• Szakkörök

Június hónapban szeretettel várta az alkotni vágyó gyermekeket és felnőtteket a Gyöngyöző és a Szövöde szakkör, ahol Molnár Anett szakkörvezető segítségével bővíthették tudásukat.

2024. június 8-án a Tulipános Láda mesefesztivál alkalmával gyermekparadicsommá változtattuk az Alkotóházunkat és Törökszentmiklós főterét is. A programok között megtalálhatták a Ládavasutat, a 7 próbás játékszigetet, ahol a Kiskakas gyémánt fél krajcárja mesét dolgoztuk át játékokká, a Bihari Górét, az Erős Jánosok udvarát, a Kisgazdasszonyok kifőzdéjét és Kosaras körhintával repülhettek a mesék szárnyán. Láthatták a Kerítés galéria kiállítás, ahol a „Hol volt, hol nem volt” rajzpályázatra érkezett képekben gyönyörködhettek a résztvevők, melynek az eredményhirdetése is itt történt, és megtekinthették az érdeklődők a 20 éves AFNK Egyesület alkotóinak kiállítását is, ha pedig megéheztek, süthettek hamuba sült pogácsát a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület lelkes önkénteseivel. A Kackiás Verklis szebbnél szebb dalokkal csalogatta közönségét, miközben színpadi programok várták a szórakozni vágyó gyermekeket és szülőket. A Majorka színház Citerás Gyurka bábjátéka után, Vitéz László meséjét tolmácsolta a színpadon Lehőcz Zsuzsa és Takács Dániel, majd a Bab Társulat Óriás bábjai a Három kívánság mesét jelenítették meg a közönségnek. Az előadások közben a Kismesélők színpadán tehetséges kisgyermekek meséltek. A Színpadi programokat a Sodrás zenekar és Juhász Kata táncháza, majd Lóri bácsi meséje zárta. A rendezvényre látogatók részt vehettek Mesés bütyköldékben, a Mesés Inaskukkoldák kézműves bemutatóiba pillanthattak bele és vásárfiát választhattak a Míves Portékák vásárán. Az este pedig a felnőtteké volt. A helyi sörfőzde közreműködésével „Folk – Kocsma” nyílt az Alkotóházban, ahol Csiki Lóránt előadásában meseestet hallhattak, majd az IKK Társasjáték klubja vezetésével kipróbálhattak 15 féle társasjátékot is.

A Mesefesztivál közreműködői voltak: Bihari Népművészeti Egyesület, a Jász- Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület, a Törökszentmiklósi Óvodák Egyesülete, a Törökszentmiklósi Cukorbetegekért Egyesület, és a Csiki család

  • Kiállítás

2024. június 5-én Folyosó kiállítás nyílt a TROK Székács Kollégiumában, Törökszentmiklóson az „Ünnepek a kézművességben, kézművesség az ünnepekben” című program zárásaként. A tanév során, az egyesületi tagjaink az ünnepekhez kapcsolódóan kézműves foglalkozásokon keresztül ismertették meg a diákokat különféle népi mesterségekkel, a nemezeléssel, gyertyakészítéssel, bútorfestéssel, gyetyakészítéssel, gyöngyszövéssel, tojásfestéssel, hímzéssel. Az elkészült alkotások június 19-ig láthatóak az érdeklődők számára. Támogatta a Csoóri Sándor Alap.

2024. június 14-én, 18 órakor megnyílt Alkotóházunkban a Nemzeti Művelődési Intézet aSzakköri programjának Bútorfestő és Gyertyakészítő kiállítása. Szél-Póti Dorka fuvolajátékával kezdődő megnyitón Molnár Anett egyesületi elnök köszöntötte a kiállításra érkezőket, majd Rónyai László az NMI Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei igazgatója megnyitotta a kiállítást. Beszélt a bútorfestés és a gyertya történetéről, kiemelte az alkotás és a közösségek fontosságát.

