- Kézműves foglalkozás
1100 éve Európában, 20 éve az Unióban címmel november 22-én, a Hagyományok Háza szervezésében, Debrecenben a Déri Múzeumban megvalósuló egész napos programon, mások mellett 3 mesterünk tartott kézműves foglalkozást. Sárközi Béláné Király Zsiga-díjas népi iparművész, szűrrátét-készítő, Szabóné Jurcsek Emília népi iparművész, szalmafonó és Dr. Chománé Németh Orsolya népi iparművész, gyöngyfűző, népi ékszerkészítő. A rendezvényen a mesterekhez folyamatosan érkeztek gyermekcsoportok, kicsik és nagyok.
- Életmű kiállítás
November 25-én, nyílt meg Bálint Kálmánné Daróczi Katalin hímző népi iparművész életmű kiállítása. Alkotásai december 13-ig voltak megtekinthetők Kabán a Mácsai Sándor Művelődési Ház és Városi Könyvtár Koháry György Galériájában.
- Szakkör
November 30-án a hímző szakkörösök munkálkodtak az Alkotóházban.
- Bodorka népmesepont programjai az Alkotóházban
-A Vass Jenő Óvoda és Bölcsőde – Széchenyi Tagóvoda Margaréta csoportja november 14-én vett részt libás mesefoglalkozáson. A közös játékokon, mesehallgatáson túl nagy kedvel készítették a kis libás képeslapokat is, melyet természetesen mindenki hazavihetett.
-November 21 –én A Diószegi Kis István Református Általános Iskola 2.osztályosai jártak nálunk. A mese előtti játékunkban a fülünket „tréningeztük” és a mesét követő beszélgetés alkalmával, amikor is azt vettük górcső alá, hogy vajon a szívünk tud-e beszélni és ha igen, van-e, ami meghallja a szív szavát.
-November 26-án, kedden a libás foglalkozásunk utolsó felvonásaként a Református EGYMI óvodájának Zöldalma csoportja érkezett a Bihari Népművészeti Egyesület alkotóházába. Meglestük, hogy mit, milyen állatokat, tárgyakat rejtenek a kosarak. Meghallgatták a mesét, majd közösen játszottunk. A foglalkozás legnagyobb értéke az volt, hogy megtapasztalhatták, hogy mindenkitől lehet valamit tanulni, még a legkisebbektől is – csak nyitottnak kell rá lenni.
-December 5-én az ünnepekre hangoló alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozásra várjuk a gyerekeket. Beleképzeljük magunkat egy fa helyébe – mi minden is készülhet fából, és ha ők fák lennének, mit szeretnének, mi készüljön belőlük. Hiszen nem mindegy az, hogy arannyal, ezüsttel borított kincsesláda vagy jászol lesz a fából. De mi számít igazán? A külcsín vagy a belbecs?
Illatos, ünnepi játékokkal és mézes betlehem készítéssel volt teljes a foglalkozás, amelyen elsőként a Diószegi Kis István Református Általános Iskola 3. osztályosai vettek részt.
-December 6-án, Mikulás napján a Komádi Lakásotthon egyik kis csoportja jött el hozzánk. A kiscsoportostól a negyedikesig, mind-mind csillogó tekintetű gyerekek, akik várják, hogy álmaik valóra váljanak, és nehéz sorsuk ellenére hisznek a csodákban.
- Határon átívelő kapcsolat
Immár harmadik alkalommal látható „kézműves karácsonyfadísz” kiállítás a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöki palotájában. Köszönjük Böcskei László megyés püspöknek a gyönyörű helyszínt, a támogatást, a kedves szavakat és a biztatást.
A „színes csodák”-at 21 határon innen és túl élő népművész és kézműves készítette.
Az évről évre bővülő kiállításra, mézeskalács, szalma, csuhé, vessző, gyöngy, agyag, kerámia, posztó, textil, gyapjú, üveg, csipke és fonal felhasználásával készültek az alkotások. Egyesületünkből Sárközi Béláné Király Zsiga-díjas népi iparművész szűrrátét-készítő, Perbártné Zöld Klára szalmafonó, Kolozsári-Donkó Rebeka népi iparművész mézeskalácskészítő és Seprenyi Dánielné népi iparművész, hímző vett részt. 2025. január 6-ig, vízkeresztig látható a kiállítás.
- Advent vásár és játszó
-December 13-án és 14-én, Berettyóújfaluban a Nadányi Zoltán Művelődési Házban adventi vásárral invitálták a rendezvényre látogatókat a szervezők, egyesületünk alkotóit és a helyi termelőket. A kézműves karácsonyi vásár kellemes meghitt hangulatban telt. A rendezvényre látogatókat sok szép portéka várta. Szűrrátétet vásárolhattak Sárközi Bélánétól és Porkoláb Ferenctől, bőrtárgyakat Gál Attila bőröstől, fa játékokat és ülőalkalmatosságokat Bátori Sándor fafaragótól, szaruból faragott tárgyakat Kisikán Tibortól és Puskás Lászlótól, csipke alkotásokat Buka Csabánétól, mézeskalácsokat Kolozsvári-Donkó Rebekától és Gellén Gyulánétól. Kis előadások és a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium betlehemes játéka is fokozta az adventi hangulatot. A vásár látogatói finom ételt és italt is vásárolhattak, a PÉNZ-Ügyesek csapatának köszönhetően. A kicsiknek játszóházi foglalkozásra nyílt lehetőség. A két nap folyamán Boldog Eta gyöngyfűzővel mézeskalácsot díszíthettek, Takácsné Czeglédi Anikó játszóházvezetővel fagyöngyből csillagdíszt és gyöngyékszert, Bagdi János és Nagy Zsolt bőrösökkel bőr ajándéknak valót készíthettek. Perbártné Zöld Klára szalmafonóval a szalmafonás rejtelmeivel ismerkedhettek meg az érdeklődők. Amíg a szülők vásároltak, addig a Bodorka népmesepontnál a játszani vágyó gyerekek tölthették el örömmel az időt.
-December 15-én, advent 3. vasárnapján a derecskei művelődési központban ajándék készítésre, néptánc előadásra és táncházba várták a látogatókat. Egyesületünkből szűrrátét-készítőként Sárközi Béláné Király Zsiga-díjas népi iparművész, Porkoláb Ferenc a népművészet mestere, népi iparművész, Szatmári Ferenc és Szatmári Ferencné kosárfonó népi iparművészek és Kiss-Karácsony Krisztina segítette a kézműves ajándékot készíteni vágyókat.
-December 7-én, a DEMKI Ifjúsági Ház színpadán kezdődött a Debreceni Betlehemes Találkozó programja.
A színpadi produkciók mellett az élő betlehemi jászolban állatsimogató várta a látogatókat.
Az udvaron népi kézműves alkotóktól vásárolhattak és ismerkedhetnek meg mesterségeikkel. Egyesületünkből Szatmári Ferenc és Szatmári Ferencné kosárfonó népi iparművészek kínálták portékáikat a látogatóknak. A mesterségbemutatón kopogtató készült.
- Könyvbemutató
„Ágas-bogas életút” címmel december 3-án, Kovács Zoltán csont-és szarufaragó népi iparművész, a népművészet mestere önéletrajzi könyvének bemutatójára került sor, amely többek között a Bihari Népművészeti Egyesület együttműködésével valósult meg.
Áldott karácsonyi ünnepeket és békés, boldog új esztendőt kíván a Bihari Népművészeti Egyesület!