Az  „Apáról Fiúra” név 1996 óta van jelen a Mesterségek Ünnepén, 2009-ig mint alapítvány, 2010 óta, mint egyesület.

Az idei évben egy kihalóban lévő mesterséggel, a gyertyakészítés hagyományaival ismertettük meg a rendezvényre látogató kicsiket és nagyokat.

Az egyesületünk a Mesterségek Ünnepén való részvételével rendkívül gazdag és változatos programot kínált a látogatóknak, különös hangsúlyt fektetve a gyertyakészítés hagyományainak bemutatására. A gyertyakészítés ősi technikáinak, mint például a gyertyaöntő ring és a régi öntőformák használatának ismertetése mellett, a Gyertyakutató csoport eredményeit is bemutattuk kiállítások, előadások és bemutatók formájában.

A rendezvényen az érdeklődők betekintést nyerhettek a mára már feledésbe merült offerek és offerformák világába, sőt, még egy kiadvány is készült ezekről az eszközökről. Külön kiemelendő a Mazúr József által készített fa öntőformák bemutatása, mely nagy érdeklődést keltett a látogatók körében. A gyerekek számára különösen vonzó volt, hogy ők is kipróbálhatták a gyertyakészítést, a forgácsvilágítót és mártott gyertyát is készíthettek.

A programokon nem csak gyakorlati bemutatókat lehetett látni, hanem játékos formában is igyekeztünk átadni a hagyományos gyertyakészítéshez kapcsolódó ismereteket, szokásokat és mesterségeket, ezzel is közelebb hozva a résztvevőket a múlt mesterségeihez. Többek között az igazán fiatalok végig járhatták egy gyertyakészítő inas útját is.

Előadással is kedveskedtünk, ahol a gyertyakészítésről, az alapanyagokról, valamint a régi mesterekről is meséltünk az érdeklődőknek, de egy alkalommal egy ma élő legendát a Beliczay Gyűjtemény tulajdonosát Beliczay Erzsikét is kérdezhettük emlékeiről.

Az egyesületünkre jellemző komplexitást most is bemutattuk, hiszen a résztvevők egy régi hagyományba, a viaszjóslásba is bekapcsolódhattak.

A rendezvény csúcspontját a Szent István napi kenyéráldás és az azt megelőző kézműves mesterek felvonulása jelentette, amelyen az egyesületünk is jelentős létszámban és lelkesedéssel vett részt. Emellett a folkTREND! divatbemutató is emlékezetes esemény volt, ahol egyesületi tagunk, Tóth-Mundrusz Anett, Kékség márkájának kollekcióját is bemutatták.

Összességében egy igazán gazdag és tartalmas rendezvényen vehettünk részt, amely nagyban hozzájárult a gyertyakészítés hagyományainak megőrzéséhez és továbbadásához.

Ui: aki szerette volna azért az általunk készített gyertyákat és népi ékszereket is megvásárolhatta.

Igazi csapatmunka volt!