- Megyenap
Szeptember 7-én kilencedik alkalommal rendezték meg a Békés vármegyei összetartozás ünnepét, azaz a Vármegyenapot Békéscsabán. A méretében és kínálatában rekordot döntő Vármegyenapnak egyesületünk hagyományos résztvevője volt. Programjaink egy része az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” című országos programsorozat keretében került megrendezésre a Hagyományok Háza koordinálásával.
Az idei Vármegyenap rekordot döntött, hiszen közel 120 kézműves és kistermelő jelent meg Békés vármegye legnagyobb kézműves vásárán és kistermelői piacán. A rendezvény díszvendége Kovászna és Hargita megye volt.
Az egész napos programban többek között bemutatkozhattak a nemzetiségek, a katonai hagyományőrzők, felléptek néptáncegyüttesek, s egyesületünk programelemei is igen népszerűek voltak a látogatók körében a kreatív népi játszótérrel, játszóházakkal, mesterség bemutatókkal és árusokkal. A Vármegyenapon nagy hangsúlyt fektettek a helyi és vármegyei értékek bemutatására. Programjaink ennek szellemében valósultak meg.
Civil szervezetként meghatározó szerepet vállaltunk idén is az esemény előkészítésében és lebonyolításában.
https://www.beol.hu/helyi-kozelet/2024/09/varmegyenap-2024-bekescsaba-program
https://www.beol.hu/helyi-kozelet/2024/09/varmegyenap-bekescsaba-megnyito-2024
https://www.bekesmegye.hu/2024/08/07/kilencedik-varmegyenap-szeptember-7-en-bekescsaban/
https://www.facebook.com/watch/?v=880547087293574
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=811825474485087&id=100069729257931
- Duruzsoló
Egyesületünk tagságával a rendszeres kapcsolattartás egyik meghatározó formája a havi rendszerben megrendezett online Duruzsoló.
Havonta egy alkalommal online gyűlünk össze, s megbeszéljük az aktualitásokat, közösen ötletelünk egy-egy eseményünk előkészítésében, illetve kiválasztva egy aktuális témát, arról rövid előadást követően konzultálunk egymással.
Szeptember 16-án a következő témák szerepeltek az online Duruzsoló napirendjén:
-Nyári rendezvények értékelése: Sokadalom, Szent Iván napi Vigadalom, Mesterségek ünnepe, Nyári tábor.
-A játszóházakban, kreatív népi játszótereken munkát vállaló animátorok feladatai,elvárásai.
-Előadás és konzultáció a fotózásról, segítve ez által a jó minőségű fotók létrejöttét, akár a saját honlapokra, Facebookra, magáncélra, vagy az egyesület számára.
-Aktualitások, őszi, téli hónapok eseményei.
-Szakkörök a Tégla Népművészeti Alkotóházban.
-A decemberi közgyűlésen tisztújítás következik az egyesület életében. A felkért jelölő bizottság megkezdte tevékenységét, erről számoltak be a Duruzsoló résztvevőinek.
Jellemzően kb. 30 fő részvételével zajlik az online összejövetelünk, most is így történt, egy-egy témakörben sok jó ötlet született, illetve érdekes szakmai beszélgetés kerekedett.
- Képzések
A nyári szünetet követően elindult a 2024/2025-ös képzési évad a Tégla Népművészeti Alkotóházban.
Az első képzési hétvégén (szeptember 7-8-án) a szíjgyártó, csipkekészítő, kályhás, bőrműves, fazekas, nemezkészítő 1. évfolyamos képzések indultak, s ütemezetten kezdik meg, vagy épp folytatják a tudásátadást a következőkben a további csoportjaink is.
Egyesületünk elnöke, Pál Miklósné egy nyitóösszejövetel során köszöntötte az újonnan érkező hallgatókat és a fontos információk átadása után elindította az évadot.
Ezt követően megkezdődött az elméleti és gyakorlati tudásátadás az adott szakágakban.
- Szakkörök
Szeptemberben – a nyári szünetet követően megkezdődött szakköreink toborzása. A Tégla Népművészeti Alkotóházban 2024-ben 10 kézműves szakkörünk és 1 népi gasztronómiai kör és 1 népdalkör indul újra, vagy éppen újonnan. Az NMI aSzakkörök program támogatásával gyöngyékszer készítő, hímző (palóc hímzés), nemeztárgy készítő, mézeskalácskészítő, bútorfestő és szövés kereten szakköröket hirdettünk, illetve jelentkezhetnek az érdeklődők, fazekas, rézműves, csipkekészítő, faműves tevékenységekre is. A
A népi gasztronómiai kör előzménye a 2023-as nyári táborunkban első alkalommal megvalósított népi étel készítő csoport, akik akkor, a nagysikerű hetet követően úgy döntöttek, hogy szeretnének rendszeresen találkozni és további népi étkek készítését a gyakorlatban is kipróbálni, megtanulni. A csoport havonta egy alkalommal azóta is megszervezi a találkozási alkalmait, ahol a közös sütés-főzés eredményét jó hangulatban, közösen elfogyasztják. A klubszerűen működő közösség szívesen fogad új jelentkezőket is a 2024/25-ös évadban.
