• Debreceni Népi Kézműves Fesztivál

Egyesületünk 14. alkalommal szervezte meg a Debreceni Népi Kézműves Fesztivált. Ebben az évben a mézeskalácsosok és a gyertyakészítők találkozóját terveztük, ezek a kézművesek jelenlétükkel és bemutatóikkal gazdagították a fesztivált.

A gyertyakészítők Törökszentmiklósról, Polgárról és Újlétáról érkeztek. A két utóbbi csoportot az aSzakkör projektnek köszönhetjük. Ezt a mesterséget több településen igen magas színvonalon művelik a közművelődési intézmények segítségével aSzakköri keretekben. Az egyesületi tagjaink mentori tevékenysége során kialakult jó kapcsolat eredményezte, hogy örömmel vállalták a két napos, igen megterhelő munkát a szakköri tagok, ami bemutatók tartását jelentette. Több száz gyerek és felnőtt mártotta, reszelte az alapanyagot és készített csodaszép gyertyákat. A szentmiklósi gyertyás csoport az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület gyertyakészítő alkotó köréből szerveződött, 4 fiatal lány képviselte az egyesületet. Ők árusították szép alkotásaikat. A mézeskalácsosságot az idén 4 mesterünk képviselte. A kézműves bemutatók ebben a mesterségben is igen látogatottak voltak.

A fesztiválon a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület 21 tagja, 12 mesterséget mutatott be, árusította portékáját. Mindkét napon volt néptánc bemutató a Hajdú Táncegyüttes előadásában, működött a Régimódi játszóterünk is. Több száz gyerek vállalta a „7 Próbás Ifjú Mester” akadályait is.

A szép idő, a Dósa nádor tér kiváló adottsága a 16 favázas sátrunknak kiváló helyszint adott, igy a több mint 2000 látogató jól érezte magát a szeptember 20 és 21-én tartott Debreceni Népi Kézműves Fesztiválon, a regionális mézeskalácsosok és gyertyakészítők találkozóján.

  • Kisgyőrbe kaptunk meghívást

a 40. Őszi Népművészeti Sokadalom programjaira, szeptember 7-re.

A 11 egyesület, alkotóközösség Kisgyőr mesebeli terein, utcácskáin kapott méltó elhelyezést. A mi 10 fős csapatunk a rendezvény központjában, a színpad mellett, a népi játékok mellett kapott asztalokat.  Sokan látogattak meg bennünket, nemcsak a sokadalomra érkező nézők, de a részt vevő mesterek, alkotók is. Gyönyörködhettünk a színvonalas zenei, népzenei, néptánc műsorokban, az Óbudai Népzenei Iskola fiataljainak, Petrás Mária és zenekara előadásának és a környező települések művészeti egyesületének műsorában. A szüreti felvonulás során mustot is kóstolgattunk és megismerhettük a kisgyőri babgulyást és töltött káposztát is.

Élményekben gazdag, szép napot töltöttünk a festői „Faragott falu” Kisgyőr terein, utcáin.

  • aSzakköri konferencia Mikepércsen

A NMI Hajdú-Bihar Vármegyei Igazgatóság szervezésében a Wass Albert Kultúrházban tartottuk a 2024-25-ös évadnyitó konferenciáját. Egyesületünk 2024-25-re is vállalta a mentori feladatot az NMI és a NESZ közös projektjében. A most induló sorozatban 9 mesterségben leszünk a vállalkozó kisközösségek segítségére, akik 26 településen fognak tevékenykedni. A legnépszerűbb választott mesterség a bútorfestés, ezt követi a mézeskalács, a hímzés, a gyertyakészítés, majd a nemez, a vesszőfonás, a szövés kereten és a gyöngyfűzés, végül a csipkeverés és a csuhé. Minden mentorunk szakképzett: szakoktató, népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere vagy a Népművészet Mestere címmel kitüntetett alkotó.

  • Előzetes

NIO zsűri lesz egyesületünk székházában, a Népi Mesterségen Házában 2024. november 7-én. Előzetes jelentkezés a NIO-nál október 3.

Két féle aSzakkör indul a Népi Mesterségek Házában 2024. októberében, itt a csipkeverő és a bútorfestő mesterség alapjait sajátíthatják el az érdeklődők.

Októberben folytatják a szakköri tevékenységet az alkotóházban a hímzők, a kosárfonók, a gyöngyfűzők, a paszományosok. Még ebbenaz évben tervezzük a zománc műves és a varró csoport beindítását is. Ezekkel a csoportokkal teljes kihasználtsággal fogjuk tudni működtetni a 2025-ben jubileumát ünneplő székházunkat, alkotóházunkat, a Népi Mesterségek Házát.