• Szentei templomkazetták

A szentei Szent Erzsébet-templom a Váci egyházmegye egyik legrégebbi műemléke, amelynek alapja a középkorból származik. A balassagyarmati Sasvári János, a Népművészet Mestere díjas bútorfaragó, bútorfestő kezdeményezésére 72 kazettával bővül a templombelső, melynek elkészítésére a népi bútorfestők csapatából tízen csatlakoztak kezdeményezéséhez, hogy megtervezzék és kivitelezzék a kazettákat. A szentei közösségi házba érkeztek alkotók Nógrád különböző településeiről, valamint Vácról, Gödről, Mezőkövesdről, Egerszalókról és Budapestről is. Egyesületünkből Gelse Sándor bútorfestő, népi iparművész vesz részt a munkában, három táblát készített el az első héten. A munka folytatódik, a teljes, 72 kazettás projekt átadását novemberre, a templom Szent Erzsébet-napi búcsújára tervezik az alkotók.

  • Kisgyőri Családi Szaktábor

36. alkalommal gyűltek össze a fafaragók, hogy Kisgyőrt a „faragott falut” tovább szépítsék alkotásaikkal. A Heves Megyei Népművészeti Egyesületből Balatoni Tibor, Varga Csaba, Simon Attila és Kiss István vettek részt a munkából. Varga Csaba és Balatoni Tibor a feliratokra faragta a virágos mintákat, Simon Attila Nagy Lajos király, Kiss István pedig Aba Sámuel szobrát készítette el a Szent Korona kilátóhoz vezető Király sétányra. A jó hangulatú munkák végén baráti, szakmai beszélgetések tették teljessé a napot. A tábor munkájáról Kiss István naponta, kis filmekben számolt be, hogy az érdeklődők nyomon követhessék a haladást.

Videók:

  1. https://youtu.be/gOowEpzMIfY
  2. https://youtu.be/nZ7jWuo-XTY
  3. https://youtu.be/LLQqAWFj-ZE
  4. https://youtu.be/Ei6hZZX37UA
  5. https://youtu.be/5XjK81JisLY

Tóth Zoltán fotói

Teljes cikk

  • Szűrrátét-készítő foglalkozás Tállyán

2024. június utolsó hetében tábort szervezett a Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesülete Dériné Érsek Ágnes vezetésével Tállyán az Alkotóházukban. Az egész heti program az úrihímzés és az ékszerkészítés jegyében zajlott. A tartalmas programkínálatban szerepelt divatbemutató, kiállítás, előadások és kézműves foglalkozás is. A Heves Megyei Népművészeti Egyesületből Torba Ildikó szűrrátét készítő népi iparművész kiállítás keretében mutatta be néhány munkáját, mesélt a szűrről, szűrrátétről, az alkotói folyamatról és inspirációkról. A gyakorlati foglalkozáson mindenki elkészíthette a saját nyakékét. Az előre megvarrt szűrrátétes mintákat kellett pontosan kivágni ollóval a varrás mellett, bélést varrni a nyakékre varrógéppel, majd csúszócsomós záródással befejezni a munkát. Az elmélyült alkotói folyamat során nagyon szép nyakékek és akasztós díszek születtek.

Képek 

  • Bútorfestők Országos Kiállítása – Mezőkövesd

Bútorfestők Országos Kiállítására, Mezőkövesdi rendezvény központban került sor. Kiállítás megnyitása és a díjátadó után szakmai konferenciát tartottak.. A Szentei Mennyezetfestők Alkotócsoport a zsűri döntése alapján különdíjat vehetett át. A Heves Megyei Népművészeti egyesületből Gelse Sándor bútorfestő, népi iparművész vett részt a szentei munkában.

Képek 

  • Sárgogárdi alkotótábor

A Fejér Vármegyei városban, az Evangélikus Egyház helyi gyülekezete szervez minden évben több turnusban alkotótábort gyerekeknek és felnőtteknek, melyen a Fejér megyei Népművészeti Egyesület tagjai, és meghívott faragók is jelen vannak. Ebben a „restaurátor” táborban vett részt Balatoni Tibor és Varga Csaba tagtársunk Sárbogárdon július 1-5 között. Tibor politúrozott dobozának és Csaba spanyolozott sótartójának javításában, megújításában.

Teljes cikk és fotók 

  • Muzsikál az erdő-2024-Divatbemutató

A „Muzsikál az erdő” című rendezvénysorozat 2024-ben immár 21. alkalommal szerveződik. Fő célja, hogy közelebb hozza a résztvevőkhöz a környezettudatos, fenntartható életmódot. Mindezt az erdő és a zene, a művészet erejével.

Az idei Mátrai Művészeti Napok sorozata Sástón fejeződött be. A számtalan program között helyet kapott egy divatbemutató is, melyen Fiser Józsefné Király Zsiga-díjas népi iparművész hímző és Torba Ildikó szűrrátét készítő népi iparművész alkotásaiban gyönyörködhetett a közönség.

Teljes cikk és fotók 

  • Kézműves tábor Mátrafüreden

Mátrafüreden a Bene Egylet szervezésében kézműves tábor keretén belül Lovászné Juhász Rita népi iparművész tartott foglakozást a táborozó gyermekeknek. A kicsik a tű használatával, gyöngyfűzéssel, és különféle fonásokkal ismerkedtek meg. Nagyon fontos, hogy már fiatalon megismertessük a gyermekekkel ezeket a technikákat, hiszen az életük során kerülhetnek olyan helyzetbe amikor ez a tudás a segítségükre lehet. A táborlakók lelkesen vettek rész a napi munkában, a nap végére pedig boldogan vitték haza a saját kezűleg készített alkotásokat.

Fotók