- Régi Ritka Mesterségek V. Országos Találkozója
2024. április 27-28-án, Dinnyésen – a MART Egyesület székhelyén- szerveztük a Régi Ritka mesterségek V. Országos Találkozóját.
A hagyományokhoz híven első napunk jelentős eseménye a konferencia volt, melyet Ament Éva, a NESZ alelnöke, az Iharos Népművészeti Egyesület elnöke nyitott meg. Az első előadást is tőle hallhattuk, „A gyűjtés módszertana” címmel. Majd Kovács Levente, aranyműves-ötvös a „Pityke szerepe a ma viseletében” címmel tartott igazán érdekes előadást. Köpf Jenő, a Faesztergályosok Országos Egyesülete képviseletében a míves faesztergálásról beszélt, számos példával illusztrálva mondandóját. Vidák István a ’70-es években gyűjtött anyagából „Kallott cipő, mamusz, tutyi” címmel tartotta képes előadását. Tóth Ildikó kékfestő a „Győri kékfestés története” címmel izgalmas anyagot hozott.
A délután a mesterségbemutatókkal, foglalkozásokkal telt, majd 17.00 órakor nyitottuk a Közép-magyarországi és Közép-dunántúli régió XV. Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázat kiállítását. 18.00 órától táncházban oldottuk és zártuk a napot.
28-án 10.00 órától elkezdődött a mesterségbemutatókkal és foglalkozásokkal tűzdelt kézműves vásár, melyet Kádár Ferkó Fotószínháza és Ring István, azaz a „Kackiás Verklis” is színesített. A programot bábszínház, hangszer simogató és Lakatos Mónika autentikus cigány dallamokat idéző koncertje is gazdagított.
A két nap során nagy hangsúlyt fektettünk a mesterségbemutatókra, mellyel kedvet kívántunk ébreszteni a különleges kézműves mesterségek iránt.
- Folkgála
2024. április 27-én, Albertirsán, május 4-én pedig Abonyban tartottuk megyei Folklórgálánkat. Mindkét helyszínre meghívtuk a Tisza Táncegyüttes gyermek és felnőtt csapatát, az Abonyi Hagyományőrző Együttest, Gulyás Ferenc népzenészt, Bán György furulyakészítő-népzenészt, Fuchs Péter mesemondót, a ceglédberceli nyugdíjas néptáncosokat és a ceglédi Hagyományőrző Katolikus Óvoda csoportját.
- Asszonyműhely
2024. május 9-én az Asszonyműhely keretében bodzafánkot sütöttünk a Magyar Földrajzi Múzeum díszkertjében.
- Pályázat, kiállítás
2024. május 10-én nyílt a XV. Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves pályázat régiós kiállítása a Háló Galériában, melyre a fiatal alkotókon és hozzátartozóikon kívül sok érdeklődő látogatott el.
- Gyermeknap
-2024. május 26. Gyermeknap a cinkotai Tanyaudvarban. Az esős idő ellenére fantasztikus napunk volt. Sokszázan csatlakoztak a szárdudakészítéshez, a kovácsmesterhez, a szövéshez, a rokkán fonáshoz és a csipkeveréshez.
-2024. május 26. Gyermeknap Százhalombattán a Barátság Kulturális Központ szervezésében, ahol a mi feladatunk volt a játszóházak és gyermekfoglalkoztatók szervezése. Zúgattyúkészítés, rongybabakészítés, csuhéfonás, nemezfülbevaló készítést lehetett választani. A kézműves programunk nem csak gyermekeket, de felnőtteket is tömegesen vonzott.
Múzeumok éjszakája
2024. június 22-én a Múzeumok éjszakáján három helyszínen voltunk jelen előadásainkkal, foglalkozásainkkal:
-Matrica Múzeum és Régészeti Park – Százhalombatta
-Magyar Földrajzi Múzeum – Érd – Itt Varga Dóra nemezkészítő népi iparművész tartott játszóházat. Téma: nemezlabda.
-Falumúzeum, Nagytarcsa – Kamocsay Judit szövő kötélveréssel invitálta az érdeklődőket, Benkő Attila kovácsmester kampó készítéssel, Kovács Kata csuhéfonó karkötőkkel és dobócsillaggal készült.
- Nemez-, és bőr képzés Nagybányán a Teleki Magyar Házban
Nagybányán, a Teleki Magyar Házban június 7-9-ig valósult meg a nemez-bőr háromnapos képzés, melyen a vizes nemezelés és a bőrművesség egyes fogásait alkalmazva női kézitáskát, karkötőt és nyakláncot készítettek a résztvevők Halmai Edina és Somos Veronika irányítása mellett. A három nap alatt sok új ismeretet, tapasztalatot szerezhettek a résztvevők és a jó hangulatú munka során csodaszép tárgyak születtek.