• Régi idők tábora” – szünidei kuckó 2024

2024. július 8-12. között zajlott a 2024-es Szünidei Kuckó, amely a „Régi idők tábora” címet kapta. Persze ez is olyan „apárólfiúrásra” sikeredett, ahogyan mi értelmezzük a régi időket. Mikortól számítjuk? Mi számít réginek? Hogyan tudjuk a régit a mai korunkra átültetni?

Erre kerestük a gyerekekkel a választ, akik HŐSÖK voltak minden egyesületi taggal, önkéntessel, segítővel együtt, hiszen a rekkenő hőségben olykor nehéz volt koncentrálni, bármennyire is szeretünk kézműveskedni, játszani, táncolni. S bár mindenhonnan is az izzadság folyt belőlünk, minden eltervezett programunkat sikerült megoldani. Hála a nagyon jó szülői csapatnak, akik hol egy kis dinnyével, jégkrémmel, vízzel, szörppel leptek meg bennünket.

Minden nap az ismerkedős játékok után moldvai táncokat tanítottunk, majd elindult a régi idők mesterségeinek tanítása a mai gyerekekre átfogalmazva. Készültek lábas alátétek, madáretetők, malomjátékok, hímzett mobiltartó tarisznyák, nemezelt szütyők, kulcstartók, hajgumik, rongyszőnyegek, szőtt tokok, mártott és reszelt gyertyák, levendula babák, buzogányok, ceruza és eszköztartók a kosárfonás alapjaival, hálók, képkeretek bútorfestési technikával, és a VITÉZ LÁSZLÓK. Voltak, akik a papírmerítés technikáját is elsajátították. A gasztronómia se maradt ki a sorból. Seregély Mirtill által gyűjtött sütipecsétes mézesek készültek, Sülye Károlyné Klárika néni egy egész posztban írta le élményeit, hogy hogyan készült a Nagyik tésztagyárában a gyerekekkel a csík, lebbencs, csigatészta és megannyi tésztaféleség. A kalács készítés is a tábor tematikájához tartozott, ahol Vas István pék barátunk lelkesen mutatta meg, hogyan lehet finom briósokat készíteni. Az Alkotóházban van egy kicsi bokor citromfű, a gyerekek ebből és citromból szörpöt készítettek.

A népi játékok sem maradtak ki a sorból, hiszen a Játékszigetünk játékaival folyamatoson lehetett játszani, kedden délután azt is megmutattuk milyen a mi Parasztolimpiánk. Régi játékokból szedtünk össze egy csokorra valót, ahol mindenki kipróbálhatta az ügyességét. Szerda délután a törökszentmiklósi születésű Radeczky Erzsébet hozta el hozzánk a Kicsi cipész gyűjteményét és mutatta meg a gyerekeknek, sok – sok élménnyel fűszerezve.  Gyorsan csütörtök lett, amikor az elkészült kicsi alkotásokat egy kiállítás keretei között bemutattuk a szülőknek, érdeklődőknek. Sok szép dolog készült.  A régi időkben vásári játékokban láthatták Vitéz Lászlót a gyerekek és a felnőttek, egy korábbi nemzedék Kemény Henrik bácsira emlékszik, akit a fekete-fehér tv-ben láthattunk. De nagyon szerencsésnek mondhatja magát mindenki, aki hozzánk eljött, hiszen Takács Dániel és Lehoczky Zsuzsa bábszínészek most eljátszották nekünk.

A bábműsor után kihirdettük a Parasztolimpia eredményeit, majd eltáncoltuk a Szederindát és megtáncoltattuk a szülőket, nagytesókat. Az igazán hősök szalonnasütéssel zárták a napot. Aztán hirtelen péntek lett, buszra szálltunk. A PSL Trans busza egészen Szentendréig a Skanzenig röpített minket. A gyerekek számára nagyon új volt ez a hatalmas létesítmény, ide nagyon ritkán és kevesen mennek el, így ez most belefért a táborba. Mivel a programunkat az Erdélyi tájegységbe kértük, átkeltünk a „magyar-román határon”. Már vártak bennünket a szervezők, a Városi vándorúton egy játék segítségével Áronnak, aki városi lányt vesz feleségül, segítettünk az esküvőjére felkészülni. A gyerekek észre se vették mennyit tanultak. Az ebédünk után betértünk a másolatként felépített marosvásárhelyi Korzó kávéházba, ahol a frissítők mellett Nyári Tamás és zenekara játszott nekünk. Délután a szabadprogram után a gyerekek patikus inasnak álltak, a gyógynövényekkel való ismerkedés mellett házi gumicukrot készítettek.

Ennyi fért bele, tartalmas, élményekkel, alkotásokkal, hatalmas hőséggel teli hetet zárhattunk. Egyesületi tagjaink, akiknek a megvalósítást köszönhetjük: Molnár Éva, Donkó Melinda, Forgács Kata, Forgács Fanni, Szél –Póti Ági, Czikora Elizabet, Angyal Zsófi, Major Balázs, Varga Gabriella, Molnár Edit, Lippai Gábor, Saskőiné Csortos Ibolya. Önkénteseink: Szél Péter, Nagy Dániel. Táborvezető: Molnár Anett. A táborhoz segítséget nyújtottak még diák munkások és közösségi szolgálatosok

Fotók

Támogatónk: Törökszentmiklós Város Önkormányzata és Szécsi Mihály. Köszönjük!

  • Image film

A Csoóri Sándor Program beruházási pályázatában azt vállaltuk, hogy készítünk egy bemutatkozó filmet magunkról.

Szemezgessen hát mindenki az egyesületünk életéből, s a valós térben is szeretettel várjuk!

Köszönjük Molnár Sándor és a Miklós TV munkáját.

https://www.youtube.com/watch?v=YOjNo1r7aS8

Az image filmet támogatta a Csoóri Sándor Program.

#csoórisándorprogram #apárólfiúra