• ÁLLAMI KITÜNTETÉSEK

Nemzeti ünnepünk alkalmából állami kitüntetést vettek át a Pesti vigadóban, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagjai.

Magas színvonalú munkájuk és példamutató tevékenységük elismeréséért Pál Miklósné Magyar ARANY Érdemkereszt, Schusztek Tiborné és Kádár Manni pedig Magyar EZÜST Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetését vették át.  Büszkék vagyunk rájuk!

  • Az eső sem riasztotta el a Márciusi Ifjakat!

A Március 15-i nemzeti ünnepünk részeként a Csabagyöngye Kulturális Központban 9 asztalnál népi játszóházzal vártuk a családokat.

Alkothattak az érdeklődők gyékénykarkötőt, rézmedált, rongybabákat, fakardot, bőr- és barátság karkötőt, hajtogathattak csákót és gyékény- és drótékszereket is készíthettek.

  • Folyamatos képzések az Alkotóházban

Képzéseink, műhelyfoglalkozásaink márciusban is folytatódtak. Megtöltötték az Alkotóházat a képzésekben résztvevők.

Az államilag elismert szakképzésben az első évfolyamosok közül a kosárfonók, a kályhások, a hímzők, a takácsok, a szíjgyártók, a nemezesek és a bőrművesek, míg a másodévesek közül a kályhások, a fazekasok, a szőnyegszövő-takácsok gyarapították tudásukat. A másodéves kályhások sikeres modulzáró vizsgát tettek.

Az akkreditált képzésekben a 60 órás bútorfestők és a népi ékszer készítők, a 120 órás bútorfestők és a népi játszóházi foglalkozásvezetők is tanultak, a hónap folyamán kétszer is.

A műhelyfoglalkozásainkon pedig a 30 órás, a fazekasok, a hímzők, a nemez- és bőrművesek, a bútorfestők és a rézművesek tanultak. Míg a 15 órás népi ékszer készítők is együtt alkothattak.

Aktív hétvégéken megtelik az Alkotóház tartalmas együttlétekkel, izgalmas beszélgetésekkel és vidám hangulatú estékkel. 

  • Szakkörök

A Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben 12 kézműves szakkörünk működik, melyek a következők, a bútorfestő, csipkekészítő, gasztronómiai kör, gyöngyékszer készítő, hímző, mézeskalács készítő, nemeztárgy készítő és szakkörök indultak illetve szövő, fazekas, rézműves körök is működnek.

A gasztro-kör résztvevői is rendszeresen találkoznak. A sütés-főzés eredményét a csoport tagjai az elkészítést követően közösen fogyasztották el.

  • Kárpát-medencei aSzakkörök mentorálása

Az NMI által indított aSzakköri mozgalom keretében a nálunk is működő szakkörök koordinálásán túl aktív szerepet vállaltunk a mentorálásban is. Márciusban is 13 alkalommal (13 szakágban) történt zoom szoftver segítségével online mentorálás és tovább folytatódnak a személyes mentorálások is.

  • Hálózati találkozó a Hagyományok Házában

A Hagyományok Házában március 24-25-én 2 napos hálózati találkozón vettünk részt, ahol a Petőfi Programról és egyéb aktualitásról zajlottak egyeztetések a hálózati partnerek közös gondolkodásában.

Tartalmas, előremutató és hasznos egyeztetés volt.

  • „Alkotás, önmenedzselés, vállalkozás, értékesítés”

2025. március 8-án 9.00 órától a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben konferenciát tartottunk.

A nap mottója: „Alkotás, önmenedzselés, vállalkozás, értékesítés”

Előadóink segítségével bemutattuk az önmenedzselés legfontosabb ismérveit, megismerhettük, hogyan lehet vállalkozóvá válni, milyen jogszabályoknak kell eleget tenni, ha értékesíteni akarjuk a termékeinket, és azzal, hogy milyen marketingeszközöket használhatunk magunk és termékeink reklámozására.

