Pünkösd hava, kettősök hava, tavaszutó hó, ígéret hava
Régen a tejesköcsögre ezt a feliratot tették: Május. Megvédte a tejet a rontástól.
Május 10. szombat 17.00
előadás és kiállítás: Kósa Klára”A RENESZÁNSZ JELKÉPEI, SZÍNEI”
Kósa Klára mesterasszony elismert szaktekintély. A fazekas kultúrában rendkívül jártas, remek alkotásokat készített, jelenleg reneszánsz stílusú tárgyakat készít. Ezt a kultúrát igen jól ismeri, ez alkalommal előadást is tart, beszél a reneszánszról, a jelképek értelméről, a színek jelentéséről. Könyve néhány éve jelent meg, sokan ismerik, nekem is megvan. Elhoz néhány példányt azok számára, akiknek még hiányzik a könyvtárukból.
A program javasolt mindenkinek, akik szeretik a reneszánsz kerámiákat, tanulóink számára kötelező, hisz a tanfolyamokon is foglalkozunk reneszánsszal, és kitől lehetne jobban átvenni a tudást , mint Kósa Klárától?
Május 17. szombat,
10.00-15.00 Szakelmélet:
Összefoglaló II. – tanár: Szabó Kata- szakoktató
Az elméleti órákat a 2014-ben vizsgázó tanulóink számára szervezzük. A tananyag az OKJ-s felkészülés része, tehát a vizsgázóknak kötelező.
Más érdeklődők és külsős tanulók is hallgathatják az órákat, ajánlatos minden agyaggal foglalkozó tanítványnak megismerni a felhasznált anyagokat, tulajdonságaikat elméletben is.
Május 17. szombat 17.00
Porcelán kiállítás: Tóth Anita, Mihály Gyula
„WO-MAN”
A legjobb ismertető a két művész nhitvallása a kiállított munkákról:
„Olyan papír porcelán plasztikákat hozok létre, melyek az általam összeállított, kikísérletezett alapanyagból készülnek. Az előállított massza adottságait kihasználva, értékeit kiemelve, olyan törékeny felületek képzésére törekszem, melyek a porcelán alapanyag szokásostól eltérő tulajdonságait hangsúlyozza, mutatja meg kísérletező jelleggel, méghozzá a Természeti és Emberi törékenység gondolatiságát körbejárva.
Az a célom, hogy mint egy lélegzetvételt szimbolizálva, megérinthetővé, láthatóvá tegyem azt a törékenységet, mely az örömeinkben, fájdalmainkban jelen van.”
Tóth Anita
„Kizárólag az foglalkoztat, hogy kerámia határait átlépve milyen messze tudok eltávolodni a tradicionális, és sztereotip formai és funkcionális hagyományoktól, megtartva anyagszerűségét, a kor jelenjével kommunikáló, a szilikát anyagok kreatív felhasználási lehetőségeinek a végletekig való kiaknázásával.”
Mihály Gyula
Május 23-24-25 (p.,szo.,v. )MESTERFOGÁSOK
téma: A FEDELES KACSASÜTŐ
mester: Farkas Gábor – Békéscsaba Ezen a hosszúhétvégén a mester megtanítja, hogyan kell ovális, korongolt fedeles edényt készíteni ( PL. kacsasütőt)
„Régen a fazekas inasok, hogy megszerezzék a szükséges szakmai gyakorlatot, mesterről mesterre jártak, hogy a szakma csínját-bínját ellessék, eltanulhassák. Ma már erre nincs lehetőség. A legjobb megoldásnak az találtuk, hogy a mestereket hívjuk „házhoz”, intenzíven tudnak így foglalkozni a tanulókkal, és nem utolsó sorban a tanulni vágyók megspórolják a rengeteg fáradtságot, útiköltséget.”
Május 30 péntek 14.00 -„ RAKU” égetés
redukciós égetés gázkemencében
A japán „RAKU” égetés viszonylag új égetési módszer. Az első rakucsészéket, egy CSódzsiró nevű tetőcserépműves készítette az 1570-80 évek elején Kiotóban a nagy teaszertartásmester Szen no Rikju ösztönzésére. A RAKU elnevezés magától Hidejosi sóguntól ered, jelentése: a ráérő idő élvezete”. A japán raku többről szól, mint amit mi és ált. Európában annak neveznek, ezért van a „RAKU” szó idézőjelben.
Ma úgy nevezném: kemencén kívüli redukciós eljárás.
Az égetésekre előre kell jelentkezni, csütörtökig, mert csak akkor valósul meg, ha legalább 1 kemencét meg tudunk tölteni.
Május 31 . szombat 10.00-15.00 Szakelmélet:
Mázak II. – tanár: Rabie M. Hadie
Az elméleti órákat a 2015-ben vizsgázó tanulóink számára szervezzük. A tananyag az OKJ-s felkészülés része, tehát a vizsgázóknak kötelező.
Más érdeklődők és külsős tanulók is hallgathatják az órákat, ajánlatos minden agyaggal foglalkozó tanítványnak megismerni a felhasznált anyagokat, tulajdonságaikat elméletben is.