Ennek ellenére igen sok látogatónk volt, akik nagy örömmel vettek részt a népi kézműves foglalkozásokon.

Május 28-án az „aSzakkör-Tudásunkkal kézen fogva” című programzáró, értékelő programját tartottuk a részt vevő kiscsoportok, közösséget és az őket irányító szakemberek jelenlétében.  A hajdúsámsoni Petőfi Sándor Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Kiállítóhely volt a rendezvény házigazdája, szakmai partner a Nemzeti Művelődési Intéztet Hajdú-Bihar Vármegyei Igazgatósága és Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület.

  • Előzetes

– Május 31-én nyitják a II. Kösöntyű Találkozót Lakitelken. Erre néptáncosok részvételével szervezett találkozón való megjelenésre kérték a Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák Országos Egyesülete tagságát. Prokné Tirner Gyöngyi elnök asszony felkérésére egyesületünk tagságának alkotásaiból bemutatkozó anyagot küldtünk Lakitelekre. Soós Kálmánné szűrkészítő népi iparművész, Dezsőné Borbély Emma szövő, a Népművészet Mestere, Hutkai László bőrműves, a Népművészet Mestere, Szabó István pásztorművész, népi iparművész, Gyöngy Enikő népi iparművész, Ferenczi Noémi díjas ötvösművész, Gyöngy Ilona bőrműves és Fazekas Ferenc fazekas, a Népművészet Mestere munkáiban gyönyörködhetnek a táncosok és a közönségük.

– Bodolai Jánosné hímző életmű kiállítását 2025. június 4.-án 15.00 órakor tartják a DEMKI Józsai Közösségi Ház kiállító terében.

Múzeumok Éjszakájára, június 21.-re, Hajdúszoboszlón a Bocskai István Múzeumból kaptunk meghívást. Szabadtéri fesztivállal készülnek, ahol kézműves bemutatókat és vásárt tartanak. Egyesületünkből Berencsi Erika és Csik Attila gyertyakészítők, Kiss Lajos Mihály faműves és Magyari Tibor szarufaragó vesz részt a programon.

Gyermeknapi rendezvényt tartanak június 13-án a DEMKI Tímárházban. Meghívásukra Virágos Lajosné Kozák Anikó fonalmunkákkal, Sarkadi Gyuláné gyöngyfűzés tanításával  készül a programra.