• Hírek, információk a DHBMNE életéből
  • aSzakkörök Hajdú-Bihar Vármegyében
  • Tudás átadás a felsőoktatásban tanulóknak
  • Új Kézműipari alelnök a HBKIK-ban
  • Ékszer kiállítás
  • Novemberi előzetes

 

aSzakkörök

Beindultak az aSzakkörök Hajdú-Bihar vármegyében is. A mi egyesületünk székházában két szakmában hirdettünk meg aSzakkört: bútorfestő és csipkeverő csoportot indítottunk. 8 illetve 10-es létszámmal a napokban indultak a foglalkozások. Vezetői egyesületünk tagjai, vármegye szerte ismert alkotók, akik mentorként is dolgoztak  az előző  években.  A mentorálást is vállaltuk Hajdú-Bihar Vármegyében. 48 csoport látogatását végzik majd tagjaink, akik 8 mesterségben fognak segíteni a szakköröknek.

Tudás átadás a nálunk tanuló hazai és külföldi egyetemi hallgatóknak.

Elindult az „Érzékenyítő” projekt is, amit a Csoóri Sándor Alapnál elnyert sikeres pályázat eredményeként a Debrecenben tanuló egyetemi hallgatók számára indítunk már harmadik éve. A mostani diákok is fél éves turnusban kapják a népi kézművességből az alapismereteket. A foglalkozások a székházunkban október 17-én indultak. A tervünk az, hogy minél több élménnyel gazdagítsuk a projektben résztvevőket, ezért szakmai kirándulást is tervezünk Nádudvarra a Szakgimnáziumba és Fazekas István műhelyébe.

A Debrecenben tanuló külföldről érkezett diákok számára is sikeresek voltak az előző években elindított programjaink. Már 2022-ben tartottunk kézműves foglalkozást az érdeklődő fiataloknak az alkotóházunkban. Az újabb felkérések a nagyobb egyetemi szervezésű programokhoz kapcsolódtak, így október 16-án a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar által szervezett „Orientation Day” című programhoz kapcsolódtunk. Az egyetem célja a városunk kulturális értékeinek bemutatása, melyhez most mézeskalácsosaink tartottak élményekkel teli foglalkozást.

Október 9-én a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Tisztújító Közgyűlésén Kézműipari alelnöknek jelölték és megválasztották egyesületünk vezetéségének tagját, Dobosné Hajdú Anikó hímző népi iparművészt. Az új alelnök célja, hogy a népi kézművességet is új érdekképviselettel erősítse az elkövetkező 4 évben.

Kiállításainkra nagy az igény a városban. Sajnos, az egyesületünk a székházban nem rendelkezik időszaki  bemutató teremmel, így mindig „vendégségbe járunk” újabb és újabb alkotásaink bemutatása céljából.

Október 18-án a DEMKI Újkerti Közösségi Háza Galériájában „Ékszerek” címmel nyitottunk kiállítást. Az ötvös és zománc munkák, gyöngy ékszerek mellett a szaru, a fa, a szalma, a nemez anyagok szolgáltatták az alapanyagot a modern öltözet kiegészítők készítéséhez. 13 alkotónk mutatkozott be ezen a különleges kiállításon.

Előzetes:

A NIO zsűri 2 napra érkezik egyesületünkhöz. A november 6-án és 7-én tartandó szakmai bírálatra november 4-én délután gyűjtjük az alkotásokat a Népi Mesterségek Házában.

November 17-én a Vándorinas tábor résztvevőit látjuk vendégül a Népi Mesterségek Házában. Az itteni program alkalmával a kékfestő mesterségről tart Gerencsér Enikő előadást, majd dr. V. Szathmári Ibolya a Debrecenben élt és alkotott dr. Bolyós András életművét mutatja be.  

November 22-én „Az 1100 év Európa szívében” címmel a Hagyományok Háza programsorozatot szervez országszerte. A Debreceni Déri Múzeumban 6 népi kézművesség bemutatására kérték fel a Bihari és a Debreceni és Hajdú-Bihar megyei Népművészeti Egyesület mestereit.