A Népművészeti Egyesületek Szövetsége – NESZ
III. „Vándorinas” tábort hirdet népi kézműves alkotók részére
Időpont: 2024. november 15-16-17.
Helyszín: Nádudvar, Hajdúszoboszló, Debrecen
Célja: A régi ritka mesterségek megismerése. A népi kézműves mesterségek fenntartása, a tudás átadása generációról-generációra.
Témakör: A bútorfestés, a cseréppipa készítés, a csengőkészítés, a szappanfőzés és a kékfestés világába, múltjába és jelenébe kalauzoljuk el a résztvevőket.
Résztvevők köre:
Azok a fiatal NESZ tagok, akik életkora 18 – 35 között van, illetve minden olyan fiatal, akit inspirál munkájában e téma, érdeklik a sokszínű előadások.
Részvételi díj: 25.000 Ft/fő
Jelentkezés: a mellékelt regisztrációs lapon vagy az online regisztrációs űrlapon
Befizetési határidő: A jelentkezési lap beküldését követően visszaigazolást küldünk, mely tartalmazza a befizetéshez szükséges tudnivalókat, várható befizetési határidő: 2024. november 10.
Jelentkezési határidő: 2024. november 4.
Jelentkezés feltétele: a regisztrációs lap hiánytalan kitöltése és határidőre történő megküldése a mellékletekkel együtt a neszfolk@nesz.hu email címre
Információ: NESZ Ifjúsági Bizottság tagjaitól Sütő Brigitta, Debreczeni Klára, Porkoláb Benedek, neszfolk@nesz.hu telefonszám: 06 20 463 31 33
A „Vándorinas” tábor programtervezete
A tábor szakmai programjának összeállításakor arra törekedtünk, hogy olyan előadókat, mestereket kérjünk fel, akikre jó példaként lehet tekinteni, szinte csak egyedüliként űzik a mesterségüket az országban, vagy akár a világban.
Az elméleti előadások mellett nagy hangsúlyt fektetünk a míves mesterség bemutatóra és egy-egy szakmának a fogásait akár ki is lehet próbálni.
A régi ritka mesterségek közül bemutatásra kerül a bútorfestés, a kékfestés, a cseréppipakésztés, a csengőkészítés és a szappanfőzés is.
A helyszínek kiválasztásánál is arra törekedtünk, hogy a leghitelesebben tudjuk bemutatni az adott mesterséget, így az első nap már hagyományosan a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnáziumban lesz, ahol a bútorfestés titkaiba pillantunk be Ament Éva népi iparművésszel és Győri Balázs a Népművészet Ifjú Mesterével.
A második napon a térség területi múzeumába a hajdúszoboszlói Bocskai István Múzeumba utazunk, ahol először a cserépkészítés titkaiba Ifj. Fazekas István fazekas és Benei Péter pipakészítő népi iparművész kalauzol el minket. Majd a csengők és harangokról tudhatunk meg érdekességeket Konyári Sándor rézműves népi iparművésztől. Végül Galánfi András fafaragó népi iparművész, a Népművészet Mestere, Kossuth-díjas előadóművész előadását lehet meghallgatni a Harangház újjászületéséről.
A harmadik napot pedig Debrecenben, a Timár Házban és a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesületnél töltjük, ahol a szappanfőzés titkait Tóth Ilona Csilla műhelyében ismerhetjük meg. Ezután Dezsőné Borbély Emma szövő a Népművészet Mestere a Suba-Subával, Guba-Gubával címmel tart előadást a táborozóknak, majd Gerencsér Enikő Junior Prima Díjas kékfestő előadást lehet meghallgatni a kékfestés jelenéről és jövőjéről. Az esték pedig az önfeledt csapatépítésről és kikapcsolódásról szólnak, idén egy zenés hangszer bemutató várja a fiatalokat.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Online regisztráció: https://forms.gle/jDX3NGnwhQ2MtfnVA
A tábor szervezője a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a lebonyolításban közreműködik a NESZ Ifjúsági Bizottsága
Közreműködők és szakmai partnereink:
Támogató: