Információk a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület munkájáról
- November 6-7 – NIO zsűri
- Előzetes:
- November 22 – Megyenap
- Kiállítások: nov. 25, nov. 29, dec. 5
- Könyvbemutató: dec. 3
- Téli szünet dec. 23-jan. 10
Egy év kimaradással, ismét megszerveztük a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztály kihelyezett zsűrijét Debrecenben, az egyesület székházában.
A hosszú, alapos előkészítő-tájékoztató-szervező munka eredményeként 276 alkotás érkezett nemcsak az Észak-alföldi régióból, hanem az ország távolabbi településeiből is. Az alkotások közül 74-et utasított el a zsűri. Bőrműves, csipkekészítő, fafaragó, fazekas, tojásfestő, hímző, késes, kovács, mézeskalács készítő, nemezkészítő, népi ékszerkészítő, paszományos és gombkötő, szövő, viseletkészítő mesterség művelői pályáztak. A két napos munka alaposan megdolgoztatta a NIO munkatársait, a 12 fős zsűrit és az egyesületünk önkéntes segítő tagjait. Mindkét nap után szakmai konzultáció is volt, aminek „hullámai” még mára sem csitultak. A programot igen fontosnak és tanulságosnak ítéltük meg, elsősorban a NIO és a zsűrit felkérő szervezet között kell majd még alaposabb egyeztető munkát végezni.
- Előzetes
„1100 év Európa szívében” címmel programsorozatot valósít meg a Hagyományok Háza és a Nemzeti Művelődési Intézet felkérésére a Bihari és a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület. 6 mester tartja a kézműves bemutatókat és a foglalkozásokat gyerekek és szüleik számára november 22-én a Déri Múzeum Dísztermében. Lesz ütőfás mézeskalács készítés, szűrhímzés, gyertyamártás, szűrrátét készítés, gyöngyfűzés és szalmafonás.
December 3-án Vetró Mihály népművész, tanár, akadémikus, a Magyar Művészeti Akadémia Debreceni Regionális munkacsoportjának elnöke mutatja be az érdeklődőknek és a sajtónak Kovács Zoltán: „Ágas-bogas életút” című önéletrajzi könyvét. Jelentős összefogással, közel 1 éves munka után készült el a könyv. Debrecen MJ Város, a Bihari és a Debreceni és Hajdú Bihar Megyei Népművészeti Egyesület és a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara segítette létrejöttét. A könyvbemutató egyesületünk székházában 14.00 órakor kezdődik.
Három jelentős kiállítással zárjuk a 2024-es évet. November 25-én egyesületi tagunk, Bálint Kálmánné hímző népi iparművész életmű kiállítását nyitjuk meg szülővárosában, Kabán a Mácsay Sándor Művelődési Házban. A Tiszta Forrás Hímző Kör jubileuma alkalmából a debreceni VOKE Művelődési Házban állítjuk ki az alkotóközösség hímzéseit, öltözeteit. Megnyitó november 29-én, 16.00 órakor. December 5-től a DEMKI Tímárház ad otthont egyesületi tagunk, Kovács Zoltán csont- és szarufaragó népi iparművész, a Népművészet Mestere és felesége, Kovács Zoltánné tojásdíszítő népi iparművész, valamint lányuk, Gálné Kovács Gyöngyi a Népművészet Ifjú Mestere, pártakészítő közös bemutatójának.