Somfai Tiborné, Elvira néni Parád díszpolgára lett
Több évtizedes odaadó, sokoldalú nevelő munkájáért a napokban díszpolgárságot kapott Somfai Tiborné Elvira néni, akit néprajzos, hagyományőrző körökben megyeszerte jól ismernek. Az elismerést Mudriczki József polgármester adta át az ünnepeltnek. A település legrangosabb címének odaítéléséről ez év elején döntött a grémium. Az ünnepségen a község apraja-nagyja részt vett.
Ezúton is gratulálunk Elvira néninek, aki egyesületünknek is örök ifjú tagja.
Országos Népviseleti Konferencia
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Heves Megyei Népművészeti Egyesület közösen rendezte meg a X. Országos Népviseleti konferenciát, 2019. április 12- 13-án, Egerben.
A jubileumi rendezvény a Megyeháza dísztermében került megrendezésre. Egri érsekek történelmi portréi alatt közel 150 érdeklődő hallgatta az előadásokat. A konferencia részvevőit Ígyártó Gabriella, a NESZ ügyvezető igazgatója és Kiss István a HMNE elnöke köszöntötte. A konferencia levezető elnöke Berzeviczy-Fehér Jánosné , a Népművészet Mestere volt. Mielőtt az érdemi munka elkezdődött, bejelentésre került, hogy technikai újdonságként az előadások a közösségi médiában élőadásként lesz látható, teljes hosszában. Ennek eredményeként a konferencia közönsége a helyszínen jelenlévőkön túl több ezerre tehető.
Az előadások előtt Fehér Zsombor furulya játéka varázsolta el a hallgatóságot. Majd énekükkel bekapcsolódtak az előadásba dr. Juhász Katalin és Juhász Réka is .
Az előadások sorát dr Juhász Katalin kezdete „ Ingem gatyám de szennyes” címmel, a ruházat gondozása és a testi tisztálkodás szokásairól. A komoly néprajzi eladást a témába illő dalok tarkították, meg-meg énekeltetve a közönséget is.
A második program ismét népdalokkal kezdődött. Gisztl Anna és Szalai Zsuzsa éneke vezette be a munkásságukról szóló előadást. a fotó bemutatókkal, videókkal kiegészített beszélgetés alatt egymásnak adva a szót, bontakozott ki közös és önálló tevékenységük, hogy a prezentáció csúcsként élőben mutassák be a az általuk készített ruhákat ifjú hölgyeken.
A következő előadóként Stumpf Imre viseletkészítő mutatta be prezentációját :” Karcsú derék, míves sujtás” címmel. Mesélt a tervezés és kivitelezés nehézségiről. Bemutatta a Soutache termékeket is, melynek neve a sujtás szóból származik. A varázslatos ruhákat gyönyörű lányok mutatták be, nagy tetszést aratva.
A szünetet követően Nyárád menti kesergők éneklésével kezdte Juhász Réka. Előadásának címe: „Kerek égen járó, nap után forduló” is ennek a kesergőnek egy sora. A mai rátétmintás viseleteiről mesélt. éneke , ruhái és egész mosolygós lénye elbűvölte a hallgatóságot. Viseleteibe öltözött lányok elbűvölték a közönséget.
Az első nap utolsó előadása Zoboralja örökségét mutatta be. Az autentikus népi viseletek egy új világot mutattak be, Balkó Ildikó előadásában. Mesélt a Zoboralja tizenhárom magyar falujának szokásairól, viseleteiről. Ildikó is teljes viseltben jelent meg. A bemutató meglepetéseként édesanyja zoboraljai népviseletben mutatkozott be. A közönség szinte minden darabját simogatta, kézbe vette, csodálta.
Az est ünnepi vacsorával zárult, a Ködmön csárda különtermében. A szórakoztatásról a Matyó Népművészeti Egyesület táncosai gondoskodtak.
A megérdemelt pihenést követően, április 13-án újult erővel indult a konferencia második napja.
A napot Kovács J. Attila csizmadia- és cipész mester, népi iparművész előadása indította, „Lábbeli viselet és lábbeli készítés Magyarországon régen és ma” címmel. A mindenre kierjedő előadás történelmi betekintést adott a régi korok csizma, bocskor, cipő viselési szokásairól, készítési eljárásokról, a mai iparosúlt technológiákról. Az előadás csúcspontjaként bemutatta „ világ bajnok” cipőit, azok keletkezésének történettét. A helyszínen kiállított darabok ámulatba ejtették az érdeklődőket.
A konferencia utolsó előadását V. Szalontay Judit néprajzkutató, a Csornai Múzeum címzetes igazgatója tartotta , „A vászonöltözettől a templomi nagyünneplőig” címmel. Előadásában szó esett a csornai „metéléses” és „aranyfonalas” menyecskekendőkről, az életfás és madaras rábaközi gyapjú hímzésekről. Többek között beszélt a Csornai múzeum gyűjteményeiről, gyűjtési módszereiről.
A konferencia zárásaként a résztvevők értékelték a konferencia munkáját.
A X. Országos Népviseleti Konferencia kísérő eseménye a Hagyomány és divat kiállítás volt. A kiállítás értékelését Berzeviczy-Fehér Jánosné a Viseletkészítő szakmai bizottság vezetője külön beszámolóban értékelt.
Amit a konferenciáról összefoglalóként elmondhatunk: a húsz év alatt soha ennyi résztvevője nem volt még a rendezvénynek. Az előadások mind témájukban ,mind színvonalukban a korábban megszokott , kiváló minőséget nyújtották. A konferencia részvevői visszajelzésekben jónak, vagy kiválónak értékelték a rendezvényt. A konferencia alatt több száz fotó készült , közel 8 óra videó rögzítette az eseményeket. Ezek vágott feliratozott változatait elkészítjük, az érdeklődőknek hozzáférhetővé tesszük, archiváljuk a későbbi időkre. A közösségi médiában való megjelenésével a konferencia anyaga eljutott olyanokhoz is, akik valamilyen ok miatt nem tudtak személyesen jelen lenni, és olyan új érdeklődőket tudott bevonzani, akik eddig nem figyeltek a népi hagyományokra.
A konferenciát nagy média érdeklődés övezte: Heves Megyei Hírlap több cikkben, híradásban tudósított ez eseményről. A Tv Eger több riportban számolt be a konferencia előkészületeiről, és annak megvalósulásáról. A Szent István Rádió és a Kossuth Rádió riportban emlékezett meg a kiállítás megnyitásról. Az M1 Tv élő adásban tudósított a konferenciáról.
Linkek
Hagyomány és Divat kiállítás és a megnyitó