2024 novemberében összesen 84 eseményt valósítottunk meg önállóan, partnerként, vagy szolgáltatóként.
- Emlékezés lángjai
„Nem múlnak ők el, kik szívünkben élnek…”
November 1-én és 2-án gyertyát gyújtottunk elhunyt szeretteink, alkotóink és egyesületi tagjaink emlékére. Ki imában, ki virággal, ki a gyertya fénye mellett, szeretettel a szívében emlékezett.
- Vezetőségi ülés
November 8-án vezetőségi ülés tartottunk, ahol egyeztetésre kerültek az egyesületet érintő aktualitások, a pénzügyi helyzet, a szakmai feladatok és az ehhez kapcsolódó szükséges döntések is megszülettek. Szó esett a december 15-én megvalósuló évzáró karácsonyi, ünnepi összejövetelről és tisztújító közgyűlésről. Hasznos, eredményes és előremutató ülés volt.
- Képzések
Államilag elismert szakképesítést nyújtó képzéseink közül egyidejűleg több évfolyamon is folyik az oktatás. Novemberben a 2023/24-es képzési időtartamú csoportjaink közül a – fazekas, kályhás, kosárfonó és a Mezőberényben folyó takács-szövő képzési csoportok, míg a 2024/2026-os képzési időtartamúak közül a szíjgyártó-nyerges, népi bőrműves, csipkekészítő, nemezelő, kályhás, és hímző, fazekas és a takács képzési csoport találkozott egy-egy hétvégi képzés alkalmával.
2024 őszén ismét meghirdettük az érdeklődők által már várt akkreditált képzéseket és az őszi-tavaszi időszak műhelyfoglalkozásait. A meghirdetést mindig igényfelmérés, ötletelés előzi meg, s idén is sok új téma merült fel.
A Hagyományok Háza által akkreditált képzések közül is több csoportban szerezhetnek ismereteket a résztvevők, legnépszerűbb jelenleg a 120 órás népi játszóházvezetői tanfolyam.
A műhelyfoglalkozások továbbképzés jelleggel is megvalósulhatnak, pl. a hímző, népi ékszerkészítő, mézeskalács, szalmakalap készítő csoportok, a továbbképzéseinken pedig a csipkekészítő, fazekas szakágban alkotók találkoztak. A csoportokban intenzív, jókedvű alkotómunka folyt.
- ASzakkörök mentorálása – Tudásunkkal kézen fogva a közösségekért
A Nemzeti Művelődési Intézet felkérésére a Békés Megyei Népművészeti Egyesület végzi – ez évben is – Békés vármegyéből jelentkezett 111 szakkör mentorálását, illetve országosan koordináljuk, segítjük a mentoráló szervezetek munkáját.
Október hónapban elindultak a szakágankénti, megyei szintű személyes és elkezdődtek a Kárpát-medencei online mentorálások is. A külhoni régiókban összesen 619 szakkör indul, melyből a népi szakágban 443 szakkör tevékenykedik. Békés vármegyében mentoraink személyesen 24 alkalommal látogatták meg az induló aSzakköröket ahol tanácsaikkal, ötleteikkel segítették és támogatták az alkotás folyamatát.
- Szakkörök
A Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben 10 kézműves szakkörünk és 1 népi gasztronómiai kör működik. Az NMI aSzakkörök program támogatásával gyöngyékszer készítő, palóc hímzés, nemeztárgy készítő, mézeskalács készítő, szövés kereten és bútorfestő szakkörök indultak minimum 5-5 fővel, illetve szövő, fazekas, rézműves körök is működnek.
- Kihelyezett NIT zsűrizés az Alkotóházban
November 12-13-án a Népi Iparművészeti Bíráló Bizottság kihelyezett zsűrizést tartott Békéscsabán, a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben. 64 alkotó, 12 szakágban, mindösszesen 317 db tárgyat hozott a zsűri elé, melyből 223 minősült eredményesen valamely kategóriában.
Zsűriszámot érdemelt:
- Hagyományos Mester Remek – 18 db
- Modern Mester Remek – 31 db
- Hagyományos Míves Termék – 65 db
- Modern Míves Termék – 105 db
- Ajándéktárgy – 4 db
- Adventi időszak
Egyesületünknek az Advent időszakában is igen sok feladata adódik. Aktívan részt veszünk városunk karácsonyi előkészületébenben, az ünnepi hangolódásban.
Míg ez évben is meghívást kaptunk a Csabai Főtérre, ahol a város díszbe öltöztetett karácsonyfája köré szerveződünk népi játszóházzal és játszótérrel. Szeretnénk, hogy a gyermekeknek, családoknak széppé és meghitté varázsoljunk a közös alkotás által az Adventi készülődést, várakozást.
