• Alkotótársaink a Virágzó Népművészet pályázaton

Miskolcon a Herman Ottó Múzeumban nyílt meg a Virágzó népművészet 2025. évi idõszaki kiállítása, amelyen két tagtársunk is részt vett és elismerésben részesült. Gratulálunk Záhorszki Mónika bútorfestőnek, aki  palóc ládikákkal jelent meg a pályázaton, valamint  Kiss Tünde kákafonó népi iparművésznek, aki Horváth Gyula fafaragóval együttműködve készítette el alkotásait.

  • Szakköreink kiállítás megnyitói

Május és június hónapban az egyesületünk tagjai által vezetett szakkörök befejezik éves munkájukat és kiállítások keretében mutatják be alkotásaikat.

2025. május 12. napján nyílt meg Gyöngyösön a Mátra Művelődési Központban a Gyöngyösi Folkműhely hímző és gyöngyfűző szakköreinek kiállítása. Szakkörvezetők: Szarvas Józsefné gyöngyfűző népi játszóház vezetõ és Csiki Tünde hímző oktató népi iparművész. A kiállítást Török János a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének elnöke nyitotta meg az érdeklődő jelenlétében. Közreműködtek: Guruz Borbála és Guruz Benedek. A szakkörök a Palócföldi NIE támogatásával valósultak meg.

2025. május 19. napján Karancslapujtőn nyílt meg a palóc hímző szakkör évzáró kiállítása, ahol tagtársunk Siposné dr Solymár Magdolna hímző segítette a csoport szakmai munkáját, valamint a megnyitó alkalmával is közreműködött.

Az Egri Öltögető hímző szakkör 2024. októbertõl folytatta munkáját. A haladó csoport mellett kezdõ csoport is indult. Az elmúlt idõszakban mindkét csoport tagjai új technikákat sajátíthattak el, és számos lakás és használati textíliák, ajándéktárgyak készültek a foglalkozásokon és otthon, melyet a Palócföldi NIE támogatott pályázati forrás segítségével. Szakkörvezető Verebélyi Balázs hímző oktató, a Népművészet Ifjú Mestere.

A szakkör évadzáró kiállításra készül, amely 2025. június 11-én 17 órától nyílik meg, és július végéig látható az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Tittel Pál Könyvtárának termében (1. emelet 214-es terem)

A szakkört egy alkalommal a Líceum televízió is meglátogatta, amelyből egy videó is készült, mely elérhetõ az alábbi linken:

https://www.facebook.com/liceumtv/videos/641455908524709

A kiállítás megtekintésére szeretettel várunk mindenkit!

2025. június 17-én nyílik meg Szécsényben a Forgách-Lipthay Kastélymúzeumban az NMI által támogatott hímző szakkör kiállítása. Szakkörvezető Törökné Petró Mária. A szakkör támogatója a Palócföldi NIE. Szeretettel várjuk a kedves érdeklődőket.

  • Közgyűlés
  1. május 24-én Szécsényben tartottuk meg éves közgyűlésünket.

A közgyűlésen az éves szakmai beszámolóban a tavalyi évet értékeltük, kitértünk a 2024.  évi megvalósult programokra, rendezvényekre, amelyeken az egyesületünk szervezõként, vagy meghívottként részt vett, valamint a tavalyi évi pályázatainkra, azok megvalósítására.

A hivatalos rész lezárása után közös ebédre került sor került sor, majd lehetőség nyílt a múzeum meglátogatására.

Köszönjük tagtársainknak a részvételt.

  • Motolla hírei Szlovákiából:

1.Pozsonyban 2025.V.7-én iktatták be ünnepélyes keretek között a tojásírás hagyományát a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékébe.Az indítványozó Benkoné Horkay Tünde, a Motolla Kézműves Baráti Kör tagja magyar, ruszin és szlovák kollégáiból szerveződött munkacsoport koordinátoraként a Szlovák Köztársaság Kulturális Miniszterétõl ezen alkalomból vehette át a bejegyzésről szóló díszoklevelet.

Gratulálunk munkájához.

2.Gömörsíden a Motolla Közösségi Alkotóházban gyöngyfűző szakmai alkalom valósult meg 2025. V.24-25-én Kusnyárné Deák Zsófia, a Népművészet Ifjú Mestere vezetésével.A résztvevők megismerkedhettek a váraljai cakkos-rojtos gyöngygallér készítésével. A programot a CSSA támogatta. Ezúton is köszönet érte.