Szeged – Szabadka – Zenta

A Játék Céh Egyesület szakmai kirándulása 2026. május 13-16.

 

Szeged

–  „Te is voltál óvodás?” – „Nevelés és hagyomány Csongrád-Csanád vármegye óvodáiban” a Fekete-házban

250 éve született Brunszvik Teréz, a 2025-ös évet az UNESCO az ő tiszteletére hirdette meg. A kiállított anyag gyűjtője Szeri Istvánné, aki feldolgozta Szeged óvodatörténetét.

Vezetőnk a kiállítás rendezője, Bárkányi Ildikó néprajzkutató, a Móra Ferenc Múzeum nyugalmazott főigazgató helyettese volt.

– Séta a közeli Dóm téren, a Dömötör torony (1100 k.) megtekintése

– Reök-palota, Regionális Összművészeti Központ (Magyar Ede tervei alapján, 1906-1907) megtekintése.

 

Szabadka

Szabadka a magyaros szecessziós építészet fellegvára.

– Szabadkai Városháza megtekintése (Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján épült, 1908-1910-ig Róth Miksa és Nagy Sándor üvegablakaival)

– Szabadkai Zsinagóga megtekintése (Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján.)

– Városi Múzeum, Zsinagóga tér 3. – Időutazás” állandó néprajzi kiállítás megtekintése a rendező Papp Árpád vezetésével (4 kiállítóterem, benne iskolaügy, családi élet, játék, textilbabák). A Játék Céh Egyesületet Kovacev Ninkov Olga művészettörténész, a múzeum igazgatója fogadta.

 

Zenta

– Városi Múzeum Zenta, Fő tér 5. – „Mesterek – játékok – hagyományok” című játék kiállítást megnyitotta Kalmár Ágnes a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely nyugalmazott vezetője. Ezt követően az állandó kiállítás megtekintése Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató, múzeumigazgató vezetésével.

– Rozetta Kézműves Társaság műhelyeinek megtekintése – találkozás játékkészítőkkel és játékaikkal, mi is bemutatkoztunk alkotásainkkal.

A vajdasági Magyar Szó Online riportot készített az eseményről: https://www.magyarszo.rs/kultura/a.352420/Mesterek-jatekok-hagyomanyok

 

Szakmai programunk összeállítója, szervezője: Kalmár Ágnes a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely nyugalmazott vezetője.

 

Szakmai utunkat a Csoór Sándor Alap Program támogatta.