- Közgyűlésünk
- Ferenczy Noémi díj
- Közös tervek a Kamarával
- Kiállítások
- Előzetes
Március 8-án tartottuk évi első közgyűlésünket a DEMKI nagytermében. A megjelentek meghallgatták az elnök power-point-os összefoglalóját és a gazdaság vezetőnk beszámolóját az 2024-es évről, majd a kiegészítésekkel együtt elfogadták. A továbbiakban titkárunk beszámolt az egyesület delegációjának részvételéről a Mesterségek Ünnepén. Átadtuk a 2024-es év legeredményesebb alkotóinak az egyesület díjait, melyeket ifj. Fazekas István fazekas, a Gyöngy Műhely (Gyöngy Enikő, zománcműves, Gyöngy Hajnal, szövő és Gyöngy Ilona bőrműves), Zavadovics Katalin hímző, Radics Zoltán mézeskalácsos, Vargáné Matolcsi Mária hímző, csipkeverő és Porcsin Kálmánné hímző kapták.
2024-ben 6 új tagot vettünk fel az egyesületbe, akiket a közgyűlésen mutattunk be. Kovács Nikolett viseletvarró, Kovács Szabolcsné bőrműves, Sarkadi Eszter Kata, szövő, Fazekasné dr. Sutus Lenke pártotó tag, Káplár Marianna, pártoló tag, Radics Kovásznay Linda pártoló tag erősíti ezután egyesületünket. A közgyűlés második részében az elnök ismertette a 2025-ra tervezett munkatervet, amelyet a tagság kiegészítésével, elfogadtunk.
A közgyűlés befejeztével átvonultunk a Népi Mesterségek Házába, ahol disznótoros ebéddel zártuk napot.
Nemzeti ünnepünk, március 15- alkalmával a Magyar Művészeti Akadémia dísztermében Gyöngy Enikő zománcműves, iparművész, népi iparművész Ferenczy Noémi díjat vett át. Gratulálunk alkotónk jelentős iparművészeti díjához.
Kamarai rendezvény márc. 3-án.
Egyesületünk vezetéségi tagja, Dobosné Hajdú Anikó, – akit ebben az évben választottak a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Kézműipari Tagozat elnökévé – a kamara oktatási és képzési osztályvezetőjével együtt évindító megbeszélést szervezett a Kamara székházában. Témák voltak többek között a kézműves szakemberek, szervezetek együttműködési lehetőségei, javaslatok megfogalmazása a kézműves szakmák népszerűsítéséhez (pályaorientáció, szakma bemutatók) „Textilipari szakmai nap” előkészítése. A beszélgetésen a Bihari Népművészeti Egyesület elnöke, a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület elnöke és a CIHA Hagyományőrző Népművészeti Egyesület képviselője mellett népi kézművesek és a megyében működő olyan oktatási intézmények képviselői voltak jelen, ahol kézműves mesterségeket oktatnak. Ezen az első találkozón, beszélgetésen sok olyan információt sikerült felszínre hozni, ami segítheti elsősorban a minőségi utánpótlás biztosítását a kézművesség, ezen belül a népi kézművesség területén.
Kiállítások márciusban:
Március 20-án „30 éves a népi kézművesség szolgálatában” című kiállítást Hubert Erzsébet Borbála egyesületünk elnöke nyitotta meg a DEMKI Tímárházban. 19 ma is alkotó népművész és 6 olyan mester alkotásait mutatták be, akik az elmúlt 30 évben dolgoztak a Tímárház műhelyeiben, de már nincsenek az élők sorában. Láthatóak Baji Imre kosárfonó, Népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, Molnár Angéla gyöngyfűző, Népi iparművész, Molnár Tiborné hímző, Népi iparművész, Sándor Katalin fazekas, Népi iparművész, Tóth Sándor a Népművészet Mestere, és T.Némethi Erzsébet bőrműves, Népi iparművész, dr. Bolyós András kékfestő, a Népművészet Ifjú Mestere, Bujdosó Sándorné hímző-szövő, a Népművészet Mestere, Paróczainé Simay Ildikó szövő, a Népművészet Ifjú Mestere, Dezsőné Borbély Emma szövő, a Népművészet Mestere, Buglyó Péter kádár, Népi iparművész, Bátori Sándor faműves, Boros Ferenc fafaragó Népi iparművész, Lugossy György fazekas, Terdik Angéla, fazekas népi iparművész, Szidor Jánosné szűrrátétes, a Népművészet Ifjú Mestere, Sebestyénné Györfi Anna szűrrátétes Népi iparművész, Gupcsóné Papp Katalin hímző népi iparművész, Leontesz Zoltánné csipkeverő Népi iparművész, Dabányi Mariann töklámpás készítő, Hutkai László bőrműves, a Népművészet Mestere, Buka Csabáné csipkeverő népi iparművész, Szentirmainé Szigeti Ibolya viseletvarró, Kiss Mihály és Tóth Ilona Csilla szappankészítő, Bolya Gergely sajtkészítő munkái.
