- PANORÁMA Népművészeti Galéria
A Zala Megyei Népművészeti Egyesület a Csoóri Sándor Alap CSSP-E-TARGYALKOTO-2019-SZ-0057 pályázati azonosító számú támogatásának köszönhetően a Gébárti Kézművesek Házában új szakmai műhelyt alakított ki.
A Zala Megyei Népművészeti Egyesület tagjai 1981-1982-ben társadalmi összefogással megépítették a Gébárti Kézművesek Házát, azt a zalai alkotóházat, mely a tokaji és velemi alkotóház után harmadikként került létrehozásra Zalaegerszegen, azzal a céllal, hogy megvalósulhasson a tárgyalkotó népművészet hagyományainak közösségi továbbtanítása színterek, műhelyek létrehozásával, valamint a népművészeti szakma és a népművészet iránt érdeklődők részére szakmai, társadalmi közösségek létrehozása, közösségépítés.
1981-2020 között számos közösségi tér létrehozásában működött közre egyesületünk tagjai részvételével szervezeti és egyéni szinten is (fazekas műhely, fafafaragó műhely, szálasanyag műhely, kovácsműhely, nyári konyha építés).
Az egyesület által szervezett szakmai táborokban magyarországi és határon túli fafaragók 6 éven át tartó kitartó szakmai munkával rekonstruáltak 106 fa sírjelet, melyek 2019-ben elhelyezésre kerültek a „Kárpát-medencei Tradicionális Fa Sírjelek Emlékpark”-ban Gébárton a Kézművesek Háza déli területén.
Reagálva a helyi fejlesztésekre, valamint a megnövekedett szakmai feladatellátásunk megvalósítására, 2020. évben egyesületünk a Gébárti Kézművesek Háza egyik 33 m2-es helyiségének átalakításával, teljes körű felújításával létrehozta a „PANORÁMA” Népművészeti Galériá-t.
A Galéria a magyar népi textilművészet alkotói folyamatainak, tudásátadásának színtere lesz, emellett biztosítja nemcsak az idegenforgalmi és turisztikai kínálatot, de a Kárpát-medencei népművészet fajsúlyos kulturális kínálatát is fejleszteni hivatott.
Többek között és fajsúlyosan a Zala megyei – ezen belül a zalai, göcseji, hetési – tárgyalkotó népművészet különböző népi kismesterségei bemutatását, továbbadását (rendszeres és folyamatos mesterség bemutatókkal, workshopokkal), ezen néprajzi kistájegységek motívumkincsének feldolgozásával, a paraszti kultúrára jellemző használati, lakberendezési tárgyak, tárgy együttesek innovatív feldolgozását.
A Galéria átadására 2020. július 11-én került sor. Az átadó ünnepségen a város képviseletében Balaicz Zoltán Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Polgármestere mondott köszöntőt, a népművészeti szakmai szervezeteket Igyártó Gabriella a NESZ ügyvezető igazgatója és Sándor Ildikó a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Osztály tárvezetője képviselte.
Az átadó ünnepség alatt és a július 11-12-i hétvégén népművészeink alkotásaiból rendezett tárlatot tekinthettek meg az érdeklődők, valamint Hetés és Zala népi textilkultúrájával ismerkedhettek meg.
- Programok a PANORÁMA Népművészeti Galériában
Július hónapban az alábbi hétvégi programmal várunk minden kedves érdeklődőt a PANORÁMA Népművészeti Galériában:
-
- Zalai Népművészeti Alkotások
- Kiállítók:
- Török Eta – Takács Zsuzsánna
- Koszorúsné Kocsis Anikó
- Domján Zsuzsanna
- Szvetics Jánosné
- Nagy Béla
- Skáfár József
- Csuti Tibor
-
- Hetési-zalai szőttesek
- Kiállítók:
- Hácskó Imréné – hetési szőttesek
- Türjei takácsszőttesek – gyűjtemény
-
- Hetési viselet fotókiállítás
- a Hetés – egy nehézsorsú néprajzi tájegység népművészeti kincsei c. kiállítás anyagából
- Hetési viselet fotókiállítás
-
- Mesterség bemutatók
- 2020. július 18. 11-17 óra
- Hetési hímzés
- Domján Zsuzsanna Népi Iparművész
- Fafaragás
- Nagy Béla Népi Iparművész
-
- 2020. július 19. 11-17 óra
- Hetési hímzés
- Mecséri Cecília hímző
- Fafaragás
- Skáfár József Népi Iparművész
- 2020. július 19. 11-17 óra
-
- 2020. július 25. 11-17 óra
- Göcseji fazekak
- Végh Martin fazekas
- Hetési motívum feldolgozás gyöngyszövéssel
- Pacsai Gézáné Népi Iparművész
- 2020. július 25. 11-17 óra
-
- 2020. július 26. 11-17 óra
- Hetési hímzés
- Domján Zsuzsanna Népi Iparművész
- Hetési motívum feldolgozás gyöngyszövéssel
- Pacsai Gézáné Népi Iparművész
- 2020. július 26. 11-17 óra
- Állomások-Értékek Vándorkiállítás
Folytatódik Zala megye kistelepülésein területi módszertani munkánk. Gelse után a következő állomás Gutorfölde települése lesz.
2020. július 24-én ismerkedhetnek meg az érdeklődők Gutorfölde történetével, helyi népművészeti értékeivel, a település lakóival, a település hagyományaival.
-
- Program:
- Népi Kézműves Játszóház gyermekeknek 14-15 óra
- Program:
-
-
- Mesterségbemutatók 16-17 óra
- Szalma- és csuhémunkák a gutorföldi kézműves szakkör asszonyai Nagyari Katalin Népi Iparművésszel
- Székkötés – Horváth Éva oktatóval
- Kosárfonás – Dulics Margit Népi Iparművésszel
- Mesterségbemutatók 16-17 óra
-
-
-
- Kiállítás megnyitó 17 óra
- Köszöntőt mond: Nyakas István polgármester
- A kiállítást megnyitja: Devecz Zsuzsi a Zala Megyei Népművészeti Egyesület titkára
- Közreműködik: Gutorföldi Dalkör
- Kiállítás megnyitó 17 óra
-
- „Gutori Esték – Gutori Mesék” 18 óra
A kiállításra örömmel várunk régi fotókat a településről, a régi viseletekről, a mezőgazdasági vagy éppen házkörüli munkákról, régi kézműves tárgyakat, amiket szívesen megmutatnának a többieknek, a kiállításra ellátogatóknak.
A kiállítás megtekintése után közös baráti beszélgetésre invitáljuk Gutorfölde polgárait, meséljenek a régmúlt időkről, régi szokásokról, a település történetéről, a régi karácsonyokról és húsvétokról, vicces történetekről, régi barátokról és szomszédokról, emlékezetes eseményekről, mert tudjuk, hogy a történetek, az emberi kapcsolatok, az emlékek épp oly fontosak és értékesek, mint a tárgyi emlékeink.
- Közgyűlés
Egyesületünk 2020. július 25-én tartja idei első közgyűlését, melynek napirendi pontjai a 2019. évi szakmai és pénzügyi beszámoló elfogadása, a 2020. évi szakmai- és pénzügyi munkaterv elfogadása, valamint az egyesület 2019. évről szóló közhasznúsági jelentése.