• Díj

2025. március 3-án kitüntető címet vehettünk át Tatán, Závogyán Magdolna Államtitkárasszonytól. A példamutató munkánk elismeréseként tagjai lettünk a Látópont hálózatnak, melynek keretében a jövőben, közművelődési szakemberek tanulhatják a népi kultúra átadására kidolgozott módszereinket. A Magyar Közösségépítők Értékmentő Egyesülete által adományozott díjat, Molnár Anett és Molnár Edit egyesület vezetők vették át!

Köszönjük az elismerést!

  • Nagyrendezvény

Népművészet, kézművesség, divat, tánc, zene: Kalotaszeg kincsei Törökszentmiklóson

Március 8-án, Törökszentmiklóson, az Ipolyi Közművelődési Központban egy igazán különleges esemény vette kezdetét, amely egyedülálló módon ötvözte a kalotaszegi népi kultúrát a modern divattal. A III. Kalotaszeg kincsei Országos találkozón az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoportjának tagjai nemcsak a hagyományos gyöngyfűzést és pártakészítést mutatták be, hanem egy szemet gyönyörködtető viseletmustrát és divatbemutatót is a városba hoztak. A rendezvény célja, hogy a kalotaszegi motívumok ma is élő részét képezzék a kortárs divatnak, és hogy megőrizzük a fantasztikus népi kultúrát, mielőtt végleg feledésbe merülne. A résztvevők bepillantást nyerhettek abba, hogyan válhatnak a hagyományos minták a modern ruházat és kiegészítők részévé.

Miért pont Törökszentmiklósra érkeznek Kalotaszeg kincsei? A válasz egyszerű: itt alakult ki egy olyan különleges gyöngyfűző közösség, amely a sárközi gyöngykultúra megismerése után rátalált a kalotaszegi asszonyok mesterségére, s mindarra a tudásra, amelyet az elszakított országrészünk őriz. A Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport, nemcsak elsajátítja a kalotaszegi gyöngyhímzés kultúráját, hanem újra alkotja és továbbadja a jövő generációinak.

A fenti sorok szellemisége és célja tökéletesen tükröződött a március 8-i III. Kalotaszeg Kincsei Országos találkozón, melyet Törökszentmiklóson, az Ipolyi Közművelődési Központban tartottunk. A helyszín új volt, hiszen az Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület és a Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoportunk tagjai még nagyobb volumenű találkozót álmodtak meg, mint az előző években. A döntés nemcsak a tér bővítése miatt született meg, hanem azért is, mert a találkozóra évről évre egyre többen kíváncsiak, és az Alkotóház már szűknek bizonyult a növekvő érdeklődéshez. Szinte az egész országból, sőt a határon túlról, Szatmárnémetiből is érkeztek hozzánk az eseményre.

A program idén is rengeteg meglepetést tartogatott: már reggel, a kora délelőtti órákban igazi alkotómunkával indult a nap. A Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport tagjai óriási gonddal, nagy szakmai felkészültséggel készítették elő a műhelyfoglalkozásokat, melyeket a résztvevők izgatottan, lelkesen fogatdák. Ebben az évben a cél az volt, hogy a kalotaszegi gyöngyhímzés és más alapanyagok kreatív találkozása révén új formákat és technikákat ismerhessenek meg a résztvevők. A kalotaszegi kötény mintáival kokárdák készültek filcalapra, apró hímzett mintákból karkötők és kártyatartók születtek, de sokan már a bonyolultabb technikákat is gyakorolták, mint például a bőr hátlap készítése egy medálhoz.

Igazi különlegességet jelentett a délelőtti „Kalotaszegről jöttem” program, amikor Vér Gyöngyi, Mákófalva kalotaszegi mestere a pártakészítést mutatta be a lelkes érdeklődőknek. A résztvevők csodálattal figyelték, hogyan kelnek életre a tradicionális motívumok és minták.

A nap fénypontja a délutáni kiállítás megnyitó volt, ahol a Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoport munkáiból készült tárlat egy teljesen új perspektívát mutatott be. A nagyszámú érdeklődő miatt a Markóczy Félix Kiállítóterem kicsinek bizonyult, így a Zsigray Julianna Színházteremben tartottuk a megnyitót. Forgács Kata, Forgács Fanni és a tiszafüredi Pipás zenekar műsora után Csermák Kristóf a szolnoki Tisza Táncegyüttes szólistája mutatta be virtuóz tánctudását. Polgár András Törökszentmiklós város alpolgármestere köszöntötte a résztvevőket, majd Beszprémy Katalin a Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület elnöke ismertette, méltatta a csoport munkáját, majd megnyitotta a kiállítást.

A kiállított darabok között szerepeltek az eredeti kalotaszegi ruhák, kiegészítők és modern ékszerek is, táskák, hátizsákok, amelyek a hagyományokat ötvözik a mai divattal. Az érdeklődők megismerhették az utóbbi időben pályázatokra készült közös alkotásokat is.

A kiállítás megnyitót követően előadások következtek: Katona Edit a Néprajzi Múzeum textil- és viseletgyűjtemény főmuzeológusától A kalotaszegi gyöngymunkák múltja és jelene, Kiss Gabriella- népi iparművész – kalotaszegi gyöngyékszer szakértőtől A kalotaszegi párták jellegzetességei térben és időben- címmel. A sort Fülöp Hajnalka – etnográfus, muzeológus zárta a Hímző-varró női munka egy faluközösségben – című előadásával. Az előadók tartalmas gondolatokat adtak át, melyből minden résztvevő tovább fejleszthette tudását.

