• Felnőtt tábor

A XXVI. Országos Felnőtt Kézműves Alkotótábor 2024.07.22-2024.07.26. között került megrendezésre. A Bihari Népművészeti Egyesület mesterei ilyenkor várják az alkotni vágyó felnőtt táborozókat, egy gazdag kézműves programot kínáló hétre. A résztvevők motivációval, kíváncsisággal, lelkesedéssel telve vetették bele magukat a munkába. Ügyesen gazdálkodtak az idővel, igyekeztek minél több mindent kipróbálni, megtapasztalni. Az első két kézműves napon hímzett, szövött, szűrrátétes tárgyak, kerámiák, tűzzománc és drót ékszerek, szalmadíszek készültek.

A hét szakmai kirándulásán csatlakoztak a táborosokhoz egyesületünk érdeklődő tagjai is.  Az út Ó- és Úkígyósra vezetett, ahol Harangozó Imre néprajzkutató kísérte végig a csoportot. Tanár úr hatalmas tudása, humora, lelkesedése mindenkit magával ragadott. Először az Ipolyi Arnold Népfőiskola gondozásában levő moldvai néprajzi gyűjteményt láthatták, majd ellátogattak az éppen zajló Újkígyósi Művésztáborba.  A finom ebéd után, a Wenckheim kastély ősparkját és gyönyörűen felújított épületét járta be a társaság.  Látnivalóban és információban gazdag, remek hangulatú kirándulás volt.

A tábor befejező napjai kosárfonással, bőrművességgel, gyöngyfűzéssel, szalagszövéssel teltek. Közben megérkeztek a szövők által várva várt gyönyörű szövőszékek is, melyek összeállításának folyamatát kíváncsi tekintetek kísérték. Végül pedig egy kis játékkal zárult a program.

Mesterek, akik a tábor munkáját segítették:

Rácz Erika ötvös

Szilágyi Istvánné fazekas

Pelbártné Zöld Klára szalmafonó

Sárközi Béláné szűrrátét-készítő

Nagy Magdolna szövő

Seprenyi Dánielné hímző

Szatmári Ferenc kosárfonó

Szatmári Ferencné kosárfonó

Gál Attila bőrműves

dr. Chománé Németh Orsolya gyöngyfűző

dr. Halásznè Nagy Andrea táborvezető, nemezkészítő

  • Határon túli vásárban

Július 19–21. között immár harmincegyedik alkalommal szervezték meg a Népi Mesterek Vásárját Nagyváradon, a Körösvidéki Múzeum udvarán, ahol mestereink is árusították míves portékáikat. Romániából Konstanca megyétől Máramaroson át Aradig, illetve Románia határán túlról, Moldovából és Magyarországról is számos népművészetet éltető kézműves érkezett a vásárba, köztük egyesületünk mesterei is.

  • Játszóházi foglalkozások

-Július 24-én, Szentpéterszegen tartottunk foglalkozást a Honismereti tábor harmadik napján, ahol az íjászati, fegyver és viselet bemutató után, bőr karkötőket is lehetett készíteni.

-Július 25-26. A DEMKI Tímárház – Népi Kézműves Alkotóház negyedik táborának utolsó két napján Sárközi Béláné és Porkoláb Ferenc szűrrátét-készítő mesterek tartottak foglalkozást a gyerekeknek.

-A Folkhétvége Hajdúszoboszló egyik népszerű, hagyományosan megtartott népművészeti rendezvénye, amely idén július 26-án, és 27-én, 27. alkalommal várta az érdeklődőket. Egyesületünk a Bihari Góréval volt jelen, mesterségbemutatókkal és játszókkal.

-2024 augusztus 1-én, mestereink a Bajnóca táborban tartottak kézműves foglalkozást. A bőrművesség és szalmafonás nagy élményt nyújtott a résztvevő gyerekeknek.

-Augusztus 10-én két vidéki helyszínen vettünk részt játszóházi foglalkozással, a XIX. Biharnagybajomi Lovasnapon és Esztárban – a 10 éves jubileumi Pajtaszínház vármegyei találkozón is jelen voltunk – kézműves foglalkozásokkal és Góréval.

  • Időszaki kiállítás

Időnként egy-egy mesterünk munkájából időszaki kiállítást rendezünk az Alkotóházban. /Berettyóújfalu, Tavasz krt. 10./

Jelenleg dr. Halászné Nagy Andrea népi kézműves nemezkészítő játékkészítő játszóház vezető alkotásai tekinthetők meg, 2024. 08.07-től munkanapokon 8.00-16.00 óra között.

  • Mesterségek Ünnepe

Augusztus 17-20. között összesen 36 egyesületi tagunk közreműködésével vettünk részt a 38. Mesterségek Ünnepén. A megvásárolható minőségi termékek mellett népszerűek voltak mesterségbemutatóink, seprűkötés, szalmafonás, bőrművesség, gyöngyfűzés, szűrrátét-készítés, szarufaragás és ostorfonás szerepelt az idei kínálatban. A Bihari Góré Játszóház számos technikai fogást mutatott meg a legkisebbeknek, a Bodorka NépmesePont sátrában pedig a gyapjú állt a középpontban. A gyakorlati foglalkozások mellett pedig nem maradt el a mesemondás sem. A Bihari Mesekör tagjai közül Uhrin Anikó és Simándi László, a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium diákjai közül pedig Maráczi Enikő, Varga Emese és Varga Mihály örvendeztette meg egy-egy mesével a köréjük gyűlt hallgatóságot. Köszönet mindenkinek a helytállásért, valódi ünnepet ülhettünk ismét együtt.