2024 októberében összesen 89 eseményt valósítottunk meg önállóan, partnerként, vagy szolgáltatóként.

  • Képzések, vizsgák

Október 1-én és 2-án záróvizsgákkal kezdtük. 6 szakágban zajlottak az államilag elismert képzések (ÁESZ) szakmai vizsgái az IKK független vizsgaközpontja lebonyolításában. A két nap folyamán összesen 49 fő állt helyt és tett sikeres záróvizsgát államilag elismert szakképzésben. Faműves 6 fő, bőrműves 9 fő, szíjgyártó 7 fő, fazekas 8 fő, hímző 10 fő, takács 9 fő. Vizsgaremekeikből kiállítást rendeztünk be, mely jól reprezentálta az elsajátított tudásukat. A vizsgabizottság hatalmas munkát végzett és örömmel engedték útjukra a friss képzett szakembereket.

Egyesületünkben szép számmal beindultak a szak- és akkreditált képzések, műhelyfoglalkozások is. Szakképzésben 10 szakágban összesen 123 fő, akkreditált képzések területén 5 képzésben 61 fő, műhelyfoglalkozásokban összesen 21 képzésben 217 fő jelentkezett és indult el a tudásmegszerzés útján.

A szakképesítésre felkészítő képzések bőrműves, csipkekészítő, fazekas, hímző, kályhás, kosárfonó, nemezkészítő, népi játék kismesterség oktató, szíjgyártó, takács szakágakban zajlanak. A Hagyományok Háza által akkreditált képzések közül több csoportban szerezhetnek ismereteket a résztvevők, legnépszerűbb jelenleg a népi játszóházvezetői tanfolyam 120 órában, első alkalommal, új képzésként indítjuk a zöldvesszős kosárfonó tanfolyamot, 30 órában.

  • Szakkörök

A Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben 12 kézműves szakkörünk működik, melyek a következők, a bútorfestő, csipkekészítő, faműves, gasztronómiai kör, gyöngyékszer készítő, hímző, mézeskalács készítő, nemeztárgy készítő és népdalkör szakkörök indultak minimum 5 fővel, illetve szövő, fazekas, rézműves körök is működnek.

A gasztro kör résztvevői november 20-án találkoztak ismét. Tervezett témájuk a reneszánsz ételek. A sütés-főzés eredményét a csoport tagjai az elkészítést követően közösen fogyasztották el.

  • ASzakkörök mentorálása

A Nemzeti Művelődési Intézet 4. alkalommal indította el „Tudásunkkal kézen fogva a közösségekért” programot, mely az ország összes megyéjében és határon túli területeken is szakkörök indítására ad támogatást. A programra a népi kézműves területeket érintően 13 szakágban jelentkeztek be, melyek egy-egy ötfős szakkör alapanyagaira és eszközeire pályázhattak ismét az NMI-hez.

A NMI felkérésére a Békés Megyei Népművészeti Egyesület végzi a vármegyéből jelentkezett 111 szakkör személyes mentorálását, illetve országosan koordináljuk, segítjük a mentoráló szervezetek munkáját.

Az egyesület tevékenysége kiterjed a Kárpát-medencei aSzakkörök online mentorálására is, melyeket továbbra is azokkal a szakemberekkel valósítjuk meg, akik az aSzakkör filmekben szerepelnek hiszen ők tudnak a leghatékonyabb segítséget nyújtani a szakkörök számára.

  • Hálózati műhelymunka a Hagyományok Házával

A Hagyományok Háza meghívásában egyesületünk 3 munkatársa is részt vett a 2024. október 8-9 között szervezett őszi hálózatépítő találkozóján, műhelymunkán. A cél a már meglévő, gyakran több évtizede, nagy helyi beágyazottsággal, jelentős szakmai tapasztalattal és kapcsolattal rendelkező civil szervezetek megismerése, a közös programok megvalósítása.

A műhelymunka célja az újonnan kialakuló hálózati együttműködés alapjainak és működési elveinek közös átdolgozása volt. Tartalmas és jövőbe mutató kapcsolatok alakultak ki, előrevivő gondolatok és koncepció hangzott el.

  • Csabai Kolbászfesztivál

A Csabai Kolbászfesztivál az ország egyik legismertebb és legkiemelkedőbb gasztronómiai eseménye, mely jelentős turisztikai vonzerővel bír. 2024. október 24-27 között immár 27. alkalommal rendezték meg. A Békés Megyei Népművészeti Egyesület a rendezvény teljes ideje alatt népi kézműves mesterség bemutatókkal, játszóházzal és árusítással vett részt a programon.

  • Jótékonyság

A „Fuss és Segíts” Jótékonysági futóversenyt már negyedik alkalommal rendezte meg a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Gál Ferenc Egyetem, közös szervezésben.

A jótékonysági futóverseny célja, hogy felhívja a figyelmet az egészséges életmód fontosságára, a sport közösségépítő erejére, az összefogás és a jótékonykodás fontosságára, emellett a verseny nevezési díjaiból és a versenyen gyűjtött adományokból az ÁGOTA® Alapítvány – Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány – kiemelten közhasznú, nonprofit szervezett állami gondoskodásban élő gyermekekért végzett munkáját támogattuk.

A program keretében számos szervezet is képviseltette magát, hogy a rendezvény teljes ideje alatt komplex programokat tudjanak kínálni kicsiknek, nagyoknak, felnőtteknek egyaránt. Ehhez egyesületünk is csatlakozott és kézműves játszóházzal, régimódi játszótérrel vártuk a gyerekeket, a családokat a programon.

  • „Bütykölde” – Családi Táncház

Népi kézműves játszóházzal színesítettük, az október19-én a Balassi Bálint Magyar Művészetek Házában megrendezésre kerülő Családi Táncházat. A néptánc mellett a fiatalok, a családok népi fajátékokkal és kézműveskedéssel tölthették el az idejüket.

  • Szolgáltatások, közvetítések

Egyesületünktől installációkat kölcsönöztek a Csabai Kolbászfesztiválra, illetve a Magyar – Bolgár Napok rendezvény megvalósításához is.