Mivel a kézművesség a tánc, a zene egymás szerves részei ezért úgy gondoltuk, hogy a kalotaszegi kultúrát komplex módon mutatjuk be. Így kora este a találkozó résztvevőihez csatlakoztak a helyi és környékbeli érdeklődők, hiszen „…selyem kendőt lobogtat, engem oda csalogat” címmel Kalotaszegi Vigalom vette kezdetét.

Kalotaszeg „újrahangolva” Forgács Kata, Forgács Fanni, Száz Máté megható produkciója után a makói Forgatós Táncegyüttestől láthattak az érdeklődők szóló, páros és csoportos koreográfiákat.

Majd az est egyik fő eleme a „Gyöngyvirágos türei nagytemplom…”  Kalotaszegi viseletmustra következett, ahol a Kókai Kóka Kulturális Táncegyesület mutatta be a hagyományos női és férfi ruhadarabokat. A lenyűgöző kalotaszegi viseletek, több kilót nyomó, aprólékosan kidolgozott fejdíszekkel és hímzett ruhákkal mindenkit elkápráztattak.

Folytatódott a másik fő elemmel a „…Te vagy benne legszebb virág galambom” című divatbemutatóval, ahol a Kalotaszegi Barangolók Csoport által készített ékszerek és táskák vonultak fel gyönyörű modelljeink jóvoltából. Ahogyan a kiállításon is megcsodálható, a kifutón is modern öltözködés és a népi motívumok különleges találkozása volt látható: fekete, elegáns alkalmi ruhák, valamint hétköznapi farmer-póló összeállítások egészültek ki a hagyományos kalotaszegi motívumokkal díszített kiegészítőkkel. A látogatók így betekintést nyerhettek abba, hogyan lehet a tradíciót beépíteni a mai öltözködésbe.

A rendezvény szellemiségét a tánc, a zene és a kézművesség összhangja adta, és a zárókép előtt a Miklós Néptáncegyüttes kalotaszegi műsorral koronázta meg a programot, majd minden résztvevő egy utolsó közös tánccal búcsúzott a nap eseményeitől.

Mivel a Kalotaszegi Barangolók Alkotócsoportunk tagjai folyamatosan új ötletekkel és tervekkel dolgoznak, ígérhetjük, hogy két év múlva ismét megrendezzük a Kalotaszegi Kincsei Országos találkozót.

A program fő támogatói a NKA Népművészeti Kollégiuma, a Csoóri Sándor Program, Törökszentmiklós Város Önkormányzata. Rajtuk kívül számtalan ember segítette munkát, melyet mint szervezők nagyon köszönjük.

Valamint a köszönjük az Ipolyi Közművelődési Központ dolgozóinak a segítségét.

A kiállítás április16-ig látható az IKK nyitvatartási idejében.

  • Szakköreink

2025.03.14. 03.21 Sóczóné Kása Gyöngyi kisújszállási fazekassal ismét megtartottunk a hónapban két alkalommal a fazekas foglalkozásunkat.

A gyerekek most a díszítést tanulhatták, s mint mindig most is nagyon élvezik ezeket a délutánokat. Második alkalommal lapedényeket készítettek a szorgos kis kezek. Már nagyon várják az elkészített alkotások kiégetését.

A szakkört a Csoóri Sándor Programhoz benyújtott „Leljünk kincset, tegyük kinccsé” című

pályázatunk támogatja.

2025.03.22. Tulipános láda meséi és Vagány fiúk fafaragó alkotóköre is volt a házban, utóbbi Csíki Lóránt faműves vezetésével. Büszkék vagyunk a gyermekeinkre, akik a nem éppen megfelelő időjárás ellenére is eljöttek az Alkotóházba.

Köszönjük, hogy velünk töltötték a szabadidejüket, bábot készítettek a fiúk pedig botot faragtak.

Folytatjuk…

Programunkat támogatta a Csoóri Sándor Program.

  • Felnőttek az Alkotóházban!

2025.03.22. Az NMI Natúr kozmetikás szakkörösei szombaton ismét találkoztak.

Ezúttal kendermagolajos ajakbalzsam készült borsmentával és ricinusolajjal. A borsmenta kicsit megvastagítja, a ricinusolajtól pedig jó fényes lesz az ajkuk. Újabb kedvenc alkotás született.

A szakkört meglátogatta Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa Szász-Kozák Anita is, aki meghallgatta a tagok tapasztalatait is.

2025.03. 23-án pedig Az NMI palóchímző szakkörének találkozója volt, ami kicsit rendhagyó volt. A szakköri tagok vendégül láthatták az NMI képviseletében Szász-Kozák Anitát és mentorukat, Nagy Sándorné Erzsike mezőtúri hímzőt.

A nap ma is a videó megtekintésével kezdődött. Ma az ókaloda elsajátításával és az azzal díszített párna elkészítésével ismerkedhettek meg a tagok. A szakkörön kijelölték, ill. szálhúzással leszabták a párna anyagát. Valamint az egyik oldal azsúr szegését is elkészítették. Vidám délelőttöt töltöttek együtt.

Ezúton is köszönjük Erzsike és Anita dicséretét, biztató szavait.

Örömmel látjuk őket máskor is.