2024 júniusában 47 esemény zajlott, illetve zajlik egyesületünk szervezésében, esetenként partnerszervezeteinkkel együttműködésben. Az előző hónapokhoz képest ugyan ez a szám csökkenést mutat, ám ez azért megtévesztő, mert a június hónap már elsősorban a nyári nagyrendezvényeinkről szól – ilyen a Szent Iván Napi Vigadalom és a Körös-völgyi Sokadalom, melyekre e hónapban kerül sor, de a júliusi 5 hetes népi kézműves tábor és a Mesterségek Ünnepe előkészítése is javában folyik.

Természetesen a képzések is zárulnak egy nyári szünet erejéig, illetve őszig a szakköreink is pihenőt tartanak.

  • Vándorlegény Gyermek- és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat

Június 14-én a XV. Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat zárókiállítását és a díjátadót tartották Nádudvaron.

A Dél-alföldi és vajdasági régió díjazottjai a következők

  1. IV. korcsoport: Linczenbold Nadin-Vándorlegény díjas, Gyöngyfűzés, Békéscsaba
  2. IV. korcsoport: Sánta Márton (nagydíjas)- fazekas, tojásfestés Lakitelek
  3. I. korcsoport – Tulassy Zsófia és Sára- nemezelés, Kecskemét
  4. II. korcsoport – Aba P. Bendegúz-nemezelés, Szeged
  5. II. korcsoport – Belvárosi Általános Iskola – fafaragás, Békéscsaba
  6. II. korcsoport – Bacsur Letti Klára- Orosháza
  7. II. korcsoport – Kapás Noémi- Bács megye
  8. II. korcsoport – Helvécia-Ballószög szakköre, Csongrád megye

Szeretettel gratulálunk!

Szent Iván Napi Vigadalom

  1. alkalommal rendezte meg egyesületünk – társszervezőivel együttműködve – ez évben június 22-én a Szent Iván Napi Vigadalmat Békéscsaba Főterén. A rendezvény a békéscsabai események sorában igen népszerű, várják a lakosok, s nagy számban kapcsolódnak be a táncházba, tűzugrásba. Idén is hasonlóképpen zajlott, s szerencsére az időjárás is kegyeibe fogadott bennünket, a vihar csak a rendezvény zárását követően érkezett.

https://www.beol.hu/helyi-kultura/2024/06/szent-ivan-vigadalom-video#google_vignette

https://bmnsz.hu/index.php/hirek/197-szent-ivan-napi-vigadalom-2

https://www.programturizmus.hu/ajanlat-szent-ivan-napi-vigadalom.html

https://behir.hu/szent-ivan-napi-tuzugras

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid04uSYrdo7AA5wsskBJi2UDcMTAYcQsTYFTD8MPSfJBzEyLZ29yDR2nyqyHeRZghJvl&id=100069729257931

https://behir.hu/nagy-volt-a-vigsag-a-szent-ivan-eji-vigadalmon

  • Nyári népművészeti táborok

Nyári nagyrendezvényeink és alkotótáboraink előkészítése folyamatosan zajlik. Táboraink a Tégla Népművészeti Alkotóházban 5 turnusban kerültek meghirdetésre, s bár már zárult elvileg a jelentkezés, még mindig érkeznek elkésett jelentkezési lapok és természetesen egy-egy visszalépés is előfordul, így a létszám állandó mozgásban van.

(A felhívás honlapunkon elérhető:

https://bmne.hu/index.php/rendezvenyek-konferenciak/nyari-tabor)

30 csoportban, közel 400 fő részvételével zajlik az idei táborunk is, a jelentkezőkkel együtt várjuk az alkotómunka és a közösségi programok megkezdését a Tégla Népművészeti Alkotóházban.

  • Körös-völgyi Sokadalom

Egy hét múlva, június 28-31 között, Gyulán a Körös-völgyi Sokadalom forgatagában bízunk benne, hogy idén is – az előző évekhez hasonlóan – találkozhatunk az érdeklődők népes táborával. Hagyományosan a rendezvény három napján évente több mint 200 közreműködő, fellépő és kb. 10.000 látogató vesz részt.