A most meghirdetett népdalkör két szervezet – a Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megyei Néptáncosok Szövetsége Közhasznú Egyesület – szervezésében terveink szerint heti rendszerességgel működik a Tégla Népművészeti Alkotóházban, s ide is szeretettel várjuk a jelentkezőket.
- Vezetőségi
Szeptember 20-án zajlott a soron következő ütemezett egyesületi vezetőségi ülésünk, ahol a vezetőség áttekintette, megbeszélte a szervezet gazdálkodását, a folyamatban lévő épületkorszerűsítését, műhelyek átalakítását, kialakítását, a szükséges eszközbeszerzést. Értékeltük a nyáron megvalósult rendezvényeket, feljegyeztük azokat a fontos kérdésköröket egy-egy rendezvény kapcsán, melyekben a jövőben változtatni szükséges a szervezésben, installálásban stb. Részletesen áttekintettük a képzések helyzetét, hiszen a szervezet életében egyik nagyon meghatározó tevékenység a képzés. Ezt követően külön kitértünk a tisztújító közgyűlés előkészítésére, ezen belül a jelölő bizottság feladatainak megbeszélésére. Hatékony, jó hangulatú munkamegbeszélésen vettek részt a vezetőségi tagok, a döntésekben jól látható elkötelezettségük felelősségérzetük a szervezetért.
- Tisztújítás
A szervezet alapszabálya – a jogszabálynak megfelelően – kimondja, hogy háromévente a tisztségviselőket (vezetőséget, elnököt, titkárt, felügyelő bizottságot) újra kell választani. Egyesületünk esetében 2024. decemberében következik a tisztújító közgyűlés. A regnáló vezetőség felkérte a jelölő bizottságot, s ők maguk közül elnököt választva megkezdték a jelölési szakasz lebonyolítását. E-mailben, illetve telefonon minden tagot felkeresnek, hogy javaslataikat rögzítsék, összesítik, majd így áll össze a jelölőlista. Jelenleg zajlanak a megkeresések.
- ASzakkörök évadnyitója
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Vármegyei Igazgatósággal együttműködve szeptember 24-én rendezte meg az aSzakkör – Tudásunkkal kézenfogva című program évadnyitó rendezvényét.
A rendezvényen a jelenlévő szakkörvezetők és szakkörszervezők átfogó képet kaptak a program megvalósításáról a két szervezet munkatársai révén. A program az általános információkon túl konkrét segítséget kívánt nyújtani a szervezéshez, lebonyolításhoz, továbbá a jelenlévőknek lehetőségük nyílt arra is, hogy találkozzanak a szakágak mentoraival és egyeztessenek a szakmai teendőkről és a szakági szakkör vezetésének módszertanáról.
- ÁESZ képzések záróvizsga és vizsgakiállítás
6 szakágban a végzős másodévesek a közelmúltban tettek modulzáró vizsgát a tényleges záróvizsgára történő felkészítés-felkészülés folyamatában. Október 1-2-án tesznek a résztvevők záróvizsgát a független vizsgaközpont lebonyolításával. Nagy izgalommal készülünk az eseményre. 46 fő tesz vizsgát népi kézműves – népi bőrműves; kézi és gépi hímző; faműves, fafaragó; fazekas; szíjgyártó-nyerges; takács szakágakban. Az elkészült vizsgaremekeket egy közös reprezentatív kiállításon tárjuk a vizsgabizottság elé.
Új – államilag elismert – szakképzések indulnak, szeptember-október hónapban még be lehet kapcsolódni az érdeklődőknek.
Egyesületünk 2024 őszétől 12 népi kézműves szakágban hirdette meg államilag elismert szakképesítésre felkészítő képzéseit, továbbá a népi játék és kismesterségek oktatója képzést, illetve a népi játszóházvezetői tanfolyamot is. Honlapunkon olvasható az új képzési felhívásunk, melynek jelentkezési határideje augusztus végén lejárt, ám a szeptember-októberben elindult és induló képzésekbe még új jelentkezők is bekapcsolódhatnak.
A részletes felhívás és az online jelentkezési lap a www.bmne.hu oldalon elérhető.
Akkreditált képzések és műhelyfoglalkozások
A Békés Megyei Népművészeti Egyesület és a Békés Megye Népművészetéért Alapítvány a korábbi évekhez hasonlóan, a 2024-2025-ös években is különböző népi kézműves képzéseket és műhelyfoglalkozásokat tervez az őszi, téli és a tavaszi hónapokban.
A meghirdetett kurzusok között vannak alap- és ráépülő ismereteket nyújtó műhelyfoglalkozások, amelyek elsősorban a választott kézműves szakma gyakorlati fortélyait hivatottak megismertetni, illetve a meglévő gyakorlati jártasságokat fejlesztik. Képzési ajánlataink közé tartoznak a Hagyományok Háza akkreditáltatott tanfolyamai, amelyek a gyakorlati jártasság megalapozása mellett elméleti ismereteket is biztosítanak.
A képzések és műhelyfoglalkozások felhívása és jelentkezési lapja honlapunkon elérhető: www.bmne.hu