Gyümölcsöző és hosszútávú együttműködés kezdetén vagyunk. Egyesületünk is részt vesz az értékeiben is megújuló Csabai Adventi Vásáron, mely a békéscsabai Térségi Piac újonnan épített vásár csarnokában szerveződik. Itt a népi kézművesség remekei és csodái is megtalálhatóak, megvásárolhatóak lesznek. Mindezt mesterségbemutatóval, népi játszóházzal és játszótérrel egészítjük ki. Természetes anyagból – csuhé, gyékény és kukoricakóró – felépítünk egy csodás Betlehemet is.
- Online duruzsoló
Az egyesületi tagok rendszeres összejöveteleit Duruzsoló néven tartjuk havonta, esetenként kontakt, esetenként pedig online módon. November 18-án online Duruzsoló keretében műhelymunkát tartottunk, ahol tájékoztattuk a tagokat az aktualitásokról, az adventi időszak programjairól, a tisztújító közgyűlésről az év végi karácsonyi összejövetelünkről is.
Egyesületi eseményeink, rendezvényeink részleteinek kitalálása, majd azok megvalósítása mindig közös munka eredménye, az online forma választásával távolabb élő tagjaink is be tudnak kapcsolódni a közös gondolkodásba.
- Tégla Galéria
Október 14-én nyílt meg az Élhető Örökség – Népi építészeti program képekben című kiállítás a Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben. A hazai népi építészet értékeit és megóvásának eredményeit mutatja be a tárlat. A Népi Építészeti Programiroda és a Teleki László Alapítvány kiállítását Széll János etnográfus, népi iparművész, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja nyitotta meg. A tárlat 2025. január 25-ig tekinthető meg.
Link: BEOL – A népi építészet értékeit mutatják be a Téglában
- Bútorfestők tárlata: Az ecsettől a mennyezetig
Bútorfestők tárlata várja az érdeklődőket 2024. december 19-ig a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházban.
A vándorkiállítást, mely a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megyei Népművészetért Alapítvány jóvoltából járja az országot, Kiss-Molnár István, a ház igazgatója köszöntötte.
Ament Éva bútorfestő népi iparművész, szakoktató tehetséges, békési tanítványainak keze munkái láthatók bő két hónapig Gébárton.
A kiállítók a történelmi Magyarország templomkazettáit dolgozták fel munkáikban.
Link: https://www.zalamedia.hu/vezeto-hirek/nepies/butorfestok-tarlata-az-ecsettol-a-mennyezetig
- Irodalom és gasztronómia
Különleges összejövetel valósult meg Közösségi terünkben. Fodor Mihály mesterszakács megmutatta, miképp tudja elkápráztatni a családokat egy főúri vacsorával mind ehhez pedig Galgóczi László mestercukrász, különleges desszertekre invitált. Miközben a résztvevők együtt főzhettek velük, Bauer Barbara, ismert írónő az irodalmat kínálta terítékre, elénk tárva a főúri élet mindennapjait és kulisszatitkait a leggazdagabb árva, Wenckheim Krisztina otthonából.
A nemzetközi díjakkal elismert, világbajnoki ezüstérmes szakácsmester elárulta a vadételek készítésének titkait: mitől lesz porhanyós, milyen fűszereket kívánnak a vadak, mitől tökéletes a jó öntet, hogy készül a legjobb pástétom. Lehetőség nyílott bepillantást nyerni a legmodernebb gasztronómiai technológiákba, az alapanyagismereti információk mellett a tálaláshoz használt különleges dekortányérok, eszközök mesterfogásaiba is beavatott.
Galgóczi László mestercukrász a desszertek, édességek mennyei ízvilágával csábította a résztvevőket. Mindezt irodalommal fűszerezve egyenesen Bauer Barbara tollából. A programsorozat 6 alkalma az Egy estély a kastélyban című kötet 12 fogása mentén halad.
Az első alkalommal egy leves, egy pástétom, díszítésként grillázs került a terítékre:
- áttört sűrűleves készül Snedvise-módra,
- rákragu tojással bélelt zellerrel, valamint
- grillázskompozíció gyönyörködtette a szemet és az ízlelőbimbókat.
A következő alkalommal 2025. január 15. – én a terítéken őzgerinc provanszi módra, vadpástétom – fogoly és vadnyúl találkozása lesz tálalva.
- Szolgáltatások, közvetítések
November hónapban Gyulára a Boglárka Hímző Klub, Tradíció újraöltve című kiállításának megrendezéséhez 14 db öltöztethető babát biztosítottunk. A kiállítás December 13-ig tekinthető meg a gyulai Erkel Ferenc Művelődési Központ -ban.
Fazekas korongot biztosítottunk a békéscsabai Százszorszép Művészeti Bázisóvodának, ahol Baranyai Erzsébet óvónő, fazekasmester agyagmunkáiból nyílt kiállítás.
12 db árusító sátrat építünk fel a gyulai Adventi vásár megvalósításához.