A fesztivál a világviszonylatban is fontos magyar népi kultúra szinte minden elemét megjeleníti a kínálatában. A színpadi programok során a legfiatalabbaktól a szépkorúakig minden korosztály bemutatkozási lehetőséget kap, hogy gazdag folklórkincsünket megismertessék. Emellett a népi kismesterségek képviselői is jelen vannak a háromnapos forgatag alatt, részben mesterség bemutatókkal, részben pedig árusítással. A kézműves termékek vásárában olyan értékes és időtálló egyedi termékek is beszerezhetők, mint pl. a míves kerámiák, a jó minőségű kések, a kézzel hímzett lakástextíliák. A családokat táncos gyermekfoglalkoztatók, kézműves játszóházak és régimódi játszótér várja.

A Magyar-Török Kulturális Évad kapcsán az érdeklődők a rendezvény teljes időtartama alatt megtekinthetik a „Török hatások megjelenése a népművészetünkben” című kiállítást. A látogatók a fazekas, a hímző, a rézműves, a faműves műhelyekben megismerkedhetnek a magyar népi kézművességben megjelenő török motívum- és formavilággal. A bazárban jellegzetes török finomságok, ínycsiklandozó kóstolók és további meglepetések várják a kilátogatókat.

  • MÉG MINDIG AKTUÁLIS! – Ősszel induló, államilag elismert népi kézműves szakképesítést adó képzések – 2024-2025

Egyesületünk 2024-ben 12 népi kézműves szakágban hirdeti meg államilag elismert szakképesítésre felkészítő képzéseit, továbbá várunk jelentkezőket a népi játék és kismesterségek oktatója képzésre, illetve az akkreditált népi játszóházvezetői tanfolyamra is. A 12 szakág a következő: csipkekészítő, faműves, fajátékkészítő, fazekas, gyékény-, szalma-, csuhétárgykészítő, kályhás, kézi- és gépi hímző, kosárfonó, mézeskalács díszítő, nemezkészítő, népi bőrműves, szőnyegszövő, takács.

A képzések célja, hogy a népi kézművesség területén az évszázadok alatt felhalmozott tudás átöröklődjön a mai kor embere számára, így tovább tudjuk adni a hagyományos népi kézműves örökség szakmákat. Meggyőződésünk, hogy e tudás sok ember számára jelent kikapcsolódást, élményt, és egyben alkotási lehetőséget is.

2018-tól egyesületünk szervezi a tudásátadás különböző formáit, ebben benne vannak a szakképesítést nyújtó képzések, az akkreditált tanfolyamok, a különböző időtartamú műhelyfoglalkozások és a nyári táborok. Referenciának tekintjük, hogy a felsorolt formákban a már lezárult négy év alatt 247 csoportban 3025 fő vett részt. A szakképesítést nyújtó kurzusokban 11 szakágban – bőrműves, faműves, fazekas, hímző, kosárfonó, mézeskalács-készítő, nemezes, népi játék kismesterségek oktatója, szíjgyártó, szőnyegszövő és takács – eddig 164-en tettek sikeres vizsgát. Jelenleg 12 csoportban 122 résztvevő sajátítja el a népi kézművesség szakma fortélyait.

A meghirdetett képzéseket minimum 8 fő jelentkezése esetén indítjuk.

Jelentkezési határidő: 2024. június 30., de az indításhoz szükséges létszám miatt szerencsés, ha a jelentkezések mihamarabb beérkeznek.

A képzések jelentkezési feltételeit, bemeneti követelményeit, részletes szakmai tartalmát, képzési díját, annak fizetési módját, rendszerességét a felhívásunk tartalmazza. Arra törekszünk, hogy megfizethető áron, méltányos részletfizetési lehetőségekkel elérhetővé tegyük képzéseinket az érdeklődők számára. A felhívás és jelentkezési lehetőség honlapunkon elérhető:

https://bmne.hu/index.php/kepzesek-uj/250-osszel-indulo-allamilag-elismert-nepi-kezmuves-szakkepesitest-ado-kepzesek-2024-2025

  • Szakkörök

9 db szakkörünk – rézműves, gyöngyfűző, fazekas, kézi hímző, bútorfestő, csipkekészítő, mézeskalács díszítő, szövő, nemezes – folyamatosan működött, a szakköri tagok kéthetente találkoztak, s alkottak a kisközösségükben. A Tégla Népművészeti Alkotóházban május végén megnyitott évadzáró kiállítás június 20-ig volt látogatható, s örömünkre szervezett csoportok, iskolai osztályok éppúgy felkeresték, mint baráti közösségek, vagy éppen az utcáról érkező – a plakátot észre vevő – járókelő.