A Két szakkörvezető Molnár Edit, és Szél-Póti Ágnes bemutatták szakköreiket, majd Bordi András Hunor gitárjátékával bezárta a megnyitó hivatalos részét, mely után jó hangulatú beszélgetések kezdődtek. A szakkörös alkotók kiállítása június 30-ig látható.

  • Műhelyfoglalkozások

Seregély Mirtill sajnos a májusi betegsége miatt csak június 15-én tudta megvalósítani a Mézeskalácsos sütipecsétes programját az Alkotóházban.

A Foglalkozás és a vetített előadás igazi kuriózum volt a Ceglédtől Törökszentmiklóson át Mezőberényig érkező résztvevők számára. Nagyon jó hangulatban, finom és gyönyörű mézeskalácsok készültek. A mézeskalácsos programot támogatta a Csoóri Sándor Alap.

  • Díjak

Óriási büszkeség!

30 éves a Vándorlegény pályázat, melynek országos megnyitóját ma tartották Nádudvaron az Ady Endre Művelődési Központban.

A kétévente megrendezett Országos Gyermek- és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázaton a 15 alkalom során a mi egyesületünk sok esetben pályázott, de inkább nagyobb korosztállyal.

Most viszont azzal büszkélkedhetünk, hogy az alsó tagozatos gyerekkel is indultunk, s most nagy sikerrel az országos megmérettetésen.

A Kicsi Gyöngyöcskék kalotaszegi újra gondolt ékszerükkel az I. korcsoportban VÁNDORLEGÉNY DÍJ-ban részesültek.

A csoport tagjai: Erdődi Petra, Kormos Lili, Máté Lia, Sári Enikő, Szél-Póti Dorka. Felkészítőjük: Molnár Anett.

Gratulálunk nekik!

A kiállításon azonban több gyermekünk munkája is szerepel:

Kormos Lili és Sári Enikő szövött tarisznyái, Forgács Fanni nemez kollekciója és babája, Angyal Lora Zsófia újra gondolt kalotaszegi ékszerei. Felkészítőik: Szalai-Szabó Anna, Péter Szidónia, Molnár Anett.

Köszönjük gyerekek!

Köszönjük a felkészítők munkáit!

Büszkék vagyunk rájuk!

A kiállítás Nádudvaron megtekinthető július 19-ig, melyre mindenkit biztatunk, ha arra jár, feltétlenül nézze meg!

  • Újdonság

A Csoóri Sándor Alap beruházási pályázatában azt vállaltuk, hogy készítünk egy bemutatkozó filmet magunkról. Szemezgessen hát mindenki az egyesületünk életéből, s a valós térben is szeretettel várjuk!

Köszönjük Molnár Sándor és a Miklós TV munkáját.

Az image filmet támogatta a Csoóri Sándor Alap.

A film ITT tekinthető meg!

  • A Hónap zárásaként

Ha időnk engedi saját programjaink mellett, szívesen adunk helyet más táboroknak is. Így történt ez most is.

A Törökszentmiklósi Református Egyházközség Hittan táborát fogadtuk minden délután, ahol foglalkozásaink, bütyköldéink a táboruk tematikájához kapcsolódtak.

Készültek csörgők, pálmaágak, öltöztethető katonababák, pálmafás szamarak, de makramé babák is.

Számunkra a lényeg az volt, hogy a gyermekek megszerzett tudását megerősítsük az alkotások által.

Foglalkozás vezetőink Molnár Anett és Szél-Póti Ági voltak.

Volt olyan napunk, amikor délelőtt is fogadtunk csoportot.

Ők a Törökszentmiklósi Városvédő és Szépítő táborosok voltak, akik számára Kürti Béláné Csöpi néni és Galsi Zoltán mutatták be az egyesület tevékenységét és a ház történetét.

Az alkotó munkát is megnézhették, hiszen az NMI aSzakköröseinek a bútorfestő és gyertyakészítő kiállítása még látható volt.