• Képzési felhívás!

Ősszel induló, államilag elismert népi kézműves szakképesítést adó képzések – 2025-2026

Képzéseinkre azok jelentkezését várjuk, akik érdeklődnek a kézművesség, a népi kismesterségek iránt, és akik szakmát és végzettséget szeretnének, vagyis mélyrehatóbban kívánják a népi kézműves szakmák valamelyikét elsajátítani.

Várjuk a PEDAGÓGUSOK, ÁLLÁSKERESŐK és ÉRDEKLŐDŐK jelentkezését, akik az általunk felajánlott szakmákból ismereteket és gyakorlati jártasságokat kívánnak elsajátítani. Szervezetünk olyan képzési lehetőségeket kíván mindenki figyelmébe ajánlani, amelyek a kézművesség múltja során felhalmozódott tudás átadását célozzák.

A foglalkozások vezetői felkészült szakemberek, több évtizedes oktatói gyakorlattal rendelkeznek, neves alkotók. Oktatóink népművészek, szakmájuk elismert és szakavatott ismerői.

A képzések hétvégén történnek, (szombat-vasárnap) melyeket nyári intenzív kurzusok egészítenek ki.

A képzéseket minimum 8 fő jelentkezése esetén indítjuk.

A képzésekre jelentkezni 2025. április 25-ig!

Regisztrációs link a cikkben található!

  • Folyamatos képzések az Alkotóházban

Képzéseink, műhelyfoglalkozásaink februárban is folytatódtak. Az államilag elismert szakképzésben a kosárfonók, a kályhások, a fazekasok, a takács-szövők, a népi kismesterségek oktatói képzésben résztvevők is alkottak.

Az akkreditált képzésekben a bútorfestők, a népi játszóház vezetők és a zöldvesszősök is tanultak, akik egyben eredményes vizsgát is tettek.

A műhelyfoglalkozásainkon pedig a szappankészítők, a fazekasok, a hímzők, a mézeskalács készítők, a nemez- és bőrművesek, a bútorfestők és a rézművesek tanultak.

Aktív hétvégéken megtelik az Alkotóház tartalmas együttlétekkel, izgalmas beszélgetésekkel és vidám hangulatú estékkel. 

  • Bútorfestő képzés Aradon

Egyesületünk és a Pro Identitas Egyesület együttműködésében bútorfestő műhelyfoglalkozás valósult meg Aradon.

A foglalkozásokon 12 fő vett részt. A 30 órás képzés célja, hogy a résztvevők elméleti és gyakorlati ismereteket szerezzenek a hagyományos bútorfestés technikáiról.

A műhelyfoglalkozásokat Schneiderné Papp Edit egyesületünk tagja, bútorfestő szakember tartotta. A program két hétvégén kerül megrendezésre januárban és februárban.

Cikk

  • Szakkörök

A Tégla Népművészeti Alkotóház és Közösségi Térben 12 kézműves szakkörünk működik, melyek a következők, a bútorfestő, csipkekészítő, gasztronómiai kör, gyöngyékszer készítő, hímző, mézeskalács készítő, nemeztárgy készítő és szakkörök indultak illetve szövő, fazekas, rézműves körök is működnek.

A gasztro-kör résztvevői is rendszeresen találkoznak. A sütés-főzés eredményét a csoport tagjai az elkészítést követően közösen fogyasztották el.

  • Kárpát-medencei aSzakkörök mentorálása

Az NMI által indított aSzakköri mozgalom keretében a nálunk is működő szakkörök koordinálásán túl aktív szerepet vállaltunk a mentorálásban is. Februárban is 13 alkalommal (13 szakágban) történt zoom szoftver segítségével online mentorálás és tovább folytatódnak a személyes mentorálások is.

  • Duruzsoló

Egyesületünk tagságával a rendszeres kapcsolattartás egyik meghatározó formája a havi rendszerben megrendezett online Duruzsoló.

Havonta egy alkalommal online gyűlünk össze, s megbeszéljük az aktualitásokat, közösen ötletelünk egy-egy eseményünk előkészítésében, illetve kiválasztva egy aktuális témát, arról rövid előadást követően konzultálunk egymással.

Február 17-én is összejöttünk, ahol az első félév programjairól, az ősszel induló képzésekről és az aktualitásokról egyeztettünk.

  • Szakmai képzés a Hagyományok Házában

A Hagyományok Háza koordinálásával, az NMI helyi mentorálásával ismét bekapcsolódunk a Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésével indult Térségi Kulturális Szolgáltatások Mintaprogram feladatellátásba, a Nefelejcs program egyik megvalósítójaként.

A programban részt vevő alkotók és kézművesek szakmai képzésben vettek részt a Hagyományok Házában.

  • Szakmai Nap Budapesten

Egyesületünk ez évben is részt vett a NESZ által szervezett 15 szakmai és 3 szakmaközi bizottságának fórumán, melynek a Hagyományok Háza adott otthont és a következő témák kerültek terítékre:

  • „Ecsettől a mennyezetig” – a Békés Megyei Népművészeti Egyesület vándorkiállítása

Ecsettől a mennyezetig című kiállításunk, mely a bútorfestők által készített mennyezetkazettákat mutatja be, jelenleg Hőgyészi Művelődési Ház galériájában látogatható.

Festett templomkazettákat láthatnak az érdeklődők a történelmi Magyarország területéről, bútorfestők feldolgozásaiban. A kiállítás 2025.02.12. és 03.05. között látogatható a Művelődési Ház nyitvatartási idejében.

Következő helyszín Kecel, ahol a tárlatot március 11-től láthatják az érdeklődők.  

  • Falufa program

A NESZ felkérésére egyesületünk is bekapcsolódott az országos Falufa programba, melynek munkálatai folyamatosak egyesületünkben.

A falufa az adott térségre vonatkozó emléket, hagyományt és motívumokat őriz, melyek egyedi tervezést igényelnek.

  • Szolgáltatásaink

Szolgáltatásainkat több szervezet is igénybe veszi rendszeresen, illetve alkalmanként. Ebben a hónapban a kondorosi Fehérliliom Népfőiskola részére paravánokat és installációt biztosítottunk a „Föltekinték nagy magos mennyégbe” című, Gyöngy Enikő zománc- és ötvösművész, népi iparművész és alkotó családtagjainak kiállításához.

A Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Szervezet részére pedig régimódi népi játszóteret biztosítottunk a VII. Viharsarki Táncháztalálkozó program megvalósításához.

  • Programelőzetes

Készülünk nyári nagyrendezvényeinkre:

– 2025. június 21-én rendezzük meg a Szent Iván Napi Vigadalmat Békéscsaba főterén.

– 2025. június 27-29-án a Körös-völgyi Sokadalmat a Gyulai Vár előtti sokadalmi téren.

. 2025. június 30 – augusztus 3. Öt héten keresztül, 5 napos turnusokban valósulnak meg a nyári táboraink.