Néhány szakkörünk a kiállítást követően is tartott és tart még foglalkozásokat, így június hónapban még 8 találkozási alkalmon vettek részt 7 csoportunk tagjai – a megérdemelt nyári pihenőt megelőzően.

A Lencsési Általános Iskolában zárult a Gyermek kézműves szakkörünk. Június 10-20 között megtekinthették az érdeklődők a szakkörön készült alkotásokat egy kiállítás keretében, s ajándékképpen az intézmény tanulói és dolgozói ugyanezen időszakban a Békés Megyei Szűcshímzések minitárlatot is vendégül láthatták az iskola aulájában.

Június 20-án a szakköri záróalkalmon az iskola minden tanulója bekapcsolódhatott egy ünnepi esemény kapcsán a táncházba, mely igen népszerűnek bizonyult.

Bízunk benne, hogy a következő tanévben is találunk olyan támogatási lehetőséget, melynek segítségével az iskolában folytatódhatnak a kéthetenkénti rendszerességű kézműves foglalkozások.

  • Képzéseink, műhelyfoglalkozásaink

Június hónapban a kiállításrendezői műhelyfoglalkozás résztvevői gyönyörű kiállítást rendeztek be a Népi játék és kismesterségek oktatója képzésen végzősök vizsgaremekeiből.

A Népi játék és kismesterségek oktatója képzés 17 résztvevője június 18-án adott számot felkészüléséről, s eredményes vizsgát tett.

  • Duruzsoló

Egyesületünk életében a pandémia óta megjelent új találkozási alkalom az „online Duruzsoló”, melyet havonta egy alkalommal tartunk, s aktuális témákban ötletelünk, gondolkodunk együtt. Június 17-én az online Duruzsoló keretében az aktuális rendezvényekre, kiemelten a Körös-völgyi Sokadalomra felkészülést beszéltük meg. Az online megbeszélések egyre népszerűbbek tagjaink körében, ezen alkalommal 33 fő kapcsolódott be a zoom szoftver segítségével megrendezett beszélgetésbe.

  • Nefelejcs program

A Hagyományok Háza koordinálásával, az NMI helyi mentorálásával bekapcsolódtunk a Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésével indult Térségi Kulturális Szolgáltatások Mintaprogram feladatellátásba, a Nefelejcs program egyik megvalósítójaként.

Újkígyóson, az Ezüstág Gondozási Központban tartunk heti rendszerességgel kézműves, illetve néptáncfoglalkozásokat, mely havi egy alkalommal népmese témakörrel is kibővül. Júniusban 4 alkalommal valósult meg foglalkozás az idős emberek nagy örömére (két alkalommal kézműves foglalkozás – fonások kiseszközökkel: karmantyúbaba készítés, szövés szarvacskán és gyékényből figurák és használati tárgyak készítése, két alkalommal pedig néptánc).

  • Szolgáltatások

Júniusban 7 szolgáltatás valósult meg – Békéscsabán, Gyulán, Szabadkígyóson. Partnereink a régimódi játszóteret, kosaras körhintát, sátrainkat, installációinkat, illetve játszóházat és mesterségbemutatókat igényeltek a különböző eseményeikre.

  • Programelőzetes

Nyári táboraink időpontja: július 1-augusztus 2. (5 héten keresztül, 5 napos turnusokban).

Tégla Galéria kiállítási terünkben július 1-jén új kiállítás nyílik – Rell Kata: Ébredő élmények című textilkép kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők augusztus 2-ig. A program ezt követően Elekre vándorol tovább.