• Határon átívelő kapcsolat

Egyesületünk évek óta résztvevője a nagyváradi Festum Varadinum rendezvénysorozatnak. Míg korábban kiállításokkal jelentkeztünk, addig most szombaton – az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány és a Bihari Kézművesek Egyesülete meghívására – egyesületünk három tagja mesterségbemutató foglalkozásokkal vett részt a nagyváradi várban megtartott eseményen.

A sok program között olyan hagyományos mesterségekbe is bepillantást nyerhettek az érdeklődők, mint a szűrrátét-készítés, a hímzés vagy a bőrművesség rejtelmeibe, Seprenyi Dánielné hímző népi iparművész, Sárközi Béláné szűrrátétkészítő népi iparművész, Bagdi János bőrműves segítségével.

  • Eredmények

2025 május 10-én nyitotta meg kapuit Miskolcon a Herman Ottó Múzeumban a XXI. Virágzó Népművészet pályázat időszaki kiállítása a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület szervezésében. Egyesületünk két tagja is részt vett a pályázaton, így Tarsoly Andorné hímző népi iparművész munkával díjazásban részesült és Tóth Beatrix fazekas zsűrizett alkotásai is helyet kaptak a kiállításban. A tárlat november 9-ig látogatható a múzeum nyitvatartási idejében.

Gratulálunk nekik!

  • Mese- játék- kézművesség-vásár

– Május 24-én, szombaton Debrecenben megrendezett Református Egység Napja több helyszínes rendezvénye volt. Az eső hideg időjárás miatt a Nagytemplom kertjébe tervezett résztvevők és programok a Vojtina Bábszínház előterében kaptak helyet. Sok egyéb kiállító és szervezet mellett ott volt a Bihari Népművészeti Egyesület három képviselője és a Bodorka NépmesePont is. Mint már oly sokszor, most is közös standdal vártuk a játszani és alkotni vágyó kicsiket és nagyokat: bőr karkötő, rongybaba és ugrálókötél készítésen kívül többféle játékot is kipróbálhattak a gyerekek és felnőttek egyaránt. Mindezek rejtelmeibe Dr. Halászné Nagy Andrea népi kézműves nemezkészítő, Bagdi János bőrműves, Boldogh Eta játszóházvezető vezette be a gyerekeket. A Vojtina nagyszínpadán több műsor is volt délelőtt és délután: ifjúsági zenekar koncertje, bábelőadások, és az egységet jelképező közös kenyér előkészületei is itt zajlottak le: a Kárpát-medence minden részéből ideérkezett szervezetek és gyülekezetek lisztet hoztak, melyből a színpadon a pékmester tanítványai segítségével bedagasztotta a kovászos kenyeret, melyet másnapra megsütöttek. A délutáni programok sorát élőszavas mesemondás is színesítette: Uhrin Ancsa, a Bihari Mesekör mesemondója „két felvonásban” várta a színpad elé a hallgatóságot.

– Május 25-én, gyermeknap alkalmából vasárnap délután már kicsivel jobb időben Darvason tartottunk foglalkozásokat, a Darvasi Gyermekekért Közalapítvány. felkérésére. Itt gyöngyfűzéssel, bőrkarkötő készítéssel és nemezeléssel foglalkozhattak az érdeklődők Dr. Halászné Nagy Andrea népi kézműves nemezkészítő, Bagdi János bőrműves, Boldogh Eta játszóházvezetősegítségével.

– Május 3-án Püspökladányban a XXXI. Sárrétmenti Fesztiválon kísérő programjaként a kézműves foglalkozások és a kézművesvásár is volt. Itt árusította míves termékeit Tóth Beatrix fazekas.

  • A komádi hímzés is megjelenik a Nemzeti Színház új függönyén

Kustán Melinda textiltervező iparművész különleges feladatot kapott azzal, hogy tervezzen a Nemzeti Színház számára egy színházi függönyt. A koncepció szerint 12 életfa motívumot ábrázol, melynek törzsét a honfoglalás kori tarsolylemezek díszítményei, a lombozatát pedig a Kárpát-medence hatvan gazdaságföldrajzi tájegység motívumkincsének feldolgozásai alkotják. A nagyszínpadi díszfüggöny tervezésének tartalmi céljaként a térben és időben való összetartozás megjelenítését, reprezentálását határozta meg, ezen okok miatt a komádi vászon hímzés motívumai is felkerültek a Nemzeti Színház nagyfüggönyére.

2025. január 21-én érkezett meg Komádiba a nagyszínpadi függöny egy sávja, amely 10 m hosszú és 140 cm széles, és az itt található életfára hímezték rá a komádi vászon motívumokat, amely a néhai Fekete Erzsébet tanárnő, egykori hímzőszakkör-vezető családjától származik, melynek egyetlen fellelt darabja 1870-ből való. A hímzést Seprenyi Dánielné hímző népi iparművész és Dr. Takácsné Polgár Adél szakoktató, a Fekete Erzsébet Hímző Kör tagjai készítették el.

A hímzés folyamata 2025. február elején kezdődött el, és 3 hónapot vett igénybe

A műhelyrajzról a sablonokat Seprenyi Dánielné Ilona készítette el, részletekben drukkoltak a hímzők a bársonyra, hiszen figyelni kellett, hogy a motívumok láthatóak maradjanak. A függönyt heti heti váltásban hímezték, így nem volt olyan nap, hogy ne haladt volna a hímzés folyamata. Végül május elejére elkészült a kb. 70 x 70 cm nagyságú életfa motívum.

Nagy volt az érdeklődés a városban a komádi mintás függöny iránt.

Többen jelezték, hogy szeretnék megtekinteni. Innen eredt az a gondolat, hogy megmutassák az érdeklődők számára. Ennek helyszínéül a Komádi Református Templom szolgált, hiszen a közelmúltban emlékeztek meg Fekete Erzsébet tanárnő, a Komádi értékek felkutatója halálának 40. évfordulójára.

Május 12-én 10 órától lehetett megtekinteni, hogyan is néz ki a komádi motívum a Nemzeti Színház függönyén. Tóth Ferenc polgármester úr és Háziné Dr. Szelezsán Barbara aljegyző fogadta a Nemzeti Színház részéről érkezett vendégeket, Bander Hajnalkát és 2 fiatal színészt, Polyák Anitát és Krauter Dávidot, akik a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatói. A Függöny átadásán Kustán Melinda textiltervező iparművész sajnos nem tudott jelen lenni egyéb elfoglaltsága miatt. A délelőtt folyamán a városból nagyon sokan érkeztek, pedagógusok, óvónők, gyerekek, felnőttek, a Református Egyház presbiterei, intézményvezetők, és a hímzést kedvelők is. Öröm volt látni azt, hogy a látogatók leültek a padokba, beszélgettek, kérdeztek a függönyről és a kivitelezési folyamatokról.

  • A médiában

Irimiás László ostorkészítő, a Népművészet Ifjú Mestere, a Kis-Sárrét pásztorművészetének újraélesztője volt beszélgető partnere a Kossuth Rádió riporterének május 11-én. Gratulálunk!

  • Felnőtt tábor – felhívás

Várjuk az érdeklődőket, jelentkezőket a XXVII. Országos Felnőtt Kézműves Alkotótáborba, amely 2025. 07.21-2025.07.25. között kerül megrendezésre! Idén is változatos lehetőséget kínálunk a különböző kismesterségek kipróbálására, a már meglévő ismeretek bővítésére. A műhelyfoglalkozásokat egyesületünk mesterei irányítják. A foglalkozások mellett egy egész napos kirándulás is várja a résztvevőket. A táborral kapcsolatosan további információ és jelentkezés:

Alkotóház: 54/ 400-146 vagy 0620-5860181

nepmuv93@gmail.com

Halászné Nagy Andrea:

nagy12andrea@gmail.com