- Szente – Festett mennyezet avatása
A szentei Szent Erzsébet-templom a Váci egyházmegye egyik legrégebbi műemléke, amelynek alapja a középkorból származik. A balassagyarmati Sasvári János, a Népművészet Mestere díjas bútorfaragó, bútorfestő kezdeményezésére 72 kazettával bővült a templombelső. Ennek felszentelésére 2024. november 25-én a Szent Erzsébet búcsúi szentmisén került sor népes közönség és az alkotók jelenlétében.
Ezt a lélekemelő szépséget Sasvári János a Népművészet mestere, Berecz Lászlóné, Herczegné Balog Anikó, Horváthné Pleszkán Orsolya, Huszti Katalin, Szécsényiné Alapi lldikó, Szegedi Szilvia, Székely Csilla népi iparművész, Záhorszki Mónika, Tuska Csaba, és egyesületünk tagja Gelsei Sándor népi iparművész alkotta meg.
Teljes cikk és fotók: http://hmne.hu/tartalom/szente-festett-mennyezet-avat%C3%A1sa
- Árgyélus kismadár – játék pályázat
A Játék Céh, a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület, valamint a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteménye és Szórakaténusz Játékmúzeuma, továbbá a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Népi- és Kézműves Játék Szakmai Bizottsága közösen hirdette meg a tematikus pályázatot melynek témája: Madárábrázolás a játékokban.
Egyesületünk alkotója Erdélyi Boglárka nevezett be a pályázatra. Alkotásaik Kecskeméten a Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményében megrendezett kiállításon 2025. február 28-ig láthatóak.
Teljes cikk és fotók: http://hmne.hu/tartalom/%C3%A1rgy%C3%A9lus-kismad%C3%A1r-%E2%80%93-j%C3%A1t%C3%A9k-p%C3%A1ly%C3%A1zat
- Szól a rádió 3. – Alagyi Jánosné
Harmadikként a 98 éves Alagyi Jánosné, Klárika nénivel készült beszélgetést osztjuk meg. A riportot Somosvári Eszter Anna készítette és a Szent István Rádióban került adásba. Az örökifjú népviseletibaba-készítő beszél életéről és babáiról. Fogadjátok szeretettel. kb. 20 perc „Szól a rádió” címen új sorozatot indítottunk, hogy ezeket a riportokat Ti is megismerjétek. A könnyebb kezelhetőség miatt „videósítottuk” egy minimális képanyaggal, mert most a szó, a mondanivaló a fontos.
Videó: https://youtu.be/3qnxAOPmcuU
- Népi iparművész címet kapott Varga Csaba csont-, szaru és fafaragó
Jelenleg a Népművészeti Egyesületek Szövetségének Faragó szakmai Bizottságában tevékenykedik. Több közös kiállításon vett részt. Tiszafüreden volt az első önálló kiállítása. A pásztorfaragásokat különösen szereti. Részt vesz a Heves Megyei Népművészeti Egyesület rendezvényein, tagja a Fehérvári Kézművesek Egyesületének is. Székesfehérváron faragó szakkört vezet. Címre, rangra nem törekszik, a munkáit nem adja el, legfeljebb ajándékként hasznosítja. Mostanában nyugdíjasként egy kis dunántúli faluban él, egyedül, de nem magányosan. Rendszeresen túrázik, gyalogol. Szerény műhelyt szerelt fel, ahol szaru, csont, famunkákat készít. Rendszeresen zsűrizteti a munkáit. A faragást az alkotás öröméért és szépségéért szereti. Tevékenységét 2022-ben Király Zsiga díjjal ismerték el, 2024-ben Népi iparművész címet kapott. Szívből gratulálunk , és további eredményes munkát kívánunk!
teljes cikk és fotók: http://hmne.hu/tartalom/n%C3%A9pi-iparm%C5%B1v%C3%A9sz-c%C3%ADmet-kapott-varga-csaba-csont-szaru-%C3%A9s-fafarag%C3%B3
- Mestereink az adventi vásárokban -2024
Az adventi vásárok forgatagában mestereink is jelen voltak, ahol minőségi, autentikus népművészeti termékeket kínáltak az érdeklődőknek.
Tiszafüreden a Kovács Pál Művelődési Központban Adventi termelői és kézműves vásárt rendeztek, ahol Horváth Tibor bőrműves népi iparművész, népművészet mestere és Horváth Tiborné bőrműves népi iparművész népi motívumokkal díszített bőr használati tárgyakat kínáltak.
A Hagyományok Háza Ünnepváró vásárában a Budai Vigadóban a népi iparművészek színe java kínálja portékáit az idelátogatóknak köztük Torba Ildikó szűrrátét-készítő népi iparművész is. különleges, minőségi, karácsonyi ajándékkal várták a vevőket.
Egerben az Agria Parkban kézműves karácsonyi vásárt rendeztek, ahol Szontaghné Demeter Ágnes lószőrékszer-készítő népi iparművész is kínálja ékszereit, folyamatosan egészen december 31-ig. A ősi technikával készült lószőrékszerek mellett üveg és zsinór felhasználásával készült különlegességek is megtalálhatók.
képek:
http://hmne.hu/tartalom/mestereink-az-adventi-v%C3%A1s%C3%A1rokban-2024
- Fehérvári Róbert bőrműves népi iparművész egyesületünk új tagja
A tanulmányai befejezése után ismét hazakerült Poroszlóra és a szakmájában dolgozott.
Ebben az időben kezdett el apai nagyapjához „bejárni”, esténként ellesni a bőrös mesterséget. 1997-ben bevonult katonának, de nem tudott szabadulni a bőrművesség vonzásától és ezután ismét a nagypapánál kötött ki megtanulni a szakma fortélyait Munkáit 2011-ben kezdte el zsűriztetni, és 2024-ben érdemelte ki a népi tárgyalkotó iparművész címet. Az egyik karikásostora bekerült a Hagyományok Háza „100 A” bőrtárgyak galériájába. https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/5719
Fehérvári Róbert bőrműves népi iparművész 2024-ben nyert felvételt a Heves Megyei Népművészeti Egyesületbe. Horváth Tiborné bőrműves népi iparművész hívására és javaslatára. Róbert jelenleg az egyesület 18. népi iparművésze, kész mesterként kaptuk, reméljük, hogy tudását tovább tudja gyarapítani, és majd át tudja adni az érdeklődőknek.
Teljes cikk ás fotók: http://hmne.hu/tartalom/feh%C3%A9rv%C3%A1ri-r%C3%B3bert-b%C5%91rm%C5%B1ves-n%C3%A9pi-iparm%C5%B1v%C3%A9sz-egyes%C3%BClet%C3%BCnk-%C3%BAj-tagja