• Nemzetközi Csipkekonferencia és kiállítás Palócföldön

A Palócföldi Népi Iparművészek egyesülete 2024. május 24-26. között tartotta meg Horpácson a Kálmán kertje Panzió és Rendezvényházban, a „XVIII. Nemzetközi Csipkekonferencia és kiállítás Palócföldön” című rendezvényt.

A rendezvényen az egyesület csipkekészítői, a rozsnyói, a bobovai, a katowicei, a finn tartui, bolgár, francia és spanyol csipkekészítők vettek részt. Szinte már egy nagy családot alkotunk, a „Híd mely minket összeköt” 2012 óta létező projektünk keretében.

A rendezvény a Magyar Falu program támogatása keretében valósult meg. A résztvevőket dr. Bablena Ferenc, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke, dr. Bagó József, a Nógrád Vármegye Önkormányzat jegyzője, és Molnár Zoltán Horpács polgármestere köszöntötte. 

Hajdú Tamás történész a gombkötés és a paszománykötés szakmai fogásait mutatta be. A Hunnia csipke motívum készítését Turós Istvánné és Zsidai Henrietta segítette. Hunnia csipke medált készítettünk, mert a külföldi vendégek a Hunnia csipkekészítést kérték foglalkozásnak. A rendezvényen a finn Tarmo Thorström raumai egyetemi tanár a mai modern finn csipke városi felhasználásáról tartott előadást, a mai raumai vizuális élményt nyújtó, közterületen történő alkalmazási területekről.

Megcsodálhattuk a palóc viseletet, amikor egy teljes menyasszonyi öltözet öltöztetésére vállalkozott Déska Bertalanné.

Este a népzenét a Lenkó Péter vezette Folt zenekar szolgáltatta, Gólyán Gréta palóc énekeket énekelt.

Oláh Ágnes angol nyelven, míg Eva Csuporiova szlovák és lengyel nyelv tolmácsolásában segített.

Jó hangulatban telt el a három napos rendezvény, mindenki meg tudta csinálni az oktatási anyagot, és alig várjuk, hogy szeptemberben Rozsnyón újra találkozzunk.

  • Együtt könnyebb szakmai hétvégék

A Csoóri Sándor Alap támogatásával valósult meg Gömörsíden, a Motolla Alkotóházban az „Együtt könnyebb“ című szakmai hétvége sorozat.

Első alkalommal Takács Béla, a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének tagja, Király Zsiga díjas mézeskalácsdíszítő volt a vendégünk feleségével, Erzsikével. A feladat a mézeskalács tészta elkészítése, sütése és díszítése volt – többfajta technikával.

Második alkalommal a gyöngyfűzők kedvében jártak a szervezők. Ezúttal Kusnyárné Deák Zsófia, gyöngyfűző népi iparművész, a Magyar Gyöngy Egyesület tagja volt a vendégünk. Témánk: a sárközi gyöngyékszerek. A kezdők sárközi csipkét, a haladók sárközi méhsejtmintás nyaksit készítettek.

A harmadik alkalom témája a gömör-kishonti festőasztalosok munkáinak tanulmányozása volt. A mesterek világát egy helyi gyűjtésből származó kelengyeláda mintakincsén keresztül próbálták megismerni a résztvevők Ament Éva, bútorfestő, népi iparművész szakmai vezetésével.

Negyedik alkalommal volt vendégünk Beszprémy Kata, hímző, népi iparművész. Az előzetes megbeszélés alapján minden résztvevő elkészítette a házi feladatot. Erre az elkészített darabra dolgoztunk. A képzés tartalmazott tervezést, tanácsadást egy korábban készült asztalközép hibájának a javítására, de a hangsúly a vagdalásos hímzés alapjain volt. Mindenki különböző mintát tanult, amit, majd ha jól begyakorolnak, megtanítják egymásnak is. Jó hangulatban, tartalmas munka folyt mindegyik képzésen. A részvevők nagy lelkesedéssel tanulták az elméleti és a gyakorlati tananyagot.

  • Kamara kiállítás Nógrádmegyerben

Nógrádmegyerben a Virágsziget Gondozási Központban kamara kiállításra került sor. Talpai Zsanett fazekas munkái és ékszerei kerültek a szépkorú érdeklődők elé. A kiállítást Török János az egyesület elnöke nyitotta meg. A központ csodás környezetében Zsanett a kiállítás mellett bemutatót is tartott, a korongozás technikáját láthatták az idősotthonban bentlakó vendégek.

  • Kézműves foglalkozások

A Csoóri Alap támogatásával Szécsényben és Nógrádmegyerben az idősek számára kézműves foglalkozást szerveztünk. A résztvevők Törökné Petró Mária vezetésével csuhévirágot készítettek. A foglalkozás mindkét helyszínen igen népszerű volt.

(„Görbeország kincsei” CSSP-M- REGMEGYEI-2023-0012)

A szécsényi MNM Forgách-Lipthay Kastélymúzeum vezetősége június 20-ra múzeumpedagógiai foglalkozásokat szervezett általános iskolai diákok számára, ahol a kastélykert fűszernövényeivel, természeti környezetével ismerkedtek. Egyesületünk kézműves foglalkozásokkal színesítette a programot. Foglalkozásvezetők: Gaál Mária, Magulya Miklósné, Törökné Petró Mária és Török János.

  • Gyöngyfűző és hímző szakköri kiállítások

2024. június 10. napján nyitották meg évzáró kiállításukat a gyöngyösi Városi Galériában a gyöngyfűző és hímző szakkörök. A szakkörök munkáját a Palócföldi NIE tagjai, Szarvas Józsefné Marcsi gyöngyfűző, népi játszóházvezető és Csiki Tündi hímző népi iparművész irányították. A lelkes kis csapatok keze alatt szebbnél szebb alkotások születtek, amelyek 2024 július 20. napjáig tekinthetők meg az impozáns kiállítóhelyen.

  • KozArt Művészeti Sokadalom

Idén először került megrendezésre Kozárdon a KozArt Művészeti Sokadalom június 22-23-i hétvégén. Egyesületünk tagjai (Török János kosárfonó népi iparművész, Törökné Petró Mária játék és szabadidőszervezőtanár, játszóházvezető és népi kézműves, Fiser Józsefné hímző népi iparművész, Szarvas Józsefné Marcsi gyöngyfűző, Kiss Tünde népi iparművész, Szécsényiné Alapi Ildikó viseletvarró, Talpai Zsanett fazekas) a Természeti Értékek Házában rendeztek be egy kis kiállítást, és kézműves bemutatókkal, vásárral várták az érdeklődőket.

  • MMA Művészeti Ösztöndíjprogram 2024-2027

Kiss Tünde gyékényfonó népi iparművész, egyesületünk tagja az idei évben pályázatával bekerült az MMA Művészeti Ösztöndíjprogramba2024-2027. Gratulálunk neki és munkájához sok sikert kívánunk.