• 2024. június 29-03.

Sikeresen befejeződött a XVI. Regionális Faműves Alkotótábor, melynek vezetői Magi Imre és Tordai Zoltán voltak.  Ebben az évben először a Sóstói Múzeumfalu adott helyet az alkotóknak és az alkotni vágyóknak. Számtalan érdeklődő próbálta ki a fafaragás fortélyait és kísérte figyelemmel a mesterek munkáit. A résztvevő fafaragók a múzeumfalu részére padokat készítettek.

  • 2024. július 1-5.

A XI. Fazekas Keramikus Szaktábor témája a Tatai kerámia volt.

A Nyíregyházáról, Debrecenből, Mátészalkáról érkező fazekasok a tábor első két napját Tatán töltötték. Molnárné Tamás Anetta fazekas, népi iparművész műhelyében láthatták, hogyan készülnek a tradicionális és Anetta által megálmodott kerámiatárgyak. Vendéglátónk vezetésével ellátogattunk a Kőfaragó Házba, ahol a nyitott műhelyekben interaktív kiállítások mutatták be a tatai népi kézműves mesterségeket. Köszönetet mondunk Anettának és a Kőfaragó Ház munkatársainak a Náluk töltött értékes napokért.

A tábor további napjai Szolanics Elvira Nyíregyházi műhelyében folytatódtak. A résztvevő kollégák, gyerekek és felnőttek Dr. Páll István etnográfusnak, a Sóstói Múzeumfalu nyugalmazott igazgatójának hallgathatták meg a keménycserepekről szóló értékes előadását. Továbbá a résztvevők kipróbálhatták a tatai kerámia díszítési módját, készültek sípok és kisebb edények a fazekas korongon, végül raku égetéssel zárult a tábor.

  • 2024. július 12-14.

A XXIII. Nemzetközi Kovácstalálkozó és Konferencia helyszíne Tiszaeszlár volt. A több országból érkező kovácsmesterek házi feladata volt a húsvágó bárd elkészítése. A tábor ideje alatt bográcskanalat készítettek a résztvevők.  Az elkészült alkotásokat a több tagú zsűri az alábbiak szerint értékelte: Harmadik Díj: Sárádi Zoltán, Vajdaság. Második Díj: Nagy István Gábor, Erdély. Első Díj: Bartek Kocis, Lengyelország.

A Külön Díjat Tóth Gábor, Hodászi mester érdemelte ki.

Tanulói kategóriában Tatai Zsolt Harmadik Díjban /Földes/, Gargya Antal Második Díjban /Nyíregyháza/, Gyűrüs Tibor Első Díjban /Bakonysárkány/ részesült.

Minden díjazottnak és résztvevőnek gratulálunk a lelkes alkotásokért.

A színvonalas találkozót id. és ifj. Vajda László kovácsmesterek szervezték.

  • 2024. július

Nyíregyháza, minden évben képzőművészeti ösztöndíjat adományoz abból a célból, hogy a városban élő tehetséges alkotóművészek munkáját, művészi fejlődését segítse. Ebben az évben – többek között- Szolanics Elvira kapta meg ezt a megtisztelő lehetőséget. Munkásságában több éve foglalkozik a fakazettás mennyezetek motívumaival, amelyeket agyagba álmodik. Az ösztöndíj ideje alatt a Tákosi református templom fakazettái adják számára a hitet alkotói elképzelése megvalósításához.

  • 2024. augusztus 20.

Egyesületünk tagja és a Nagykállói Népművészeti Egyesület vezetője, Félegyházi Józsefné csipkeverő, augusztus 20-án Aranykoszorú Díjban részesült. A kitüntetést a népművészetért hosszú évtizedeken keresztül végzett kiemelkedő munkásságáért kapta.

Gratulálunk és jó egészséget kívánunk további alkotómunkájához.

Egyesületünk tagjai közül: fafaragók, nemezkészítők, drótékszer készítő, mézeskalács készítő és fazekasok vettek részt az idei Mesterségek Ünnepén.