Előadóink között tudhattuk Ament Évát bútorfestő népi iparművészt, Tulkán Juditot mérlegképes könyvelőt és adótanácsadót, Kölcsey-Balázs Máriát a GFE GK mesteroktatóját, BMNE vezetőségi tagot valamint Debreczeni Jánost, számviteli szakembert, Népművészet Mestere, népi iparművészt is.

A nap programjaként A Mérai juhmérés című fotókiállítás megnyitójára is sor került.

A tartalmas előadások érdekes és fontos ismereteket érintettek, melyek szükségesek a mindennapokban.

A tanácskozás igazán kellemes hangulatban telt, hiszen a Nőnapi ünnepség sem maradt el, hiszen a képzéseink férfi résztvevői köszöntötték a jelenlévő hölgyeket is.

  • Duruzsoló

Egyesületünk tagságával a rendszeres kapcsolattartás egyik meghatározó formája a havi rendszerben megrendezett online Duruzsoló.

Havonta egy alkalommal online gyűlünk össze, s megbeszéljük az aktualitásokat, közösen ötletelünk egy-egy eseményünk előkészítésében, illetve kiválasztva egy aktuális témát, arról rövid előadást követően konzultálunk egymással.

Március 17-én is összejöttünk, ahol a nyári táborról, az aktuális programokról és a fejlesztési igényekről, lehetőségekről egyeztettünk.

  • Mérai Juhmérés – Kása Béla fotói a Téglában

Különleges kiállítás nyílt a Tégla Galériában, az Alkotóházunkban. Kása Béla fotósorozata Magyarországon most először látható a nagyközönség előtt.

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány szervezésében megnyíló tárlatot Fazakas Anna, Szabó Luca, Venter Gerda csodás kalotaszegi népdalcsokra indította.

A megnyitó felvezetőjét Farkasné Jeszenszky Anita szakmai munkatárs moderálásával, Barcsay Andrea etnográfus, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja nyitotta meg.

A mostani kiállítás Kása Béla, Balogh Rudolf-díjas fotóművész képeiből készült, aki az eltűnőben lévő paraszti kultúra és életmód talán legfontosabb vizuális megörökítője.

Jelen kiállítás képei az 1990-es évek elején készültek, Mérában. Túl azon, hogy a képek néprajzi hitelességgel szólnak egy velünk egy időben létező, de tűnőfélben lévő világról, tudatják velünk, hogy így is lehetett élni az ezredfordulón.

Eme izgalmas és igazán tartalmas képeket 2025. április 07-ig tekinthetők meg a Tégla Alkotóházban.

A kiállítás az Erdélyi Hagyományok Háza együttműködésével valósulhatott meg.

  • „Ecset nyomán virágok” című bútorfestő kiállítás a Jaminai Közösségi Házban.

Családias hangulatban 2025. március 14-én nyílt meg az „Ecset nyomán virágok” című bútorfestő kiállítás a Jaminai Közösségi Házban.

A kiállításon bemutatott művek a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjainak keze munkáját dicsérik, köztük a Népi Iparművészeti Testület által zsűrizett darabok is megtalálhatók.

Alkotók nevei: Aba P. Ákos, Földi László, Hajdú Andrea, Kádár Sándor, Lőrinczné Hrabovszki Márta, Molnár Anikó, Nagyné Hajdú Erzsébet, Rágyanszki Erzsébet, Schneiderné Papp Edit, Tóth Anna, Vincze Borbála.

Köszönjük Schneiderné Papp Edit egyesületi tagunk és bútorfestőnk odaadó munkáját a kiállítás megvalósításában és a Jaminai Közösségi Háznak, hogy teret adott ennek sok-sok csodaszép alkotásnak.

  • „Ecsettől a mennyezetig” – a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vándorkiállítása

Ecsettől a mennyezetig című kiállításunk, mely a bútorfestők által készített mennyezetkazettákat mutatja be, jelenleg a Keceli Művelődési Ház galériájában látogatható.

Festett templomkazettákat láthatnak az érdeklődők a történelmi Magyarország területéről, bútorfestők feldolgozásaiban.

A kiállítás 2025.március 11-28-ig látogatható a Művelődési Ház nyitvatartási idejében.