• Továbbképzések
  • Nyári tábor
  • Új kapcsolatok, civil együttműködések: Déri Baráti Kör, Debreceni Városvédők és Városszépítők Egyesülete
  • Beszámoló az Országos Népművészeti és Kirakodó Vásárról, Nagyváradról
  • Előzetes
  • 30 éves az Országos Bőrműves Tábor
  • Virágkarnevál 2024

A Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott sikeres pályázatunk eredményként 2024. nyár elején a megyében dolgozó hímző, szövő, nemezes, gyöngyfűző szakemberek számára továbbképzéseket tartottunk. Ezekre az alkalmakra meghívást küldtünk az aSzakkör projektben megismert csoportok vezetőinek is.

Sikeresek voltak ezek a foglalkozások: a hímzők a kunsági hímzésekkel, a gyöngyfűzők a kalotaszegi gyöngyhímzéssel, szövők a kártyaszövéssel és a szádfás szövéssel ismerkedtek meg kiváló oktatók segítségével. Vendégünk volt Bán Andrea etnográfus és Lévai Mária hímző népi iparművész, Vargáné Papp Júlia hímző, gyöngyfűző szakoktató, Vetró Mihály és Árvai Anikó a Népművészet Ifjú Mesterei. A nemezesek a nemez és a bőr „együttműködése” során készítettek csodás tárgyakat, és aki oktatta őket: egyesületünk tagja, Hutkai László, a Népművészet Mestere.

A Magyar Művészeti Akadémia pályázatának támogatásával hirdettük meg tagjaink részére a „Viselet és ékszer” pályázatunkat. A cél olyan kollekciók létrehozása volt, ahol az öltözék és az ékszer együtt szerepel újragondolt, feldolgozott mai viseleteken. Az együtt gondolkozással, a közös tervezéssel, az otthon készült tervek bemutatásával olyan közös alkotómunka indult el a tagjaink között, amire korábban még nem volt példa egyesületünk életében. A programon részt vettek gyöngyfűzők, nemezesek, ötvösök, szövők, hímzők. A program művészeti vezetője, egyesületi tagunk, Gyöngy Enikő volt. Együttműködő partnereink a Déri Múzeum, a Gyöngy-ház Alkotóműhely, a Motolla Egyesület.

Debrecen város civil szervezeteivel erősödnek a szakmai kapcsolataink

A Déri Múzeum Baráti Köre és a Városvédők és Városszépítők Egyesülete tagjaival közös akciótervet dolgoztunk ki. Ebben előadások, beszélgetések, a civil szervezeteket érintő jogi-gazdasági témák is feldolgozásra kerülnek. Az ősszel induló programsorozatnak a helyszínéül egyesületünk székháza, a Népi Mesterségek Háza szolgál.

A Nagyváradi Körösvidéki Múzeum, Bihar megye Önkormányzata, Nagyvárad Város Önkormányzata, Bihar megye Művelődési Központja, a területi Művelődési Igazgatóság, a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár és a Körösvidéki Múzeum Baráti Köre szervezésében 2024. július 19-21. között 31. alkalommal került megrendezésre Nagyváradon az Országos Népművészeti és Kézműves Kirakodóvásár. A vásár helye a Körösvidéki Múzeum udvara volt. Több, mint 100 kézműves kapott meghívást a programra. Részt vettek faművesek, szűcsök, ikonfestők, hangszerkészítők, gyékényfonók, kosárkötők, szalmakötők, maszkkészítők, fazekasok, tojásdíszítők, gyöngyfűzők, takácsok, mézeskalácsosok, rézművesek, csontfaragók, üvegkészítő mesterek Románia szinte minden térségéből. Meghívást kapott 12 külföldi vendég alkotó is, zömmel Magyarországról, kisebb létszámban Moldovából és Szerbiából. A mi vármegyénket 2 alkotóközösség képviselte. A Bihari Népművészeti Egyesülettől 6 alkotó, a Debreceni és Hajdú – Bihar Megyei Népművészeti Egyesülettől egy alkotó, dr. Csapóné dr. Riskó Tünde, gyöngyfűző  kapott meghívást. A fesztivál nagy népszerűségnek örvendett. A helyi érdeklődők mellett külföldi egyetemi hallgatók, turisták is megjelentek. A rendezvény jól szervezett volt, tapasztalataink szerint alapos marketing munka előzte meg. A népi kézműves vásár mellett zenés-táncos folklór programok is helyet kaptak szombaton és vasárnap az esti órákban.

Nagy élmény és megtiszteltetés volt részt venni a rendezvényen, ahol a többi, jelen levő alkotóval a szakmai kapcsolatok építésére, konzultációkra is lehetőség nyílt.

Előzetes:

30 éves az Országos Bőrműves Tábor.” A hajdani Kölcsey Ferenc Megyei Városi Művelődési Központ és a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület a Hagyományok Háza anyagi támogatásával 30 évvel ezelőtt a „Képzők Képzője” címmel indította útjára bőrműves szakoktatók részvételével az Országos Bőrműves Tábort. A helyszín a Hosszúpályi úti Népművészeti Alkotóház volt. Szakmai vezetője Torma László, a Néprajzi Múzeum restaurátora. Állandó társ oktatója Molnár Imre iparművész, majd Terényi Gyöngy népi iparművész. A tábor 1 év kihagyással, 30 éven át volt kiemelkedő szakmai színvonalát megőrizve a hazai bőrművesek találkozó helyének. Napjainkban a helyszín a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium, a szervezést és lebonyolítást is ez az intézmény vállalja. Benő Tamás, az iskola bőrműves szakoktató személyében kiváló vezetővel folyik tovább a tudásátadás az állandó vendégoktatók segítségével!

2024. augusztus 3-án, Nádudvaron találkoznak az alapítók, a korábbi, valamint a jelenlegi táborlakók.

Augusztus 20-án a Debreceni Virágkarneválon ebben az évben is helyet kapnak a Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület alkotói. Bemutatkoznak a mézeskalácsosok, lesz kosárfonó, gyöngyfűző, nemezműves, fafaragó, szarufaragó.