Március 21-én Virágos Lajosné Kozák Anikó Király Zsiga díjas hímző népi iparművész, egyesületünk titkára kiállítását nyitotta meg Sárándon a Kontakt Kiállító teremben Dobosné Hajdú Anikó hímző népi iparművész, az egyesület vezetőségének tagja. Közreműködött Gyönyörű Zsigmond a Magyar Kultúra Lovagja.
Március 27-én 16 órai megnyitással „Metszéspontok-öröm kerámia” címmel különleges népi iparművészeti kiállításnak ad helyet a Mezőkövesdi Közkincs-tár Nonprofit Kft Matyó Múzeuma. Bangó Aliz, Fazekas Ferenc és Káldi Károly fazekas mesterek egyéni és közös munkáinak bemutatóját dr. Csonka Takács Eszter a SZNM Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója nyitotta meg.
Amire készülünk:
Április 5-én 10.00-től és 14.00 órától workshop a Népi Mesterségek Házában.
Selyemsál és mandalafestés work-shop-ot tart Darvasi Dóra divat és textiltervező. A programot azok számára hirdetjük, akik lekéstek a sikeres februári rendezvényről.
Április 16-án az Érzékenyítő program keretében húsvéti tojás díszítő technikákkal ismerkednek az egyetemi hallgatók. A foglalkozásokat Gyöngy Enikő, Gyöngy Hajnal és Virágos Lajosné Kozák Anikó vezeti.
10 éves a Népi Mesterségek Háza.
Alkotóházunk működésének 10 éves jubileumát ünnepeljük 2025-ben. AZ első jelentős rendezvényt április 26-án 14.00 órától tartjuk, melynek során a nyitott kézműves műhelyekben „Előttem az utódom” címmel népi kézműves bemutatókat szervezünk. A hozzánk látogatók találkozhatnak fazekas, hímző-gyöngyfűző, szövő, mézeskalácsos, nemezes, kosárfonó, kovácsmesterekkel és tanítványukkal, családtagjukkal. A népi gasztronómiát az ott készülő slambuc kínálat képviseli majd.
2025. június 6-8.: 57. Hortobágyi Lovas Napok
- A Hortobágyi Nonprofit Kft az 57. Hortobágyi Lovas Napok keretein belül a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület segítségével szervezi Országos Népművészeti és Kézműves Kirakodóvásárt, népi iparművészeti kiállítást, divatbemutatót és Gyermek Lovas Falut. Egyesületünk segítséget ígért a magas színvonalú népi kézműves értékeket bemutató alkotók meghívásában, ezért a Kelet-magyarországi népművészeti egyesületek tagjai között népszerűsíti a nagy hagyományú rendezvényt. Jelentkezni április 20.-ig lehet az egyesület honlapján megtalálható Jelentkezési lapon.
Április 18-19-20-án a Debreceni Állatkert és Vidámpark a Húsvéti ünnepeken is szeretettel várja egyesületünk tagjait. Kézműves bemutatókat várnak, árusítási lehetőséget biztosítanak a népi kézműveseknek. A szervezők ingyenes belépést biztosítanak a kézművesek családtagjai számára.